Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

BİR ANI

Posted by on in Genel
 • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
 • 1919 kez okundu
 • 4 yorum
 • Yazdır

Cerrahpaşa’da öğretim üyeliği yaptığım ve fırtına gibi estiğim seneler…

Cerrahpaşa Şizofreni Günleri 2’yi düzenlemek için koşturmaktayım.

Birincisi 22 sene önce yapılmış ve Anabilim Dalı Başkanımız da Merhum Ertaç Hoca ve çok sigara içiyor. Engin Eker’le de aralarından su sızmıyor. Çok kafa dengiler o zamanlar.

***

Rektörlükle Anabilim Dalı arasında koşuşturuyorum ama tek başına çabalarım yetersiz kalıyor.

Bir İlaç Firmasının elemanları gelip gidiyorlar ama 1000 TL’lik stant alanı ücretini ödememekte ısrar ediyorlar. Tepem atıyor ve “şu 1000 TL’yi ben vereyim de bari ikramı destekleyin” diyorum.

Başlarındaki hatun kişinin canı sıkılıyor ve “bazen ters konuşuyorsunuz” diyor, oralı olmuyorum çünkü düzenleyen firma VISITUR ve Operasyon Müdürlüğünde de Siyavuş Ağabeyim, yardımcılığında Maral Hancı var.

***

Lilly Firması imdadıma yetişiyor ve Almanya’dan Manfred Spitzer’i getiriyor. Bir bilim şöleni gerçekleşecek. Stantlerini kuruyorlar ve ikram bol.


Psikiyatri e-grubunda duyuruyorum ve aralarında şimdi rahmete kavuşmuş pek çok bilim adamı ve asistanı iştirak edecek. Şahap Erkoç’un adını sehven Şaap diye yazınca, o zamanlar hayatta olan Hüray Fidaner ikaz ediyor.

Ne Güzel İnsandınız Hüray Hocam

Bu arada her şeyi tek başıma üstlenip koşuşturmaktan canım çıkıyor ama iç baş düşmüş bir kere ve İngilizce Tıp Bölümündeki bir dersime yetişemiyorum.

***

Kesinlikle ihmal söz konusu değil, tek başıma bir oraya, bir buraya gitmekten perişan olmuşum.

Sürekli aksilikler çıkıyor ve altımda arabamla Rektör Bey’in makamıyla Dekanlık arasında koşturuyorum.

***

İki Günlük Sypmposium da 1.5 saat geç başlıyor çünkü Ankara uçağı rötar yapıyor.

İki günlük toplantı gayet başarılı oluyor hattâ o zamanlar çömez olan Ali Saffet Gönül “Ağabey, yanınızda oturabilir miyim” diye soruyor. Ben “tabii ki, buyur evlat” diyorum herkese yaptığım ve yapacağım gibi…

Dekanlığın yanındaki Büyük Colloqium (Konferans salonu) ağzına kadar dolup taşıyor. Klinikten bir tek Prof. Dr. Fevzi Samuk iştirak ediyor onu AD Başkanı sananlar dahi çıkıyor.

Önüne gelen “Kerem Bey’in tanıdığıyız” diyerek içeri girdiği için kâr edilemiyor, hattâ azıcık içeri girilmiş ama bunu bana helâl etmişler…

Bu arada da, hep muhalif olduğum İngilizce Tıp Bölümünden birileri beni şikâyet etmiş: “Derse girmedi” diye dilekçe vermişler!

Sonradan beni konferansa çağıran gençler de bu bölümdendi ama eminim ki farklı çocuklardı...

***

Esat Eşkazan muhakkik tayin ediliyor.

İlginç bir insandır kendisi. Farmakoloji ve epileptolojide üstattır ve ne hikmetse, Nöroloji Anabilim Dalında yer bulamamış ve Farmakolojide yer almıştı. Dekanlarda bu nevi soruşturmaları hep ona yönlendirirlerdi. Spor yapan, özel teknesi olan bir solcudur ve çok da zekidir.

Huzura çıkıyorum, hemen tanıyor: “Gel bakalım Doksat, ne oldu gene” diyor!

İçimden “ne genesi, bugüne kadar ne olmuş ki, gene diyor” diye geçiriyorum” Hiçbir cezam veya vukuatım olmamış ki bana “gene” diye hitap ediyor!

***

İzah ediyorum hali pürmelâlimi ve nasıl koşuşturduğumu, hep son anda bir şey çıkması hasebiyle dersi 30 dakikayla kaçırmışım; “ishal oldum desem” yırtacağım ama doğru neyse onu ifade tutanağına geçiriyor Esat Hoca. O arada birkaç hastasının ilaçlarını ayarlıyor telefonda.

Bana da “üzülme Doksat, bundan bir şey çıkmaz diyor”…

Ben başlıyorum sarmaya… Bana niçin “Kerem” demez bu belli kişiler ve somut bir şikâyetten nasıl olup da bir şey çıkmayacakmış?

***

Bu arada, Cerrahpaşa’daki İngilizce tedrisat Prof. Dr. Uğur Derman’ın icadıdır. Kendisiyle hiç görüşmedim bugüne kadar.

profesör uğur derman ile ilgili görsel sonucu

Ben yabancı lisanda öğretim ve eğitime hep muhalif olduğumdan, derslerimi ya Turkglish bir çorba hâlinde, ya da (hiç Türkçe bilen yoksa) Amerikan İngilizcesiyle anlatırdım.

Hâlen Beykent’te de önemli kavramların İngilizce karşılıklarını izah ediyorum.

***

Neyse, birkaç gün sonra iki mânidar hadise cereyan ediyor: Ertaç Hocam (Ağabeyim) bana “her devrim mutlaka cezasını bulur ama yırttın bakalım” diyor ve akabinde bir fenalaşma geçiriyor; bunu takip eden iki gün sonra da kapımda sarı zarfı buluyorum. Öfke ve tedirginlikle açıyorum: Uyarı Cezası almışım!

Bu arada Gala Yemeği da çok başarılı geçiyor, isteyen rakısını şarabını, arzu eden de Cola’sını içiyor Baltalimanı Tesisleri’nde. Şimdi alkol yasağı gelmiş meğer…

***

Gene arabama atlayıp Rektör Bey’in huzuruna (Kemal Alemdaroğlu) çıkıyorum, bekletmeden kabul ediyor ve “Hocam, bu benim sicilime geçiyormuş. Yetkiniz var, affederseniz pek makbule geçer. Eğer yalan söyleseydim böyle olmayacaktı” diyorum.

***

Bir lahza için olsun düşünüyor ve “arkadaşlar arasındaki dengeyi bozamam, boş ver, kaynar gider” diyor.

Ben de hak vermekten başka çare bulamıyorum.

Meşhur Çin atasözü vardır: “Yapılan hiçbir iyilik cezasız kalmaz” derler.

Sanırım bu da öyle bir şeydi.

***

Daha sonra Ertaç Hocam, Ağabeyim o sigaralardan olacak, Akciğer kanserinden vefat ediyor.

Kemal Alemdaroğlu Ergenekon’dan dolayı hapse giriyor ama sağ ve hayatta.

***

Şoförümüz İbrahim Bey Kafasındaki direniyle tekrar döndü aramıza, şükran borçluyuz.

Mehmet Kerem Doksat – Tarabya - 11 Temmuz 2015 Cumartesi 

0
Mehmet Kerem Doksat’ın ÖZGEÇMİŞİ

5 Ağustos 1957’de İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Nöropsikiyatri Profesörü Recep Doksat’tı. Annesi Sümerbank'ta şeflikten emekli olmuştu.

İlkokulu Erzincan’da başlayıp Ankara’da bitirdi. Orta öğrenimini TED Ankara Koleji (Hazırlık-Lise 1 sonu) ve Özel Adana Koleji’nde (Lise 2-3) tamamladı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Çanakkale Biga’da mecburî hizmetini yaptı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. Diyarbakır’da askerliği (1991-1992: 1. Körfez Hârbi dönemi) müteâkip, Cerrahpaşa’ya döndü. 1993 yılında doçent, 1999 yılında profesör oldu.

Meslekî olarak yayınlanmış altı telif kitabı, ondan fazla kitapta bölüm yazarlığı, yurt içi ve dışında yayınlanmış 100’ün üstünde makalesi mevcuttur. İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce bölümlerinde ders vermiştir. İÜ Adlî Tıp Enstitüsü’nde 3 sene Cinsel Sapmalar dersi vermiş, Marmara Üniversitesi İngilizce Diş Hekimliği Fakültesi’nde 7 sene hocalık yapmıştır. Cerrahpaşa'da kurduğu Ağrı ve Akupunktur Polikliniği Türkiye'de bir ilktir ve sekiz sene hizmet vermiştir. Uluslararası sitasyonlu Yeni/New Symposium (davranış bilimleri, psikiyatri ve nöroloji) dergisinin editörü, sekiz bilimsel derginin de ko-editörü olup, 10 küsur derginin de danışma kurulundadır. Yurt içi ve dışındaki muhtelif bilimsel platformlarda binin üzerinde konferans vermiş, panel ve kurs eğitimlerine katılmıştır.

Türk(iye) Psikiyatri Derneği, Ağrı Derneği başta olmak üzere pek çok meslekî derneğe üyedir. American Psychiatric Association, International Psycogeriatric Association, International Society of Bipolar Disorders ve ASCAP üyesidir. Kliniğinin Duygudurum Bozuklukları Birimi’nin kurucusu ve yöneticisi olmuştur.

Bilimsel çalışmaları klinik psikiyatri, biyolojik psikiyatri, psikofarmakoloji, duygudurum bozuklukları, hipnoterapi, “psikiyatri ve inanç sistemleri”, “dil ve psikiyatri” konularında odaklanmıştır. “Ağrı ve psikiyatri” konusunda Türkiye’de kurucu rolü olmuştur; “Evrimsel Psikiyatri’yi” de ilk defa Türkiye’ye tanıtan bilim adamıdır.

Fenerbahçe Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Moda Deniz Kulübü, Levent Tenis Kulübü ve Klassis Golf and Country Club Silivri üyesidir.

53 yaşındayken, son politik baskılardan bıktığından dolayı üniversiteden emekliye ayrılmış olup, hâlen POLİMED Psikiyatri Merkezi’nde Çocuk Ergen ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Neslim G. Doksat’la beraber “Beşikten Üçüncü Bahara Ruh Sağlığı” düsturuyla hizmet vermekteler… Yakınlarda intisap ettiği Beykent Üniversitesi'nde de Psikoloji Bölümü'nde Psikoloji Profesörü olarak kariyerine devam etmektedir. Neslim G. Doksat da aynı fakültede Yardımcı Doçent olmuştur.

Yorum

 • Misafir
  fuat yöndemli Pazartesi, 13 Temmuz 2015

  Acaba

  Fotoğrafını verdiğiniz Uğur Derman, aslında eczâcı olan, hat sanatının günümüzdeki en büyük- belki de yegâne eksperi olan Balıkesir'li, muhterem bir İstanbul beyefendisidir. Kendisinin ingilizce ile tahsil için uğraşacağına/mücadele vereceğine hiç ihtimal ver(e)miyorum. Ancak, yıllarca evvel İstanbul'da, tıbbiyelerden birinde, Dahiliye kliniğinde öğretim üyesi olan ve aynı ismi taşıyan, ama şu anda hayatta olmayan, başka bir Uğur Derman hoca vardı. Acaba bu iki şahsiyeti, isim benzerliğinden dolayı, karıştırmış olmayasınız?

  Muhtemelen efendim, internette hata kaçınımaz oluyor, affola.

 • Misafir
  Ad ad Salı, 14 Temmuz 2015

  Baslik

  T. erör C. umhuriyeti

 • Misafir
  Hüsrev Hatemi Pazartesi, 20 Temmuz 2015

  Bahsettiğiniz Uğur Derman 1962 İstanbul Tıp Mezunu.

  İngilizce Tıp bölümüne adı verilen Uğur Derman önce Kardiyolog sonra Onkolojiyi tercih eden ve 1994 de trafik kazası sonucu vefat eden Uğur Derman'dır.Tıp Fakültesinden sınıf arkadaşımdır.Koyduğunuz Resim ,Eczacı Uğur Derman'dır.Hat sanatı başta olmak üzere Türk-İslam Güzel Sanatlarınmda bilgili ve yetkilidir.Koyduğunuz resmi değiştirirseniz çok iyi olur.İngilizce Tıp Eğitimini düşünen Cemi Demiroğlu-İhsan Doğramacı ikilisidir.Uygulamayı rahmetli Uğur Derman'a verdiler.O da Robert College mezunu olduğundan iyi yürüttü,İkimiz de daha önce CTF de Türkçe taraftarıydık.Ben Fakülte kurulunda "Uğur Bey yüz seksen derece döndü"deyince rahmetli arkadaşım"sen de hareketsizsin aynı yerde kalarak 360 derece dönmüş oluyorsun"demiş ve bir ay kadar dargın kalmıştık.

  MKD: Teşekkürler Muhterem Hocam

 • Misafir
  Hüsrev Hatemi Pazartesi, 20 Temmuz 2015

  Teşekküre cevap

  Estağfurullah.Bütün yaşlılar anı anlatmayı severler.

  MKD: Ben sizi tanımaz mıyım muhterem hocam, bilmukabele efendim.

Yorumunuzu bırakın

Misafir Pazartesi, 19 Mart 2018