Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

BEYİN NAKLİ

Posted by on in Genel
  • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
  • 267 kez okundu
  • 0 yorum
  • Yazdır

BEYİN NAKLİ

 

Sevgili Mekâncılar,

 

Sonunda bu da olmuş ve İtalya’da yaşayan bir Sergio Canavero adlı bir tıp profesörü “ilk kafa nakli denememiz başarılı oldu” demiş.

***

Dünyanın ilk kafa nakli yapmak istemesiyle adını duyuran İtalyan cerrah Prof. Dr. Sergio Canavero: “Cansız bir beden üzerinde ilk kafa naklini başarılı bir biçimde gerçekleştirdik” demiş.

 

***

Daha önce Dolly klonlanmıştı ve Kent TV’deki yayında Aziz Dostum Prof. Dr. Beyazıt Çırakoğlu’na “yahu beni de klonlayabilir misiniz” diye sormuştum. Bunun üzerine “Tabii Kerem ama biliyorsun daha önce dolly klonlandı ve laboratuarda da aslanla kaplanın genetik yapılarını alıp liger diye bir şey yarattılar; kromozomların üzerindeki incecik telomer dediğimiz yapılardaki DNA dizilimi değiştirildikten sonra bu mümkün ama bu sefer de sen, sen olmazsın çünkü kişiliğin değişir” demişti.

 

Çok haklıydı.

***

 

Çin’de yapılan 18 saatlik operasyon sonrasında kafa naklinin başarılı bir biçimde gerçekleştirilmesinin mümkün olduğunu söyleyen Canavero, “Beyin ölümü gerçekleşmiş insanlar kullanılarak beyin nakli yapılması artık kaçınılmaz” dedi.

 

CANSIZ NAKİL DENEMESİ

Dünyanın ilk kafa naklini gerçekleştireceğini duyurarak büyük bir tartışma yaratan Profesör Canavero, Çin’de yaptığı operasyon sonrasında umutlu konuştu.

Daily Mail’in haberine göre; cansız beden üzerinde yaptığı nakilde omurga, sinirler ve damarların başarıyla bağlandığını belirten Canavero’nun önderliğindeki ekibin çalışmalarının birkaç gün içerisinde kamuoyuyla paylaşılacağı belirtildi.

Prof. Dr. Sergio Canavero, dünyanın ilk kafa nakli operasyonunu gerçekleştirmek istediği için eleştiriliyor. Canavero kafa naklini birkaç Çinli aday arasından seçilecek olan hastaya yapılacağını açıklamıştı.

Basın toplantısında konuşan Profesör Canavero, “Uzun zamandır doğa bize hükmetti. Dünyaya geldik, büyüdük ve öldük. Milyonlarca yıl boyunca insanlar evrim geçirdi ve 100 milyarı aşkın insan hayatını kaybetti. Bu soykırımdır” dedi.

 

SIRA CANLI DONÖRDE…

Operasyonu Çinli Doktor Xiaoping Ren’in yönettiğini söyleyen Canavero, “Kadavralar üzerinde ilk transplant gerçekleşti. Bundan sonraki adımda beyin ölümü gerçekleşmiş gönüllü donörler arasında kafa nakli gerçekleşecek” dedi.

2015’te bu fikri ortaya atan Canavero, “Herkes bunun imkânsız olduğunu söylemişti ama operasyon başarılı oldu” ifadesini kullandı.

 

ÇİNLİ GÖNÜLLÜ BULUNDU

Sergio Canavero Harbin Tıp Üniversitesi’nden bir meslekdaşı ile birlikte, Çinli bir gönüllü bulduklarını açıkladı. Bazı bilim otoriteleri tarafından eleştirilen operasyona Canavero'nun güveni tam ve kendisi hala iyimser.

***

Böyle bir şey yapıldı yapan ekip de başarılı oldu diyelim…

“Bu yeni ortaya çıkan yaratığın kendilik, kimlik ve kişilik duyguları ne olacak”?

“Ayrıca bu tip bir ameliyatı etik ve moral sonuçları gerek seni, gerekse insanlığı nereye götürür” deyip bana fikrimi sormuştu.

Ben de “bu bilim kurgu romanlarındaki her şey bir gün geliyor ve gerçekleşiyor” demiştim.

***

Gene de koskoca beyni başkasına naklederseniz, daha da ilerisi gelip çok garip şeyler yapılabilir.

Bir düşünelim, çılgın bir bilim adamı yeni Hitler’ler, Mussolini’ler, Mao’lar veya Stalin’ler... klonlarsa bu işin sonu nereye kadar gider?

Sağlık, bilim ve dayanışmayla alın.

Bu arada evrim devam ediyor; çoğu bebek 20 dişli doğmuyor!

 

Mehmet Kerem Doksat – Tarabya – 27 Kasım 2017

0
Mehmet Kerem Doksat’ın ÖZGEÇMİŞİ

5 Ağustos 1957’de İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Nöropsikiyatri Profesörü Recep Doksat’tı. Annesi Sümerbank'ta şeflikten emekli olmuştu.

İlkokulu Erzincan’da başlayıp Ankara’da bitirdi. Orta öğrenimini TED Ankara Koleji (Hazırlık-Lise 1 sonu) ve Özel Adana Koleji’nde (Lise 2-3) tamamladı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Çanakkale Biga’da mecburî hizmetini yaptı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. Diyarbakır’da askerliği (1991-1992: 1. Körfez Hârbi dönemi) müteâkip, Cerrahpaşa’ya döndü. 1993 yılında doçent, 1999 yılında profesör oldu.

Meslekî olarak yayınlanmış altı telif kitabı, ondan fazla kitapta bölüm yazarlığı, yurt içi ve dışında yayınlanmış 100’ün üstünde makalesi mevcuttur. İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce bölümlerinde ders vermiştir. İÜ Adlî Tıp Enstitüsü’nde 3 sene Cinsel Sapmalar dersi vermiş, Marmara Üniversitesi İngilizce Diş Hekimliği Fakültesi’nde 7 sene hocalık yapmıştır. Cerrahpaşa'da kurduğu Ağrı ve Akupunktur Polikliniği Türkiye'de bir ilktir ve sekiz sene hizmet vermiştir. Uluslararası sitasyonlu Yeni/New Symposium (davranış bilimleri, psikiyatri ve nöroloji) dergisinin editörü, sekiz bilimsel derginin de ko-editörü olup, 10 küsur derginin de danışma kurulundadır. Yurt içi ve dışındaki muhtelif bilimsel platformlarda binin üzerinde konferans vermiş, panel ve kurs eğitimlerine katılmıştır.

Türk(iye) Psikiyatri Derneği, Ağrı Derneği başta olmak üzere pek çok meslekî derneğe üyedir. American Psychiatric Association, International Psycogeriatric Association, International Society of Bipolar Disorders ve ASCAP üyesidir. Kliniğinin Duygudurum Bozuklukları Birimi’nin kurucusu ve yöneticisi olmuştur.

Bilimsel çalışmaları klinik psikiyatri, biyolojik psikiyatri, psikofarmakoloji, duygudurum bozuklukları, hipnoterapi, “psikiyatri ve inanç sistemleri”, “dil ve psikiyatri” konularında odaklanmıştır. “Ağrı ve psikiyatri” konusunda Türkiye’de kurucu rolü olmuştur; “Evrimsel Psikiyatri’yi” de ilk defa Türkiye’ye tanıtan bilim adamıdır.

Fenerbahçe Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Moda Deniz Kulübü, Levent Tenis Kulübü ve Klassis Golf and Country Club Silivri üyesidir.

53 yaşındayken, son politik baskılardan bıktığından dolayı üniversiteden emekliye ayrılmış olup, hâlen POLİMED Psikiyatri Merkezi’nde Çocuk Ergen ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Neslim G. Doksat’la beraber “Beşikten Üçüncü Bahara Ruh Sağlığı” düsturuyla hizmet vermekteler… Yakınlarda intisap ettiği Beykent Üniversitesi'nde de Psikoloji Bölümü'nde Psikoloji Profesörü olarak kariyerine devam etmektedir. Neslim G. Doksat da aynı fakültede Yardımcı Doçent olmuştur.

Yorum

  • Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. İlk yazan siz olun.

Yorumunuzu bırakın

Misafir Pazartesi, 19 Mart 2018