Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

Marsilya İzlenimleri

Posted by on in Genel
  • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
  • 167 kez okundu
  • 0 yorum
  • Yazdır

Sevgili Mekâncılar,

Demokrasinin beşiği olduğu Fransa’nın Marsilya şehrindeyiz. Burada sadece bir milyon kişi yaşıyor ve hemen hepsi Katolik.

Yani son derecede medeni bir şehir… Türk Hava Yolları’nın personeli gayet iyi hizmet veriyor ve hotsundan hostesine kadar hepsi de çok nazik.

Oldukça sofistike bir restorana gittik, bir baktık havyar ve çok güzel şaraplar…

Bu aralarda Neslim de ben de vatan hasreti içindeyiz.

Buradan görebildiğim kadarıyla perestişkârı olduğum Prof. Dr. Selçuk Erez ve kızı Yeşim Erez yeni bir kitap yayımlamışlar.

Ziyadesiyle memnun oldum ve vatanımı nasıl özlediğimi fark ettim.

Bakalım Hürriyet’in Kelebek Ekinde tıbbi makalelerim yayınlanacak sanıyorum.

Bu arada Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını de anlatan ve Evrimsel Psikiyatri Kitabını ve ihmal etmeden yayın hayatıma devam edeceğim.

Doğru, ABD’nin Başkanı Trumph Evrimi sevmiyor ama ben gene de Evrimsel Psikiyatri Kitabımı yazacağım evrim devam ediyor.

Burada hepimiz Türkiye’yi ve herkesi çok özledik.

Taksicinim teki Katolik’ti ve kendisine buradaki politik rejimin ne olduğunu surdum.

Şoförlerden biri Müslüman’dı biri de Katolik…

Buradaki rejimin ne olduğunu sorunca gülümsedi ve Demokrasi” dedi.

Tabii ki bu ülke demokrasinin beşiği…

Türkiye’ye döner dönmez biz de Atatürk Hava Limanından vatana girecek ve hayatımıza devam ediyor olacağız.

Şimdilik bu kadar, nedense bazıları bu aziz vatanı terk ediyor.

Biz ise kalıcıyız.

Herkesi çok özledik.

Sevgi bilgi ve evrimle kalın.

 

Mehmet Kerem Doksat – Marsilya – Fransa -16 Şubat 2018

0
Mehmet Kerem Doksat’ın ÖZGEÇMİŞİ

5 Ağustos 1957’de İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Nöropsikiyatri Profesörü Recep Doksat’tı. Annesi Sümerbank'ta şeflikten emekli olmuştu.

İlkokulu Erzincan’da başlayıp Ankara’da bitirdi. Orta öğrenimini TED Ankara Koleji (Hazırlık-Lise 1 sonu) ve Özel Adana Koleji’nde (Lise 2-3) tamamladı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Çanakkale Biga’da mecburî hizmetini yaptı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. Diyarbakır’da askerliği (1991-1992: 1. Körfez Hârbi dönemi) müteâkip, Cerrahpaşa’ya döndü. 1993 yılında doçent, 1999 yılında profesör oldu.

Meslekî olarak yayınlanmış altı telif kitabı, ondan fazla kitapta bölüm yazarlığı, yurt içi ve dışında yayınlanmış 100’ün üstünde makalesi mevcuttur. İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce bölümlerinde ders vermiştir. İÜ Adlî Tıp Enstitüsü’nde 3 sene Cinsel Sapmalar dersi vermiş, Marmara Üniversitesi İngilizce Diş Hekimliği Fakültesi’nde 7 sene hocalık yapmıştır. Cerrahpaşa'da kurduğu Ağrı ve Akupunktur Polikliniği Türkiye'de bir ilktir ve sekiz sene hizmet vermiştir. Uluslararası sitasyonlu Yeni/New Symposium (davranış bilimleri, psikiyatri ve nöroloji) dergisinin editörü, sekiz bilimsel derginin de ko-editörü olup, 10 küsur derginin de danışma kurulundadır. Yurt içi ve dışındaki muhtelif bilimsel platformlarda binin üzerinde konferans vermiş, panel ve kurs eğitimlerine katılmıştır.

Türk(iye) Psikiyatri Derneği, Ağrı Derneği başta olmak üzere pek çok meslekî derneğe üyedir. American Psychiatric Association, International Psycogeriatric Association, International Society of Bipolar Disorders ve ASCAP üyesidir. Kliniğinin Duygudurum Bozuklukları Birimi’nin kurucusu ve yöneticisi olmuştur.

Bilimsel çalışmaları klinik psikiyatri, biyolojik psikiyatri, psikofarmakoloji, duygudurum bozuklukları, hipnoterapi, “psikiyatri ve inanç sistemleri”, “dil ve psikiyatri” konularında odaklanmıştır. “Ağrı ve psikiyatri” konusunda Türkiye’de kurucu rolü olmuştur; “Evrimsel Psikiyatri’yi” de ilk defa Türkiye’ye tanıtan bilim adamıdır.

Fenerbahçe Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Moda Deniz Kulübü, Levent Tenis Kulübü ve Klassis Golf and Country Club Silivri üyesidir.

53 yaşındayken, son politik baskılardan bıktığından dolayı üniversiteden emekliye ayrılmış olup, hâlen POLİMED Psikiyatri Merkezi’nde Çocuk Ergen ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Neslim G. Doksat’la beraber “Beşikten Üçüncü Bahara Ruh Sağlığı” düsturuyla hizmet vermekteler… Yakınlarda intisap ettiği Beykent Üniversitesi'nde de Psikoloji Bölümü'nde Psikoloji Profesörü olarak kariyerine devam etmektedir. Neslim G. Doksat da aynı fakültede Yardımcı Doçent olmuştur.

Yorum

  • Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. İlk yazan siz olun.

Yorumunuzu bırakın

Misafir Pazartesi, 19 Mart 2018