Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

YAŞLILARA YER VERMEYİNİZ

Posted by on in Genel
  • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
  • 403 kez okundu
  • 0 yorum
  • Yazdır

“Toplu taşıma araçlarında yaşlılara yer vermeyiniz.” Beni şaşkınlığa düşüren bu cümleyi bir bilim insanı kullanmış. Hem de İngiltere Oxford Üniversitesi’nden bir bilim insanı. Amacı, yaşlı insanların beden sağlıklarını korumak amacıyla hareket etmelerini sağlamakmış. Onun için de: “Metro ya da otobüste yaşlı birine yer vermeyin. Ayakta durmak onlar için harika bir egzersizdir…” diyebiliyor.

 

Tamam kardeşim anladım, Allah razı olsun. Yaş aldıkça, hareketsiz bir yaşam yerine bedensel aktivitenin arttırılması gerektiğini biz de biliyoruz. Bilmekle kalmayıp uyguluyoruz da. Hemen hemen her gün en az 5-10 bin adım atmaya çalışıyoruz. Evimizde asansör yerine merdiven kullanıyoruz.

 

Fakat bilim insanının önerisi, yazılı olmayan nezaket kuralları çerçevesinde ele alınırsa, bendenizin mantığına pek hitap etmedi doğrusu. Zira çocukluğumuzdan itibaren büyüklerimiz, yaşlılara her yerde ve her şerait altında saygı göstermemizi, onlara hizmet etmemizi öğütlediler. 

 

Aslında bilerek ya da bilmeyerek benim necip milletim, bilim insanının önerisini yaşlılarımızın üzerinde uyguluyor.

 

Metro, otobüs… ya da bir başka toplu ulaşım aracında, eğer birinci istasyondan bindi iseniz yeriniz hazır. Boş yer bulmanın keyfini doya doya çıkarın. Çünkü ileriki duraklarda bu ayrıcalığı yaşayacak fırsatları bulamayabilirsiniz.

 

Yorgunluk ve/veya yaşlılıktan ayakta duramaz haldeki bir insan araca bindiğinde necip milletimizin ne yaptığını hatırlasanıza. Ya elimizdeki telefonda oynadığımız oyuna daha çok dalıyoruz; ya da pencereden dışarıyı seyretmeyi tercih ediyoruz.

 

Bendeniz toplu taşıma araçlarını fırsat buldukça kullananlardanım. İlerlemiş yaşıma rağmen sağlıklıyım. Büyüklerimden öğrendiğim görgü kuralları çerçevesinde, muhtaç bir insanı ayakta gördüğümde, yerimden kalkar ve buyur ederim. O kişinin minnet dolu bakışları, beni mutlu etmeye yeter. Topluma, insanımıza verdiğim hizmet, yaşama sevincimi arttırır.   

 

Ama aksi de gerçekleşiyor. Geçenlerde otobüse 45, bilemedin 50 yaşlarında, kendine güveni tam, etrafı umursamayan, küçük dağları ben yarattım edasıyla bir hanımefendi teşrif etti. Araç kalabalık. Tesadüf bu ya, tam oturduğum koltuğun yanında dineldi. Aradan birkaç dakika geçince de söylenmeye başladı: ”İnsanlık da kalmadı… nezâket de kalmadı…” Baktım bana hitap ediyor. Ortalıkta 15 ilâ 30 yaşında birçok genç yolcu var. ‘Haklısınız, ama gençler buna dikkat etmiyor’ dercesine başımı salladım. Sesini daha da yükseltti. “Beyefendi, siz ne biçim insansınız? Neden yerinizi bir bayana vermiyorsunuz? Bir de efendi birine benziyorsunuz…” demez mi?  

 

Şaşkınlığımı atıp: “Hanımefendi muhtaç bir insan olsanız en önce ben yerimden kalkar, yerimi size takdim ederim. Ama maşallah çok genç, sağlıklı, hayat dolu, canlı, keyifli bir görüntünüz var. Dolayısıyla bu serzenişinizi benden daha genç insanlara yapmanızı öneriyorum…” dedim.

 

Otobüste millet tartışmayı kılları kıpırdamadan seyrediyor. Kadın ise söylenmesini küstahlık boyutlarına çıkarıyor. Aklıma İngiliz bilim insanının önerisi geldi. Kalktım, yerimi hanımefendiye !!! takdim ettim. Sağlığımı koruma adına. Sizlere de öneririm… böyle insanların karşısında sizler de benim gibi davranın. Hem beden, hem ruh sağlığınız için. 

 

Verimli bir hafta diliyorum.

 

 

Ali Rıza SAYSEN

0
Mehmet Kerem Doksat’ın ÖZGEÇMİŞİ

5 Ağustos 1957’de İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Nöropsikiyatri Profesörü Recep Doksat’tı. Annesi Sümerbank'ta şeflikten emekli olmuştu.

İlkokulu Erzincan’da başlayıp Ankara’da bitirdi. Orta öğrenimini TED Ankara Koleji (Hazırlık-Lise 1 sonu) ve Özel Adana Koleji’nde (Lise 2-3) tamamladı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Çanakkale Biga’da mecburî hizmetini yaptı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. Diyarbakır’da askerliği (1991-1992: 1. Körfez Hârbi dönemi) müteâkip, Cerrahpaşa’ya döndü. 1993 yılında doçent, 1999 yılında profesör oldu.

Meslekî olarak yayınlanmış altı telif kitabı, ondan fazla kitapta bölüm yazarlığı, yurt içi ve dışında yayınlanmış 100’ün üstünde makalesi mevcuttur. İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce bölümlerinde ders vermiştir. İÜ Adlî Tıp Enstitüsü’nde 3 sene Cinsel Sapmalar dersi vermiş, Marmara Üniversitesi İngilizce Diş Hekimliği Fakültesi’nde 7 sene hocalık yapmıştır. Cerrahpaşa'da kurduğu Ağrı ve Akupunktur Polikliniği Türkiye'de bir ilktir ve sekiz sene hizmet vermiştir. Uluslararası sitasyonlu Yeni/New Symposium (davranış bilimleri, psikiyatri ve nöroloji) dergisinin editörü, sekiz bilimsel derginin de ko-editörü olup, 10 küsur derginin de danışma kurulundadır. Yurt içi ve dışındaki muhtelif bilimsel platformlarda binin üzerinde konferans vermiş, panel ve kurs eğitimlerine katılmıştır.

Türk(iye) Psikiyatri Derneği, Ağrı Derneği başta olmak üzere pek çok meslekî derneğe üyedir. American Psychiatric Association, International Psycogeriatric Association, International Society of Bipolar Disorders ve ASCAP üyesidir. Kliniğinin Duygudurum Bozuklukları Birimi’nin kurucusu ve yöneticisi olmuştur.

Bilimsel çalışmaları klinik psikiyatri, biyolojik psikiyatri, psikofarmakoloji, duygudurum bozuklukları, hipnoterapi, “psikiyatri ve inanç sistemleri”, “dil ve psikiyatri” konularında odaklanmıştır. “Ağrı ve psikiyatri” konusunda Türkiye’de kurucu rolü olmuştur; “Evrimsel Psikiyatri’yi” de ilk defa Türkiye’ye tanıtan bilim adamıdır.

Fenerbahçe Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Moda Deniz Kulübü, Levent Tenis Kulübü ve Klassis Golf and Country Club Silivri üyesidir.

53 yaşındayken, son politik baskılardan bıktığından dolayı üniversiteden emekliye ayrılmış olup, hâlen POLİMED Psikiyatri Merkezi’nde Çocuk Ergen ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Neslim G. Doksat’la beraber “Beşikten Üçüncü Bahara Ruh Sağlığı” düsturuyla hizmet vermekteler… Yakınlarda intisap ettiği Beykent Üniversitesi'nde de Psikoloji Bölümü'nde Psikoloji Profesörü olarak kariyerine devam etmektedir. Neslim G. Doksat da aynı fakültede Yardımcı Doçent olmuştur.

Yorum

  • Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. İlk yazan siz olun.

Yorumunuzu bırakın

Misafir Pazartesi, 19 Mart 2018