Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

TURHAN ÇÖMEZ: YENİ BİR LİDER Mİ DOĞUYOR?

Posted by on in Genel
 • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
 • 4781 kez okundu
 • 4 yorum
 • Bu yazıya abone ol
 • Yazdır

Operatör Dr. Turhan Çömez'le birkaç ay önce tanıştık, bir buçuk saat kadar sohbet ettik. Çok açık, net ve düzgün bir adam olduğu intibâını aldım. Aşağıdaki açıklamaları da bunu destekliyor:

***

10 Nisan 2008 Perşembe 18:21

AK Parti'den ihraç edilen Turhan Çömez'den gündemi derinden sarsacak açıklamalar.

AKP Merkez Disiplin Kurulu'nun partiden ihraç ettiği Balıkesir eski Milletvekili Dr. Turhan Çömez, AKP'nin kapatılma davasından büyük üzüntü duyduğunu, ancak hazırlanan iddianamede güçlü deliller olduğunu söyledi. Ergenekon soruşturmasının da bir tiyatro olduğunu öne sürdü.

AKP Merkez Disiplin Kurulu'nun partiden ihraç ettiği Balıkesir eski Milletvekili Turhan Çömez, Türk Ocakları Uşak Şûbesi'nin davetlisi olarak katıldığı panelde konuşma yaptı. Konuşmasında AKP'nin kapatılma davasından büyük üzüntü duyduğunu söyleyen Çömez, "Ben bu davanın açılmasından büyük üzüntü duyuyorum. Çünkü bunun mağduriyetini oynayacak siyasî aktörler bundan zarar görmeyecek. Bırakın kim suçluysa halka hesap versin. Bu millet neyin doğru neyin yanlış olduğu görsün. Siyasî partiler sandıkta hesap vermeli. Ancak, Türkiye bu davayla karşı karşıya... Sayın Başsavcı'nın güçlü delilleri var. Türkiye böyle süreçlerden yara almadan çıkmalı. Türkiye Amerika ve AB'nin talimatlarıyla hareket etmemeli dedi.

İki kilo baklava çalan çocukları içeri atanların kravatlı çetelere müdahale etmeleri gerektiğini ifâde eden Çömez, "Devlet içerisine nüfuz eden çetelerin varlığı yıllardır biliniyor. Çeteleri anlamak için geçmişe bakmak yeterli. NATO'nun plânladığı oyunlara bakmak lâzım. Sağcıları öldüren silâhlarla solcuları öldüren silâhların aynı olduğunu bilmeli bu halk. Kanlı 1 Mayıs eylemlerinde silâhları kimlerin doğrulttuğunu, Maraş olaylarında toplumu çatıştıran otoriteyi bilmeli. Bir de kendine çete süsü vermiş uzantılar var. Devlet otoritesini yitirdiğinde yerine güç odakları çıkar. Bunu Susurluk'ta gördük diye konuştu.

Bugün gelinen noktada 8/10 aydır devam eden bir tiyatro oynandığını bunun içinde Türkiye'nin de olduğunu öne süren Çömez şunları söyledi:

"Ergenekon diye bir oyun sahneleniyor. Sekiz aydır iddianamesi hazırlanmamış bir dava. 84 yaşında devletin iki koruma verdiği adam gözaltına alınıyor, ertesi gün pardon deyip bırakılıyor. Birilerini gözaltına alarak gözdağımı verilmek isteniyor. Bu ülkede temiz eller operasyonu yapacaklar, ellerini yüzüne sürüp aynaya bakma cesareti olanlardır. 'Üç çocuk yapın' demekle olmuyor. Benim üçüncü çocuğum İngiltere'den burs alabilecek mi, gemi alabilecek mi bunları söylemek lâzım millete. Başbakan ilk bakanlar kurulu toplantısında, sayın bakanlara 'Birinizin yolsuzluğa bulaştığınızı görürsem sizi Kızılay Meydanı'nda sallandırırım' deseydi bugün Mâliye Bakanı Unakıtan ortada bu edasıyla dolaşamazdı.

BAKAN ŞİMŞEK CIA'NIN YEMİNLİ TERCÜMANIYDI

Türkiye'nin en zengin krom rezervlerinin Hakkâri'de olduğuna dikkat çeken Çömez, "Dünyânın en zengin çimento ham maddesi Gabar Dağı'nda, dünyânın en zengin altın rezervleri Van'ın Artos Dağı'nda. Kimsenin bundan haberi yok. Avustralyalı firmalar gelmiş taş çekiyoruz diye ülkeyi sömürüyor. Yıllarca İngiliz Tuzu diye bor mâdenleri kaçırıldı. Ben beni Ankara'ya gönderen iradeye yâni halka ihânet etmedim. İngilizler ve Yunanlar Kurtuluş Savaşı'nda silâhla yapamadıklarını şimdi Edirne'de çiftçiyi kendi bankalarına borçlandırarak 65 bin dönüm araziyi ipotek ederek yapıyor. Çünkü Türkiye tarımda girdi mâliyeti en yüksek ülke hâline geldi. Çiftçi artık arazisini satıyor. Türkiye'ye bu yıl Çin'den 40 milyon çift ayakkabı girdi. Peki, bizim ayakkabı firmalarımız ne olacak? Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek CIA'nın yeminli tercümanlığını yapmıştır. Bütün bunlar Büyük Ortadoğu Projesi'nin bir sonucudur. Büyük Ortadoğu Projesi, Sevr'in devamıdır. Bu proje Kürt devleti kurdurmak için hazırlanmıştır diye konuştu.

***

Ben bu adamı sevmekteyim her geçen gün daha fazla.

Dürüst.

Net.

Müdanasız konuşuyor.

Bildiğim kadarıyla hiç açığı yok (olsaydı canına okurlardı çoktan).

Boylu poslu ve sağlam bir duruşu var. Şık giyiniyor, usûl erkan biliyor.

Belki tek eksiği, biraz az gülümsemesi ve mütevâzı olmadığını zannettiren bir tavrı var.

Onu da kısa zamanda yontacaktır eminim ki.

***

Ne dersiniz?

Türkiye'nin en büyük ihtiyacı olan şey mi oluyor?

Yeni ve güvenilir, toy olmayan ama genç ve peşin hükümlerden uzak, kırmızı noktaları sarih olan bir lider!

Turhan Çömez o olabilir mi?

Göreceğiz.

Prof. Dr. Mehmet Kerem Doksat - İstinye - 17 Nisan 2008 Perşembe

MKD: Güncelleme - 01 Mart 2009: Yâhu, neden Türkiye'ye gelmiyorsun be arkadaş? Babalar gibi gel, Ergenekon'dan içeri gir, aklanıp paklanıp kahraman ol!  Hangi gelirle ve imkânla Avrupa'da yaşıyor, yaşattırılıyor veya ikamet izni alabiliyorsun?

Yâni, ben yukarıdakileri boşuna mı yazdım!

0
Mehmet Kerem Doksat’ın ÖZGEÇMİŞİ

5 Ağustos 1957’de İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Nöropsikiyatri Profesörü Recep Doksat’tı. Annesi Sümerbank'ta şeflikten emekli olmuştu.

İlkokulu Erzincan’da başlayıp Ankara’da bitirdi. Orta öğrenimini TED Ankara Koleji (Hazırlık-Lise 1 sonu) ve Özel Adana Koleji’nde (Lise 2-3) tamamladı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Çanakkale Biga’da mecburî hizmetini yaptı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. Diyarbakır’da askerliği (1991-1992: 1. Körfez Hârbi dönemi) müteâkip, Cerrahpaşa’ya döndü. 1993 yılında doçent, 1999 yılında profesör oldu.

Meslekî olarak yayınlanmış altı telif kitabı, ondan fazla kitapta bölüm yazarlığı, yurt içi ve dışında yayınlanmış 100’ün üstünde makalesi mevcuttur. İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce bölümlerinde ders vermiştir. İÜ Adlî Tıp Enstitüsü’nde 3 sene Cinsel Sapmalar dersi vermiş, Marmara Üniversitesi İngilizce Diş Hekimliği Fakültesi’nde 7 sene hocalık yapmıştır. Cerrahpaşa'da kurduğu Ağrı ve Akupunktur Polikliniği Türkiye'de bir ilktir ve sekiz sene hizmet vermiştir. Uluslararası sitasyonlu Yeni/New Symposium (davranış bilimleri, psikiyatri ve nöroloji) dergisinin editörü, sekiz bilimsel derginin de ko-editörü olup, 10 küsur derginin de danışma kurulundadır. Yurt içi ve dışındaki muhtelif bilimsel platformlarda binin üzerinde konferans vermiş, panel ve kurs eğitimlerine katılmıştır.

Türk(iye) Psikiyatri Derneği, Ağrı Derneği başta olmak üzere pek çok meslekî derneğe üyedir. American Psychiatric Association, International Psycogeriatric Association, International Society of Bipolar Disorders ve ASCAP üyesidir. Kliniğinin Duygudurum Bozuklukları Birimi’nin kurucusu ve yöneticisi olmuştur.

Bilimsel çalışmaları klinik psikiyatri, biyolojik psikiyatri, psikofarmakoloji, duygudurum bozuklukları, hipnoterapi, “psikiyatri ve inanç sistemleri”, “dil ve psikiyatri” konularında odaklanmıştır. “Ağrı ve psikiyatri” konusunda Türkiye’de kurucu rolü olmuştur; “Evrimsel Psikiyatri’yi” de ilk defa Türkiye’ye tanıtan bilim adamıdır.

Fenerbahçe Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Moda Deniz Kulübü, Levent Tenis Kulübü ve Klassis Golf and Country Club Silivri üyesidir.

53 yaşındayken, son politik baskılardan bıktığından dolayı üniversiteden emekliye ayrılmış olup, hâlen POLİMED Psikiyatri Merkezi’nde Çocuk Ergen ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Neslim G. Doksat’la beraber “Beşikten Üçüncü Bahara Ruh Sağlığı” düsturuyla hizmet vermekteler… Yakınlarda intisap ettiği Beykent Üniversitesi'nde de Psikoloji Bölümü'nde Psikoloji Profesörü olarak kariyerine devam etmektedir. Neslim G. Doksat da aynı fakültede Yardımcı Doçent olmuştur.

Yorum

 • Misafir
  Kaan Özsayıner Perşembe, 29 Kasım 2012

  Sn. Çömez ile ilgili

  Hocam siz bu yazıyı ilk kaleme aldığınızda bir yorum eklemiştim, ancak sitenizin serverlar arası taşınma sırasında sanırım eski yorumları silindi.

  Turhan Çömez çok düzgün bir insan. Âilesini tanırım, eşimin annesinin köyü ile Turhan Çömez'in anne babası aynı köylüdür. İyi bir doktor, duyarlı bir vatandaş, zeki bir siyasetçidir. Ancak liderlik özellikleri taşıdığını söyleyemem. Belâgat san'atının inceliklerini pek bilmez, düz ve net biridir. Bu bile AKP ile yol ayrımına neden bu kadar çabuk geldiğini göstermektedir. Başbakan terorist lideri ile görüşülmediğine yemin billah ederken 3 ay sonra görüşüyoruz ne var demektedir. Libya'ya uluslararası müdahale sırasında ilk önce NATO'ya efelenip sonra NATO'ya askeri hava alanlarını açmıştır örneğin. Turhan Çömez'in bilgisayar mantığı gibi çalışan zekası böyle durumlarda error verir, kapıyı arkasına bakmadan vurur gider..

  Not: Ben en büyük üzüntüsünün asıl mesleğinden uzak kalmak olduğunu düşünüyorum.

  MKD: Doğrudur da... Dalaksız Ahmet Hakan'ın dalağını neden sahtekârlıkla aldığını hâlâ anlayabilmiş değilim...

 • Misafir
  Kaan Özsayıner Çarşamba, 23 Ocak 2013

  Turhan Çömez

  Ahmet Hakan'ın dalağını alması ile ilgili iki ihtimal var. Birincisi evet cemaat içinde bu tarz işler yapılıyor, Çömez de yapmış olabilir. Kendisinden beklenmeyecek bir davranış değil bu. Kendisi ve ailesi mütedeyyin insanlardır ve o yapının içinde böyle şeyler olabiliyor. İkincisi eğer Ergenokon iddianâmesinde olduğu gibi Çömez Tayip'in yanına hatta en yakınına sokulmuş bir ajan ise Ahmet Hakan'ın dalağını o kesime daha çok güven vermek için yapmış olabilir. Ben birinci söylediğimi daha rasyonel buluyorum.

  Yine hakkını teslim edeyim, sâdece benim bildiğim onlarca ameliyatı ücretsiz hâttâ ilâç masraflarını da karşılayarak yaptı ve bu insanlardan hiç bir çıkarı yoktu. Turhan Çömez bence yaptığı günahları ve sevapları ile birlikte değerlendirdiğinde iyi bir insan...

 • Misafir
  Ali Mobil Pazartesi, 18 Mart 2013

  falcılığın iyi değil kardeş.

  ĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI İSTENİLENLER

  Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ,
  Emekli Orgeneral Hasan Iğsız,
  Emekli Orgeneral Hurşit Tolon,
  Emekli tuğamiral Alattin Sevim,
  Emekli Kurmay Albay Dursun Çiçek,
  Emekli Tümgeneral Hıfzı Çubuklu,
  Emekli Korgeneral Mehmet Eröz,
  Emekli Orgeneral Şener Eruygur,
  Emekli Tuğgenerel Levent Ersöz,
  Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin
  Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu
  YAŞ üyesi Nusret Taşdeler,
  CHP Milletvekili Mustafa Balbay
  CHP Milletvekili Mehmet Haberal
  Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Abbas Yurtkuran(tutuksuz)
  İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu
  Eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu,
  Avukat Kemal Kerinçsiz
  İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek,
  İP Üyesi Ferit İlsever
  YÖK eski Başkanı Kemal Gürüz
  Gazeteci Tuncay Özkan
  Eski Özel Herekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin( hastalığı nedeniyle 37.5 yıl talep edildi)
  Danıştay tetikçisi Avukat Alparslan Aslan(4 kez)

 • Misafir
  Ahmet Oktay Yeniçerioğlu Çarşamba, 05 Haziran 2013

  Babalar gibi gel, Ergenekon'dan içeri gir, aklanıp paklanıp kahraman ol!

  diğer enayiler de koştura koştura düşmanın kucağına atladılar.
  Mustafa Kemal ve arkadaşları iyi ki hukukun üstünlüğü diyip teslim olmamışlar zamanında.

Yorumunuzu bırakın

Misafir Cumartesi, 18 Kasım 2017