Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

ESKİLERDEN BİR KÖTÜLEME…

Posted by on in Genel
  • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
  • 3325 kez okundu
  • 0 yorum
  • Yazdır

Rahmetli Pederim Prof. Dr. Recep Doksat uzun süre muhtelif gazetelerde köşe yazıları kaleme almıştı.

Nereden bulduysa bulmuş, aşağıdaki resmi kendi web mekânına koymuş bir genç.

 

Hemen başlamış yorumlar…

Yerenler de var, az bile söylemiş diyenler de.

Büyün hikâye, 1956’da, yâni benim doğumumdan 1 sene önce neşredilmiş bu köşe yazısının hangi amaçla veya neden mâlzeme yapılmış olmasıydı.

Üstelik bir psikiyatri doçenti de bunu etrafa yaymış, gören Rahmetli’yi Ergenekon Lideri filân sanır.


Genç bir hekimken Pederim...

Hâlbuki o dönemlerde terörist, beyaz yakalı antisosyal, psikopat, sosyopat gibi terimler henüz oturmamıştı. Peder de bir felsefî sistem olarak Anarşizm nedir, gâyet iyi bilirdi ama d dönemin jargonuydu bu sâdece...

Bu “kesik atılmış” resimde de epey doğru bilimsel lâflar edildiğini göreceksiniz.

Bunu ilk yayan gençle (Sayın Göksel Gülcan) facebook’ta konuştuk, herhangi bir kastının olmadığını söyledi ve ikna oldum:

Hocam, merhum babanıza veya size karşı saygısızlık değil amacım, kavramın dönemdeki târifi günümüzde artık mizahî bir ögeye dönüşmüş, insanlarda kendilerini keyiflendiren yanlar bulup paylaşıp çoğaltmışlar, ben de bu derece popüler olacağını tahmin etmiyordum açıkçası. Ben kavramın betimlemesinde kullanılan resmi ilgi çekici bulduğum için yayınladım. Duvar resmim yaptım fark etmişsinizdir. 

Sinirlenmiş üzülmüş olduğunuzu tahmin edebiliyorum. Bunun için üzgünüm. Kendinizi yıpratmaya değmeyecek, ertesi gün unutulacak bir şeydir bu bence”.

Bu sebeple de kendisine sitem etmeyeceğim ama bunu kasıtlı olarak etrafa yayan o psikiyatri doçentinin kim olduğunu çok iyi biliyorum.

Kifayetsiz muhterislerin, fikirle mat edemedikleri hocaları böyle bacak arası darbelerle yıpratma gayretleri ne etiktir, ne de pratik.

Bumerang gibi, uçar döner, gider sahibini elinde patlar!

   İyi Pazarlar...

Mehmet Kerem Doksat – Tarabya – 04 Kasım 2012 Pazar

0
Mehmet Kerem Doksat’ın ÖZGEÇMİŞİ

5 Ağustos 1957’de İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Nöropsikiyatri Profesörü Recep Doksat’tı. Annesi Sümerbank'ta şeflikten emekli olmuştu.

İlkokulu Erzincan’da başlayıp Ankara’da bitirdi. Orta öğrenimini TED Ankara Koleji (Hazırlık-Lise 1 sonu) ve Özel Adana Koleji’nde (Lise 2-3) tamamladı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Çanakkale Biga’da mecburî hizmetini yaptı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. Diyarbakır’da askerliği (1991-1992: 1. Körfez Hârbi dönemi) müteâkip, Cerrahpaşa’ya döndü. 1993 yılında doçent, 1999 yılında profesör oldu.

Meslekî olarak yayınlanmış altı telif kitabı, ondan fazla kitapta bölüm yazarlığı, yurt içi ve dışında yayınlanmış 100’ün üstünde makalesi mevcuttur. İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce bölümlerinde ders vermiştir. İÜ Adlî Tıp Enstitüsü’nde 3 sene Cinsel Sapmalar dersi vermiş, Marmara Üniversitesi İngilizce Diş Hekimliği Fakültesi’nde 7 sene hocalık yapmıştır. Cerrahpaşa'da kurduğu Ağrı ve Akupunktur Polikliniği Türkiye'de bir ilktir ve sekiz sene hizmet vermiştir. Uluslararası sitasyonlu Yeni/New Symposium (davranış bilimleri, psikiyatri ve nöroloji) dergisinin editörü, sekiz bilimsel derginin de ko-editörü olup, 10 küsur derginin de danışma kurulundadır. Yurt içi ve dışındaki muhtelif bilimsel platformlarda binin üzerinde konferans vermiş, panel ve kurs eğitimlerine katılmıştır.

Türk(iye) Psikiyatri Derneği, Ağrı Derneği başta olmak üzere pek çok meslekî derneğe üyedir. American Psychiatric Association, International Psycogeriatric Association, International Society of Bipolar Disorders ve ASCAP üyesidir. Kliniğinin Duygudurum Bozuklukları Birimi’nin kurucusu ve yöneticisi olmuştur.

Bilimsel çalışmaları klinik psikiyatri, biyolojik psikiyatri, psikofarmakoloji, duygudurum bozuklukları, hipnoterapi, “psikiyatri ve inanç sistemleri”, “dil ve psikiyatri” konularında odaklanmıştır. “Ağrı ve psikiyatri” konusunda Türkiye’de kurucu rolü olmuştur; “Evrimsel Psikiyatri’yi” de ilk defa Türkiye’ye tanıtan bilim adamıdır.

Fenerbahçe Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Moda Deniz Kulübü, Levent Tenis Kulübü ve Klassis Golf and Country Club Silivri üyesidir.

53 yaşındayken, son politik baskılardan bıktığından dolayı üniversiteden emekliye ayrılmış olup, hâlen POLİMED Psikiyatri Merkezi’nde Çocuk Ergen ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Neslim G. Doksat’la beraber “Beşikten Üçüncü Bahara Ruh Sağlığı” düsturuyla hizmet vermekteler… Yakınlarda intisap ettiği Beykent Üniversitesi'nde de Psikoloji Bölümü'nde Psikoloji Profesörü olarak kariyerine devam etmektedir. Neslim G. Doksat da aynı fakültede Yardımcı Doçent olmuştur.

Yorum

  • Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. İlk yazan siz olun.

Yorumunuzu bırakın

Misafir Perşembe, 22 Şubat 2018