Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

EN YÜCE İBÂDET NEDİR?

Posted by on in Genel
 • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
 • 2818 kez okundu
 • 2 yorum
 • Bu yazıya abone ol
 • Yazdır

Her düşünce veya itikattan kişi için okumak ibâdettir.

   Araştırmak basirettir.

      Paylaşmak ise fazilettir.


Mehmet Kerem Doksat – Tarabya – 15 Şubat 2013 Cuma

0
Mehmet Kerem Doksat’ın ÖZGEÇMİŞİ

5 Ağustos 1957’de İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Nöropsikiyatri Profesörü Recep Doksat’tı. Annesi Sümerbank'ta şeflikten emekli olmuştu.

İlkokulu Erzincan’da başlayıp Ankara’da bitirdi. Orta öğrenimini TED Ankara Koleji (Hazırlık-Lise 1 sonu) ve Özel Adana Koleji’nde (Lise 2-3) tamamladı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Çanakkale Biga’da mecburî hizmetini yaptı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. Diyarbakır’da askerliği (1991-1992: 1. Körfez Hârbi dönemi) müteâkip, Cerrahpaşa’ya döndü. 1993 yılında doçent, 1999 yılında profesör oldu.

Meslekî olarak yayınlanmış altı telif kitabı, ondan fazla kitapta bölüm yazarlığı, yurt içi ve dışında yayınlanmış 100’ün üstünde makalesi mevcuttur. İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce bölümlerinde ders vermiştir. İÜ Adlî Tıp Enstitüsü’nde 3 sene Cinsel Sapmalar dersi vermiş, Marmara Üniversitesi İngilizce Diş Hekimliği Fakültesi’nde 7 sene hocalık yapmıştır. Cerrahpaşa'da kurduğu Ağrı ve Akupunktur Polikliniği Türkiye'de bir ilktir ve sekiz sene hizmet vermiştir. Uluslararası sitasyonlu Yeni/New Symposium (davranış bilimleri, psikiyatri ve nöroloji) dergisinin editörü, sekiz bilimsel derginin de ko-editörü olup, 10 küsur derginin de danışma kurulundadır. Yurt içi ve dışındaki muhtelif bilimsel platformlarda binin üzerinde konferans vermiş, panel ve kurs eğitimlerine katılmıştır.

Türk(iye) Psikiyatri Derneği, Ağrı Derneği başta olmak üzere pek çok meslekî derneğe üyedir. American Psychiatric Association, International Psycogeriatric Association, International Society of Bipolar Disorders ve ASCAP üyesidir. Kliniğinin Duygudurum Bozuklukları Birimi’nin kurucusu ve yöneticisi olmuştur.

Bilimsel çalışmaları klinik psikiyatri, biyolojik psikiyatri, psikofarmakoloji, duygudurum bozuklukları, hipnoterapi, “psikiyatri ve inanç sistemleri”, “dil ve psikiyatri” konularında odaklanmıştır. “Ağrı ve psikiyatri” konusunda Türkiye’de kurucu rolü olmuştur; “Evrimsel Psikiyatri’yi” de ilk defa Türkiye’ye tanıtan bilim adamıdır.

Fenerbahçe Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Moda Deniz Kulübü, Levent Tenis Kulübü ve Klassis Golf and Country Club Silivri üyesidir.

53 yaşındayken, son politik baskılardan bıktığından dolayı üniversiteden emekliye ayrılmış olup, hâlen POLİMED Psikiyatri Merkezi’nde Çocuk Ergen ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Neslim G. Doksat’la beraber “Beşikten Üçüncü Bahara Ruh Sağlığı” düsturuyla hizmet vermekteler… Yakınlarda intisap ettiği Beykent Üniversitesi'nde de Psikoloji Bölümü'nde Psikoloji Profesörü olarak kariyerine devam etmektedir. Neslim G. Doksat da aynı fakültede Yardımcı Doçent olmuştur.

Yorum

 • Misafir
  Ali Aydın Pazar, 17 Şubat 2013

  Bilgi

  Hocam, Sempozyum izlenimlerinizi bekliyorum sabırsızlıkla.

  ODTÜ notları neler bakalım. Katılım nasıldı? İçerik sizi tatmin etti mi yoksa sığ mı geldi?

  Umarım az da olsa bizleri de bilgilendirirsiniz.

  Saygılar.

  MKD: Sayın AA, epey önceden iştirak etmeyeceğimi bildirmiştim. Bu grup çok dindar bir Komünist'ten oluşuyor ve benim gibi Tanrı'ya inananları sevmiyorlar. Eğer katılsaydım, eminim ki ağzımdan çıkacak her şey çarpıtılacak ve medyaya da kim bilir nasıl yansıyacaktı. Bu hazin şeyi daha önce Bilim ve Ütopya grubunun tolantısında evrimsel psikiyatriyi anlatırken Freud'u ve Marx'ı eleştirdiğim için yaşamıştım. Hem bu sebeple, hem de Tanrı'ya inandıığımı söyledim diye resmen karımla beraber linç edilecektik Attilâ İlhan Salonu'nda ve zor kaçtık. En trajikomik olanı da, bana "Fethullaçıları sizin gibi adamlar başımıza belâ ediyor" diye bağırmalarıydı. Demokrat olmayan insanlarla böyle şeyler tartışılamıyor.Sevgim ve saygımla...

 • Misafir
  Ali Aydın Salı, 19 Şubat 2013

  Aydın olmak!

  Sayın Hocam,

  Açıklama için sağ olun ben kaçırmışım katılmayacağınızı. Toptancı anlayış ve ön kabûller aydın çevrelerde bile zemin buluyorsa bize ne demek düşer ki!

  Bilim adamının kimliği bilim adamlığından gelir. Bilimsel metodolojiyi saptırmadığı sürece kimse bilimciyi inancı var diye (tanrıya, bir dine veya bir şeye) gericilikle suçlamamalı diye düşünüyorum...

  Hele ki sizin gibi bir bilimciyi Fethullahçıları başa belâ etmekle itham etmek tam bir cehâlet örneği. Lise yıllarımdan beri okurum Bilim ve Ütopya'yı, bilgi dağarcığıma çokta şey katmıştır. Açıkçası şaşırdım davranışlarına. Aydınlıkçıların ekolü çıkartıyor dergiyi biliyorsunuzdur. Yine de size yapılanları yadırgadım, çok yanlış olmuş, bence çok ilkelce davranmışlar...

  Tekrar açıklamanız için sağ olun Hocam,

  Saygılar...

  MKD: Türkiye'nin hazin hâli Sayın AA. Bu arada, istihbar ettiğim kadarı ile toplantı da iptâl edilmiş zâten...

Yorumunuzu bırakın

Misafir Pazartesi, 20 Kasım 2017