Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

Philadelphia'nın Caddeleri

Posted by on in Genel
  • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
  • 3188 kez okundu
  • 0 yorum
  • Yazdır

2 gündür Philadelphia’dayız, Amerikan Psikiyatri Birliği kongresi için…

Vikipedi’de yazılanlar kadar basit ve bir o kadar da mürekkep burası: Philadelphia, Pennsylvania Eyaleti’nin en Doğusu’nda bulunan eyaletin en büyük, ABG’nin ise 6. büyük şehridir. ABG’nin ilk başkenti değildir. 1790-1800 yılları arasında başkentlik yapmıştır.

ABG’nin eski başkanlarından Thomas Jefferson, başkan olmadan önce ve başkanlığı sırasında bu şehirde yaşamış ve çeşitli bilimsel ve siyasal çalışmalar yapmıştır.

"Declaration of Independence" olarak adlandırılan, bağımsızlık bildirgesi burada imzalanmıştır.

NFL takımlarından Philadelphia Eagles, NBA takımlarından Philadelphia 76ers, MLB takımlarından Phillies ve NHL takımlarından Flyers, maçlarını Philadelphia Şehrinde, Sprot Complex olarak adlandırılan, tüm statların yan yana olduğu bir bölgede oynar.

South Street ve Market Street olarak adlandırılan iki çok büyük caddesi, birçok alışveriş merkezini, barları ve cafeleri üzerinde barındırır.

Şehirde çok sayıda resim-heykel akademisi vardır, şehrin her yerinde heykel görmek mümkündür.

Amerika'nın en büyük Kablo TV ve internet sağlayıcılarından olan Comcast şirketinin genel merkezi bu şehirdedir. Bu şirkete âit Comcast Building şehirdeki en yüksek binadır.

Rocky-1 filminde, Rocky’nin koşarak merdivenlerini tırmandığı Museum of Art buradadır.

Amerika'nın en eski sinema salonu bu şehirde bulunmaktadır. “State Theatre of Pennsylvania” ismindeki bu salonda 2006 senesinde 197. sezon film gösterimi yapılmıştır.

Şehrin ismi İncil’de adı geçen ve tamamı Anadolu’da bulunan yedi kiliseden biri olan Philadelphia’dan gelmektedir.

***

Tarihleri yok, öncesi ise kıyam ve talan. Kızılderililere soykırım yapıp, kalanlardan da 1000 USD’a satın almışlar burayı!

Şehrin kasvetini ünlü şarkısından da dinleyebilir ve okuyabilirsiniz:

Streets of Philadelphia

I was bruised and battered and I couldn''t tell what I feltI was unrecognizable to myselfSaw my reflection in a window I didn''t know my own faceOh brother are you gonna leave me wasting awayOn the streets of Philadelphia

I walked the avenue till my legs felt like stoneI heard the voices of friends vanished and gone

At night I could hear the blood in my veinsJust as black and whispering as the rainOn the streets of Philadelphia

Ain''t no angel gonna greet meIt''s just you and I my friendAnd my clothes don''t fit me no moreI walked a thousand milesjust to slip this skin

The night has fallen, I''m lyin'' awakeI can feel myself fading awaySo receive me brother with your faithless kissor will we leave each other alone like thisOn the streets of Philadelphia

***

Nüfusu hâlen 1.5 milyon civarında olan şehirde %40-45 civarında kadar zenci var. Eski kölelik döneminde bu rakam çok daha fazlaymış ama diğer bölgelere “servis edildiklerinden” dolayı azalmışlar.

Onların yaşadıkları bölgelere gittiğinizde suç oranı patlıyor çünkü aç, işsiz, perişan ve saldırganlar.

Ayrıntılı bilgi http://en.wikipedia.org/wiki/Philadelphia adresinde mevcut.

***

Benjamin Franklin’in burada imzası var, meşhur Hürriyet Çanını da gördük.

Kendisi 1730 yılında Philadelphia’daki St. Johns Locası’na katılmış, 1732’de Pennsylvania Kolonisi Büyük Locası’nın Büyük İkinci Nâzırı oluşundan iki yıl sonra Haziran 1734’te de Pennsylvania Bölge Büyük Locası’na Büyük Üstâd seçilmiş. 1735-38 yılları arasında Loca Sekreterliği’ni yürütmüştür.

1734 ve 1735 yıllarında inşa edilen Philadelphia Devlet Başkanlığı ve Özgürlük Hol'ü Benjamin Franklin’in Büyük Üstatlık dönemine rast gelmekte. Benjamin Franklin, 1752 yılında Philadelphia Büyük Loca binasının inşaatını başlatmış ve üç yıl sonra yapının tamamlanmasıyla 1755 yılında, Amerika’daki ilk Masonik bina olarak sayılan Philadelphia Büyük Locası’nın tahsis merasimini düzenlemiş. Bir dönem Benjamin Franklin’in oğlu da Büyük Sekreter görevinde bulunmuş. ABG’de ilk halk kütüphânesini organize edenlerden biri olarak bilinen Franklin, aynı zamanda ABG''deki ilk Masonik kitabı neşreden kişi…

Özledik sizleri…

   Nasıl bizim oralar?

      Hafiften sıla hasreti başlladı da...

         Bu arada, buradaki bilgilerin hepsi Wikipedia'dan iktibas edilmiştir.

Mehmet Kerem Doksat – USA – 06 Mayıs 2012 Pazar

0
Mehmet Kerem Doksat’ın ÖZGEÇMİŞİ

5 Ağustos 1957’de İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Nöropsikiyatri Profesörü Recep Doksat’tı. Annesi Sümerbank'ta şeflikten emekli olmuştu.

İlkokulu Erzincan’da başlayıp Ankara’da bitirdi. Orta öğrenimini TED Ankara Koleji (Hazırlık-Lise 1 sonu) ve Özel Adana Koleji’nde (Lise 2-3) tamamladı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Çanakkale Biga’da mecburî hizmetini yaptı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. Diyarbakır’da askerliği (1991-1992: 1. Körfez Hârbi dönemi) müteâkip, Cerrahpaşa’ya döndü. 1993 yılında doçent, 1999 yılında profesör oldu.

Meslekî olarak yayınlanmış altı telif kitabı, ondan fazla kitapta bölüm yazarlığı, yurt içi ve dışında yayınlanmış 100’ün üstünde makalesi mevcuttur. İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce bölümlerinde ders vermiştir. İÜ Adlî Tıp Enstitüsü’nde 3 sene Cinsel Sapmalar dersi vermiş, Marmara Üniversitesi İngilizce Diş Hekimliği Fakültesi’nde 7 sene hocalık yapmıştır. Cerrahpaşa'da kurduğu Ağrı ve Akupunktur Polikliniği Türkiye'de bir ilktir ve sekiz sene hizmet vermiştir. Uluslararası sitasyonlu Yeni/New Symposium (davranış bilimleri, psikiyatri ve nöroloji) dergisinin editörü, sekiz bilimsel derginin de ko-editörü olup, 10 küsur derginin de danışma kurulundadır. Yurt içi ve dışındaki muhtelif bilimsel platformlarda binin üzerinde konferans vermiş, panel ve kurs eğitimlerine katılmıştır.

Türk(iye) Psikiyatri Derneği, Ağrı Derneği başta olmak üzere pek çok meslekî derneğe üyedir. American Psychiatric Association, International Psycogeriatric Association, International Society of Bipolar Disorders ve ASCAP üyesidir. Kliniğinin Duygudurum Bozuklukları Birimi’nin kurucusu ve yöneticisi olmuştur.

Bilimsel çalışmaları klinik psikiyatri, biyolojik psikiyatri, psikofarmakoloji, duygudurum bozuklukları, hipnoterapi, “psikiyatri ve inanç sistemleri”, “dil ve psikiyatri” konularında odaklanmıştır. “Ağrı ve psikiyatri” konusunda Türkiye’de kurucu rolü olmuştur; “Evrimsel Psikiyatri’yi” de ilk defa Türkiye’ye tanıtan bilim adamıdır.

Fenerbahçe Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Moda Deniz Kulübü, Levent Tenis Kulübü ve Klassis Golf and Country Club Silivri üyesidir.

53 yaşındayken, son politik baskılardan bıktığından dolayı üniversiteden emekliye ayrılmış olup, hâlen POLİMED Psikiyatri Merkezi’nde Çocuk Ergen ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Neslim G. Doksat’la beraber “Beşikten Üçüncü Bahara Ruh Sağlığı” düsturuyla hizmet vermekteler… Yakınlarda intisap ettiği Beykent Üniversitesi'nde de Psikoloji Bölümü'nde Psikoloji Profesörü olarak kariyerine devam etmektedir. Neslim G. Doksat da aynı fakültede Yardımcı Doçent olmuştur.

Yorum

  • Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. İlk yazan siz olun.

Yorumunuzu bırakın

Misafir Salı, 20 Şubat 2018