Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

GÜNCEL BİR DELİ DUMRUL HİKÂYESİ

Posted by on in Genel
  • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
  • 3658 kez okundu
  • 0 yorum
  • Yazdır

Önce içerisinde Rambo, Terminator filân olmayan öz be öz bir Türk masalını nakledeyim:

Oğuz'da Duha Koca Oğlu Deli Dumrul, kısaca Deli Dumrul isminde bir er varmış. Deli Dumrul kuru bir çayın üstüne köprü yaptırmış. Geçenden 30 akçe, geçmeyenden döve döve 40 akçe alırmış. Bir gün köprüsünün yayına bir bölük oba yerleşmiş. Bu obada bir yiğit ölmüş ve feryatlar üzerine Deli Dumrul atıyla oraya gelmiş. Feryatların sebebini sorunca bir yiğidin öldüğünü öğrenmiş. Azrail'e kızıp, ona meydan okumuş. Onunla dövüşmek için Allah'a yalvarmış. Sonra da evine dönmüş.

Deli Dumrul bir toy düzenlemiş ve bu toyda Azrail gelmiş. Deli Dumrul ilk başta direnmiş, Azrail ise ona bir can bulursa yaşamasına izin vereceğini söylemiş. Deli Dumrul annesine ve babasına gitmiş ama onlar canlarını vermemişler. Bu sefer karısına gitmiş. Karısı da onsuz bu hayatın hiç bir önemi olmadığını söylemiş ve kendi canını vermeye râzı olmuş. Deli Dumrul Allah'a yalvarıp "ya ikimizin canını al ya da ikimizi de bağışla demiş. Bunun üzerine Allah onları bağışlamış, 140 yıl ömür vermiş ve annesinin, babasının canını alması için de Azrail'e emir vermiş. Deli Dumrul ve karısı 140 yıl ömür sürmüşler.

***

Nişantaşı'ndaki muayenehâneme zaruretten arabayla gidiyoruz, şoför bizi indirip otomobili garaja götürüyor ve hiçbir trafik kuralı ihlâli yaptığımızı hatırlamıyoruz. Buna mukabil, iki senedir "hatalı kullanma sebebiyle Şubat aylarında gıyabımızda 52 YTL ceza kesiliyor.

Yâhu, aslı astarı yok. Ne yapacağız? Polise soruyoruz, bize "mahkemeye gidin" diyor. Mahkemeye müracaatın bedelinin 170 YTL olduğunu istihbar ediyoruz, masârif de bizden. Ne zaman biteceği belli değil. Tabii ki boş veriyoruz.

İmdi, belli ki çağdaş bir Deli Dumrul buradaki polislere "belli aralıklarla buradan geçenlere ceza yaz, canları isterse haklarını mahkemede arasınlar" demiş. Döve döve 52 akçe alıyor bizden.

Ne yapsak, ne etsek.

Azrail'e mi takılsam!

Hani, aklıma "anamı öpen Kadı, kimi kime şikâyet edeceğim" diye dövünen adamın hikâyesi geliyor, gülüyorum.

Şunun şurası dört ay kaldı; aybaşında trafik polisini "görüp" 25 YTL'ye bu işi bağlar mıyım diye şeytanca düşüncelerim gelişmekte.

Yâhu, ne memleketteyiz be! Trafik cezamız bile mitosumuza cuk oturuyor.

   Rûhun şâd olsun Deli Dumrul, hiç olmazsa sen mert adamdın.

      Buradakiler ise Kadı'dan beter!

Mehmet Kerem Doksat - 25 Ekim 2007 Perşembe - İstinye

0
Mehmet Kerem Doksat’ın ÖZGEÇMİŞİ

5 Ağustos 1957’de İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Nöropsikiyatri Profesörü Recep Doksat’tı. Annesi Sümerbank'ta şeflikten emekli olmuştu.

İlkokulu Erzincan’da başlayıp Ankara’da bitirdi. Orta öğrenimini TED Ankara Koleji (Hazırlık-Lise 1 sonu) ve Özel Adana Koleji’nde (Lise 2-3) tamamladı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Çanakkale Biga’da mecburî hizmetini yaptı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. Diyarbakır’da askerliği (1991-1992: 1. Körfez Hârbi dönemi) müteâkip, Cerrahpaşa’ya döndü. 1993 yılında doçent, 1999 yılında profesör oldu.

Meslekî olarak yayınlanmış altı telif kitabı, ondan fazla kitapta bölüm yazarlığı, yurt içi ve dışında yayınlanmış 100’ün üstünde makalesi mevcuttur. İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce bölümlerinde ders vermiştir. İÜ Adlî Tıp Enstitüsü’nde 3 sene Cinsel Sapmalar dersi vermiş, Marmara Üniversitesi İngilizce Diş Hekimliği Fakültesi’nde 7 sene hocalık yapmıştır. Cerrahpaşa'da kurduğu Ağrı ve Akupunktur Polikliniği Türkiye'de bir ilktir ve sekiz sene hizmet vermiştir. Uluslararası sitasyonlu Yeni/New Symposium (davranış bilimleri, psikiyatri ve nöroloji) dergisinin editörü, sekiz bilimsel derginin de ko-editörü olup, 10 küsur derginin de danışma kurulundadır. Yurt içi ve dışındaki muhtelif bilimsel platformlarda binin üzerinde konferans vermiş, panel ve kurs eğitimlerine katılmıştır.

Türk(iye) Psikiyatri Derneği, Ağrı Derneği başta olmak üzere pek çok meslekî derneğe üyedir. American Psychiatric Association, International Psycogeriatric Association, International Society of Bipolar Disorders ve ASCAP üyesidir. Kliniğinin Duygudurum Bozuklukları Birimi’nin kurucusu ve yöneticisi olmuştur.

Bilimsel çalışmaları klinik psikiyatri, biyolojik psikiyatri, psikofarmakoloji, duygudurum bozuklukları, hipnoterapi, “psikiyatri ve inanç sistemleri”, “dil ve psikiyatri” konularında odaklanmıştır. “Ağrı ve psikiyatri” konusunda Türkiye’de kurucu rolü olmuştur; “Evrimsel Psikiyatri’yi” de ilk defa Türkiye’ye tanıtan bilim adamıdır.

Fenerbahçe Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Moda Deniz Kulübü, Levent Tenis Kulübü ve Klassis Golf and Country Club Silivri üyesidir.

53 yaşındayken, son politik baskılardan bıktığından dolayı üniversiteden emekliye ayrılmış olup, hâlen POLİMED Psikiyatri Merkezi’nde Çocuk Ergen ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Neslim G. Doksat’la beraber “Beşikten Üçüncü Bahara Ruh Sağlığı” düsturuyla hizmet vermekteler… Yakınlarda intisap ettiği Beykent Üniversitesi'nde de Psikoloji Bölümü'nde Psikoloji Profesörü olarak kariyerine devam etmektedir. Neslim G. Doksat da aynı fakültede Yardımcı Doçent olmuştur.

Yorum

  • Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. İlk yazan siz olun.

Yorumunuzu bırakın

Misafir Cumartesi, 26 May 2018