Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

İSTİKLÂL CADDESİ ne HÂLE GELDİ

Posted by on in Genel
  • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
  • 434 kez okundu
  • 0 yorum
  • Yazdır

İstanbul’un en işlek ve her milletten insanın dolaştığı yerdir.

En son bir arkadaşımızın iş yeri ziyaretine gittiğimizde gördüğüm manzara şöyleydi:

Her etnik gruptan insan dolaşıyordu ama garsonların tamamı çok entellektüel oldukları için, başta Arapça olmak üzere her lisanda konuşuyorlardı.

***

Ortadaki tramvay oranın alametifarikası olmasına rağmen toprak kazılmıştı ve polis hoparlörlerinden geçmiş dönemlerde ne kadar aleyhimize olan şey vuku bulduysa, bunların anonsu yapılıyordu.

Dönercilerin olduğu bölgeden sola kıvrıldığınızda Arapça ve Kırmançça dâhil her lisan konuşuluyordu ama Türkçe en son geliyordu.

***

Neslim’le ben ta Afrika’ya kadar gidip Zulu Kabilesini Johannesburg’da ziyaret ettik.

Bu insanlar son derce fakir ve muhtaç durumdalar.

Trafik soldan çünkü Amerikan ve İngiliz sömürgeciliği tamamen hâkim.

***

Vahşi hayatın içerisine girdik ve bütün seyahati videoya çektik.

Bu insanlar hâlâ merkantilizmle geçiniyor, sünnet yapıp ibadet ediyorlar ama para yerine öküz kullanıyorlar.

***

Amacımız ilk seyyahların takip ettiği (başta Darwin olmak olmak üzere yerleri ziyaret ettik.

istiklal caddesi ile ilgili görsel sonucu

Diyetisyenim Canan Uysal bana oldukça muhafazakâr bir diyet verdi ama ben zaten bir süreliğine içkiye kedi irademle son verdim.

***

Bir süre frontal lobumunun sayesinde verdiğim kararla alkol kullanmayacağım ki, buna da irade denir.

İrade bir frontal lob işlevidir. Burası iradenin merkezidir ve biz insanların en yüksek düzeydeki karar merkezidir.

frontal lob ile ilgili görsel sonucu

Demin Hayrettin Dereli ve Berti Erbeş’le konuştuk. Bulaşacağız.

Evrimsiz ve bilimsiz kalmayın.

Sevgim ve saygılarımla

Mehmet Kerem Doksat – Tarabya – 09 Eylül 2017 Cumartesi

0
Mehmet Kerem Doksat’ın ÖZGEÇMİŞİ

5 Ağustos 1957’de İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Nöropsikiyatri Profesörü Recep Doksat’tı. Annesi Sümerbank'ta şeflikten emekli olmuştu.

İlkokulu Erzincan’da başlayıp Ankara’da bitirdi. Orta öğrenimini TED Ankara Koleji (Hazırlık-Lise 1 sonu) ve Özel Adana Koleji’nde (Lise 2-3) tamamladı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Çanakkale Biga’da mecburî hizmetini yaptı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. Diyarbakır’da askerliği (1991-1992: 1. Körfez Hârbi dönemi) müteâkip, Cerrahpaşa’ya döndü. 1993 yılında doçent, 1999 yılında profesör oldu.

Meslekî olarak yayınlanmış altı telif kitabı, ondan fazla kitapta bölüm yazarlığı, yurt içi ve dışında yayınlanmış 100’ün üstünde makalesi mevcuttur. İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce bölümlerinde ders vermiştir. İÜ Adlî Tıp Enstitüsü’nde 3 sene Cinsel Sapmalar dersi vermiş, Marmara Üniversitesi İngilizce Diş Hekimliği Fakültesi’nde 7 sene hocalık yapmıştır. Cerrahpaşa'da kurduğu Ağrı ve Akupunktur Polikliniği Türkiye'de bir ilktir ve sekiz sene hizmet vermiştir. Uluslararası sitasyonlu Yeni/New Symposium (davranış bilimleri, psikiyatri ve nöroloji) dergisinin editörü, sekiz bilimsel derginin de ko-editörü olup, 10 küsur derginin de danışma kurulundadır. Yurt içi ve dışındaki muhtelif bilimsel platformlarda binin üzerinde konferans vermiş, panel ve kurs eğitimlerine katılmıştır.

Türk(iye) Psikiyatri Derneği, Ağrı Derneği başta olmak üzere pek çok meslekî derneğe üyedir. American Psychiatric Association, International Psycogeriatric Association, International Society of Bipolar Disorders ve ASCAP üyesidir. Kliniğinin Duygudurum Bozuklukları Birimi’nin kurucusu ve yöneticisi olmuştur.

Bilimsel çalışmaları klinik psikiyatri, biyolojik psikiyatri, psikofarmakoloji, duygudurum bozuklukları, hipnoterapi, “psikiyatri ve inanç sistemleri”, “dil ve psikiyatri” konularında odaklanmıştır. “Ağrı ve psikiyatri” konusunda Türkiye’de kurucu rolü olmuştur; “Evrimsel Psikiyatri’yi” de ilk defa Türkiye’ye tanıtan bilim adamıdır.

Fenerbahçe Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Moda Deniz Kulübü, Levent Tenis Kulübü ve Klassis Golf and Country Club Silivri üyesidir.

53 yaşındayken, son politik baskılardan bıktığından dolayı üniversiteden emekliye ayrılmış olup, hâlen POLİMED Psikiyatri Merkezi’nde Çocuk Ergen ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Neslim G. Doksat’la beraber “Beşikten Üçüncü Bahara Ruh Sağlığı” düsturuyla hizmet vermekteler… Yakınlarda intisap ettiği Beykent Üniversitesi'nde de Psikoloji Bölümü'nde Psikoloji Profesörü olarak kariyerine devam etmektedir. Neslim G. Doksat da aynı fakültede Yardımcı Doçent olmuştur.

Yorum

  • Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. İlk yazan siz olun.

Yorumunuzu bırakın

Misafir Cuma, 23 Mart 2018