Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

POLAT TOWER RESIDENCE

Posted by on in Genel
  • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
  • 3387 kez okundu
  • 0 yorum
  • Yazdır

Çok seneler önce bir kadim dostumun tavsiyesiyle PTR’dan 74.5 m2 mi neydi, öyle bir şey, yirmi birinci kattan bir dâire almıştık.

Amaç yatırım yapmaktı; aklımızda fikrimizde orada yaşamak filân yoktu. Zâten neresine sığacaktık ki?

Bâzı plânlar vardı kafamızda; öylesine bir döşeyelim ve Avrupa yakasına geçtiğimizde orada kalalım, olmazsa kiraya verelim vs. diye…

Aslında önce isminden rahatsızlık duymuştum: Polat Tower Residence.

Polat Ailesi’nin yaptığı büyük bir bina, o döneme göre ultra-hiper-süper teknolojiyle yapılmış… 2002'de hizmete girdiğinde “dünyanın en akıllı binası” olarak lanse edilmişti.

Neden Polat Kulesi İkametgâhı filân değil de Polat Tower Residence diye düşünmüş, sonra da nasıl Türk kültürüne yabancılaştığımızı, ünlü mekânların hemen hepsinin Amerikanca olduğunu hatırlayınca da kös kös bakmıştım.

Neyse, senelerce borcunu ödedim, sonunda bitti.

Bu arada evlilik de gitti.

Kerem de oraya iltihak etti.

İki seneden fazla süreyle ikametgâhım oldu o dâire… Çok sıkıntılı, ilginç ve mânidar günler, hâdiseler yaşadım.

Gündüz fakülte, öğleden sonra muayenehâne, gece de PTR’ın altındaki Mia Restaurant’ta Sevgili Sermin Çapa’nın elleriyle hazırladığı salata ve yemek…

Çoğu zaman tek başıma bir masada turduğum için, bilhassa canlı müzikli gecelerde Adnan Bey’inoooo hoca, gene pavyonda ön sırayı kapmışsın” diye yaptığı pek tatlı empatik şakalar (en son 22-23 yaşlarındayken Adana'da pavyona gitmiştim, gitmemek ayıptı çünkü)…

Sonra Neslim, evlilik ve orayı satışım!

Sattığım dâirede iki üç ay sonra işlenen cinayet!

Hayatımın en sıkıntılı dönemlerinin sembolüdür PTR.

Yandığını öğrenince içim ambivalan duygularla doldu.

Kazanılan ve kaybedilen en ciddi şeylerimin bir billûru idi orası.

***

İyi de, nasıl olup da bu akıllı bina zeminden başlayan bir kıvılcımdan sür’atle etkilenip dakikalar içerisinde bu hâle gelivermişti?

Her kafadan bir ses çıkıyor.

Aklıma insanın hayatı geldi…

Daha doğrusu yaşamanın ölünle buluştuğu küçücük nokta…

Bütün sistemler için geçerli bir kural vardır: Bir sistem ne kadar sofistikeyse, o kadar da frajildir (kırılgandır).

Sofistike hem “çok gelişmiş, karmaşık, kafa karıştırıcı”, hem de “hile ve desise karıştırılmış” demektir malûm…

Belli ki bu “âkil binâ” en zayıf ve akla gelmemiş noktasından vurulmuş: Alt katlardaki bir kıvılcım, tam atasözündeki gibi, “ateşin bacayı sarmasıyla” nihaâyet bulmuş.

Eminim boğa güreşi seyretmişsinizdir televizyonda veya belgesellerde.

Kaliteli matadorlar(!) zavallı boğayı perişan ettikten sonra, son darbeyi omurgasındaki boynunun tam arka orta kısmına batırırlar ve o koca hayvan birkaç sarsak adımdan sonra güm diye düşüverir yere.

Çılgına dönmüş seyirciler “Ole, Ole” diye bağırır (bu kelime de elohim, ilâh ve sonuçta da Allah’tan gelir).

İşte orası omurilik soğanı veya medulla oblongata denen, beyinle omurilik arasında yer alan kısımdır. Beynin diğer vücut organları arasındaki bağlantıyı sağlar. Üstündeki pons’tan sulcus pontobulbaris, altındaki omurilikten (medulla spinalis) foramen magnum ile ayrılır.

Beyne giren bütün sinirler omurilik soğanından (medulla oblangatadan) geçer. İstemsiz çalışan, iç organların kontrolünün yapıldığı merkezdir: Solunum, sindirim, hapşırma, kusma, yutma, çiğneme, idrar yapma gibi refleksleri kontrol eder. Ayrıca burada beynin sağ lobundan gelen sinirler vücudun sol kısmına, sol lobundan gelen sinirler sağ kısmına gönderilir.

Koca boğayı omurilik soğanına sokulan bir kılıç öldürür.

En güçlü ve sofistike, rafine insanda da, sağlam bir iğneyi omurilik soğanına (medulla oblangatasına) batırırsanız birden soluğu kesilir ve o ânda ölür.

Asıyla ölümlerde sebep boğulma değil, boynun kırılması sonucunda omurilik soğanının tahrip olmasıdır.

***

Peki, insanın mânevî bir medulla oblongatası var mıdır?
Olmaz mı?
Yoksa yok mudur?
   Varsa nerededir?
      Bilen var mı?
         Bana sormayın…
            Söylemem!

Mehmet Kerem Doksat – Tarabya – 18 Temmuz 2012 Çarşamba

0
Mehmet Kerem Doksat’ın ÖZGEÇMİŞİ

5 Ağustos 1957’de İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Nöropsikiyatri Profesörü Recep Doksat’tı. Annesi Sümerbank'ta şeflikten emekli olmuştu.

İlkokulu Erzincan’da başlayıp Ankara’da bitirdi. Orta öğrenimini TED Ankara Koleji (Hazırlık-Lise 1 sonu) ve Özel Adana Koleji’nde (Lise 2-3) tamamladı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Çanakkale Biga’da mecburî hizmetini yaptı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. Diyarbakır’da askerliği (1991-1992: 1. Körfez Hârbi dönemi) müteâkip, Cerrahpaşa’ya döndü. 1993 yılında doçent, 1999 yılında profesör oldu.

Meslekî olarak yayınlanmış altı telif kitabı, ondan fazla kitapta bölüm yazarlığı, yurt içi ve dışında yayınlanmış 100’ün üstünde makalesi mevcuttur. İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce bölümlerinde ders vermiştir. İÜ Adlî Tıp Enstitüsü’nde 3 sene Cinsel Sapmalar dersi vermiş, Marmara Üniversitesi İngilizce Diş Hekimliği Fakültesi’nde 7 sene hocalık yapmıştır. Cerrahpaşa'da kurduğu Ağrı ve Akupunktur Polikliniği Türkiye'de bir ilktir ve sekiz sene hizmet vermiştir. Uluslararası sitasyonlu Yeni/New Symposium (davranış bilimleri, psikiyatri ve nöroloji) dergisinin editörü, sekiz bilimsel derginin de ko-editörü olup, 10 küsur derginin de danışma kurulundadır. Yurt içi ve dışındaki muhtelif bilimsel platformlarda binin üzerinde konferans vermiş, panel ve kurs eğitimlerine katılmıştır.

Türk(iye) Psikiyatri Derneği, Ağrı Derneği başta olmak üzere pek çok meslekî derneğe üyedir. American Psychiatric Association, International Psycogeriatric Association, International Society of Bipolar Disorders ve ASCAP üyesidir. Kliniğinin Duygudurum Bozuklukları Birimi’nin kurucusu ve yöneticisi olmuştur.

Bilimsel çalışmaları klinik psikiyatri, biyolojik psikiyatri, psikofarmakoloji, duygudurum bozuklukları, hipnoterapi, “psikiyatri ve inanç sistemleri”, “dil ve psikiyatri” konularında odaklanmıştır. “Ağrı ve psikiyatri” konusunda Türkiye’de kurucu rolü olmuştur; “Evrimsel Psikiyatri’yi” de ilk defa Türkiye’ye tanıtan bilim adamıdır.

Fenerbahçe Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Moda Deniz Kulübü, Levent Tenis Kulübü ve Klassis Golf and Country Club Silivri üyesidir.

53 yaşındayken, son politik baskılardan bıktığından dolayı üniversiteden emekliye ayrılmış olup, hâlen POLİMED Psikiyatri Merkezi’nde Çocuk Ergen ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Neslim G. Doksat’la beraber “Beşikten Üçüncü Bahara Ruh Sağlığı” düsturuyla hizmet vermekteler… Yakınlarda intisap ettiği Beykent Üniversitesi'nde de Psikoloji Bölümü'nde Psikoloji Profesörü olarak kariyerine devam etmektedir. Neslim G. Doksat da aynı fakültede Yardımcı Doçent olmuştur.

Yorum

  • Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. İlk yazan siz olun.

Yorumunuzu bırakın

Misafir Pazartesi, 19 Mart 2018