Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

CARLO DOMENICONI ve KOYUNBABA

Posted by on in Genel
  • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
  • 4690 kez okundu
  • 0 yorum
  • Yazdır

Carlo Domeniconi (1947 doğumlu), klasik ve caz köşesinde duran bir bestekâr ve konser sanatçısıdır; İtalyan kökenli Carlo ile tanışmak, beraber gitar çalmak şansım olmuştu…


13 yaşındayken Carmen Lenzi Mozzani’den ile derslerini alır, 17 yaşındayken de Rossini Konservatuarı’ndan diplomasını cebine koymayı hak eder.


İstanbul’da üç sene kalıp, 1977'de konservatuardaki Klâsik Gitar Bölümü’nü kurar.


Uzun süredir Almanya’da yaşamaktadır; Kanada’dan Japonya’ya kadar bütün dünyâyı dolaşıp yılda 50 konser vermektedir. 27 yıl sonra, hâlâ akıcı Türkçe konuşmaktadır. Gitar için yazdığı solo eserlerin sayısı 300’ü, konçertolarınki ise 16’yı bulmuştur. “En önemli ilham kaynaklarımdan biri Anadolu’dur” der.

Teferruatı http://www.muziksoylesileri.net/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=58&Itemid=44 adresinden kıraat edebilirsiniz.

Halk Müziğimizden çok hoşlanır ve pek çok eserinin yanı sıra, folklordan esinlenerek yazdığı Koyunbaba isimli bestesi bütün dünyâda tanınan ve konkurlarda icra edilen, teknik olarak da pek güç bir eserdir. İnce Mi (E) hâricinde gitardaki bütün tellerin akordu değiştirilir.

Aşağıda bir Japon yorumcudan, bir de kendisinden temâşâ eyleyin:

Carlo, derviş gibi bir adamdı. Az konuşur, çok çalardı.

 

Yaşlanıyor o da…


Bizleri Sevgili Raffi Arslanyan tanıştırmıştı…Keşke zamanında beraber bir fotoğraf çektirmeyi akıl etseydim!


Rahmetli Esin ne de iyiydi...

Neyse, ben de gençtim bir zamanlar ve birkaç fotoğrafım da kalmış, paylaşayım dedim…

Çukurova Üniversitesi'nde bahçe partisinde çalarken....

Adana tarihindeki ilk klâsik gitar resitalinin programı...

Ha, arada Taekwon do da yapardım!

Ne kadar zıt değil mi?

Hiç değil…

   İkisi de meditatiftir.

      Musikî kâinatşümûldür…

         Sınır tanımaz ve sevginin taşıyıcısıdır…

Mehmet Kerem Doksat – Tarabya – 25 Eylül 2012 Salı

0
Mehmet Kerem Doksat’ın ÖZGEÇMİŞİ

5 Ağustos 1957’de İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Nöropsikiyatri Profesörü Recep Doksat’tı. Annesi Sümerbank'ta şeflikten emekli olmuştu.

İlkokulu Erzincan’da başlayıp Ankara’da bitirdi. Orta öğrenimini TED Ankara Koleji (Hazırlık-Lise 1 sonu) ve Özel Adana Koleji’nde (Lise 2-3) tamamladı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Çanakkale Biga’da mecburî hizmetini yaptı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. Diyarbakır’da askerliği (1991-1992: 1. Körfez Hârbi dönemi) müteâkip, Cerrahpaşa’ya döndü. 1993 yılında doçent, 1999 yılında profesör oldu.

Meslekî olarak yayınlanmış altı telif kitabı, ondan fazla kitapta bölüm yazarlığı, yurt içi ve dışında yayınlanmış 100’ün üstünde makalesi mevcuttur. İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce bölümlerinde ders vermiştir. İÜ Adlî Tıp Enstitüsü’nde 3 sene Cinsel Sapmalar dersi vermiş, Marmara Üniversitesi İngilizce Diş Hekimliği Fakültesi’nde 7 sene hocalık yapmıştır. Cerrahpaşa'da kurduğu Ağrı ve Akupunktur Polikliniği Türkiye'de bir ilktir ve sekiz sene hizmet vermiştir. Uluslararası sitasyonlu Yeni/New Symposium (davranış bilimleri, psikiyatri ve nöroloji) dergisinin editörü, sekiz bilimsel derginin de ko-editörü olup, 10 küsur derginin de danışma kurulundadır. Yurt içi ve dışındaki muhtelif bilimsel platformlarda binin üzerinde konferans vermiş, panel ve kurs eğitimlerine katılmıştır.

Türk(iye) Psikiyatri Derneği, Ağrı Derneği başta olmak üzere pek çok meslekî derneğe üyedir. American Psychiatric Association, International Psycogeriatric Association, International Society of Bipolar Disorders ve ASCAP üyesidir. Kliniğinin Duygudurum Bozuklukları Birimi’nin kurucusu ve yöneticisi olmuştur.

Bilimsel çalışmaları klinik psikiyatri, biyolojik psikiyatri, psikofarmakoloji, duygudurum bozuklukları, hipnoterapi, “psikiyatri ve inanç sistemleri”, “dil ve psikiyatri” konularında odaklanmıştır. “Ağrı ve psikiyatri” konusunda Türkiye’de kurucu rolü olmuştur; “Evrimsel Psikiyatri’yi” de ilk defa Türkiye’ye tanıtan bilim adamıdır.

Fenerbahçe Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Moda Deniz Kulübü, Levent Tenis Kulübü ve Klassis Golf and Country Club Silivri üyesidir.

53 yaşındayken, son politik baskılardan bıktığından dolayı üniversiteden emekliye ayrılmış olup, hâlen POLİMED Psikiyatri Merkezi’nde Çocuk Ergen ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Neslim G. Doksat’la beraber “Beşikten Üçüncü Bahara Ruh Sağlığı” düsturuyla hizmet vermekteler… Yakınlarda intisap ettiği Beykent Üniversitesi'nde de Psikoloji Bölümü'nde Psikoloji Profesörü olarak kariyerine devam etmektedir. Neslim G. Doksat da aynı fakültede Yardımcı Doçent olmuştur.

Yorum

  • Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. İlk yazan siz olun.

Yorumunuzu bırakın

Misafir Cuma, 23 Mart 2018