Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

AĞIR AĞABEY YILMAZ ÖZDİL’E BİR RİCA

Sevgili Ağır Ağabey Yılmaz Özdil,

Hürriyet gazetesine getirilip Emin Çölaşan’ın yerine oturtuldun.


Bakın

Türkiye’nin lokomotifi diye bahsi geçen gazetede bir de güzel meşhur oldun.

Popülist ama avamın hoşuna giden, samimice, yüreklice şeyler yazmaktasın.

Ama şöyle yazmaktasın:

Türkiye’den sıkıldığım zaman... İzmir’e giderim ben.

Simide gevrek deriz biz.
Çekirdeğe çiğdem.
Kordon elektrik aleti değildir.
Kumru da kuş değildir.
Yengen'i yeriz.
Sen sigorta dersin...
Biz asfalya deriz.
Uzatmayız...
Gidiyom geliyom deriz.
Domates dediğin...
Domat işte.

***

Bak Ağır Ağabey,

Çeşme’de gezerken sana hayran ayran bakıp iltifat edenlere de çok ağırdan halk adamı takılıyorsun; en az 15 dakika seyrettim seni.

Tam bir İzmir bıçkınısın.

d]

Üslûp, hitabet ve seviye olarak o gazetenin o köşesine yakışmıyorsun.

 

Kusura, lâflara bakın:

Ortalama zekâlılara nasıl hitap ediyorsun bak:

Rahmetli eniştem İzmir’de otururdu, halam hâlâ orada ve İzmir’e çok gittim.

Karım Neslim de İzmirli ama o da, arkadaşlarımızın hepsi de çok seviyeli, zarif ve nâzik insanlardır. Argoyu da sevmezler.

Benden sana Düz Ağabey tavsiyesi,

Hürriyet’te yazıyorsan, “Türkiye’den sıkıldığım zaman... İzmir’e giderim ben” diye, “bir” yerine “bi” diye, "geliyorum, gidiyorum" yerine “geliyom, gidiyom” diye yazamazsın.

Raconsa racon, o zaman ağız ve lehçe farkları yol olur, herkes kendine göre yazar.

Ama Hürriyet’te yazıyorsan, İstanbul Türkçesi’yle klavyeye almalısın makalelerini, çünkü seninle özdeşleşip seni benimseyen gençler var.

Bu yaptığına “ötekileştirmek” denir…

Yâni “benden olmayanlara” hitap etmek.

Sen” kimsin ki?

Foton yağmuruyla üçüncü türe dönüşenlerden misin?

İndigo musun?

Dost, acı söyler.

Ha, bu arada…

E-posta yolladığım bütün köşe yazarları okuyor,

   Çoğu da cevap veriyor.

      Aralarında okumayan “bi” sen varsın!

         Ayıp di mi J?

            Yarın oradan şutlanırsan n’olcak!

Mehmet Kerem Doksat – Tarabya – 22 Ağustos 2012 Çarşamba

MÂDEM CİDDİ ŞEY OKUYAN KALMADI, BEN DE OKUNAYIM BÂ...
AYŞE CÂNAN DOKSAT'TAN: KORKMA!
 

Yorum 10

Already Registered? Login Here
Guest - TS on Çarşamba, 22 Ağustos 2012 14:45
Yılmaz Âbi'mi rahat bırak

İstediği gibi yazsın, ellerine kalemine sağlık.

Okuyunca içim serinliyor. Adamda 6 okka t*şşak var, zâten merkez medyada hâlâ sesi çıkabilen kaç yazar kaldı, bırakıldı?

Ayrıca, ötekileştirmekse ötekileştirmek.

Sen İzmir'e, Çeşme'ye gidince ne hissediyorsun bilemem ama ben gerçekten farklı bir diyâra gittiğimi hissediyorum. Eskiden de Türkiye'nin genelinden farklı idi, şimdi fersah fersah ötesinde. İnsanlıksa insanlık, vatanseverlikse vatanseverlik, medenîlikse medenîlik. Bireyin, birey olduğunun bilincinde olduğu ayrı bir toplum.

İzmir'de kimse kimsenin inancına, tercih ettiği hayat tarzına karışmaz. Ramazan'da oruç tutmadın, içki içtin diye kimseye dayak atılmaz, kimseye neden başını örttün diye de sorulmaz.

Eksiği, kusuru vardır elbet ama İzmir başkadır.

Neslim Ablam seni henüz yeterince İzmirlileştirememiş anlaşılan.

İzmirlileştiremediklerimizden misiniz?

Öptüm

MKD: Ben de zâten epey skrotal bir adamım Tâhirim, bilmiyor musun? Derdim İzmirlileşememek değil ama o medeniyet merkezinin temsil ve temessülünün böyle yapılması.

Ben de öptüm .

0
İstediği gibi yazsın, ellerine kalemine sağlık. Okuyunca içim serinliyor. Adamda 6 okka t*şşak var, zâten merkez medyada hâlâ sesi çıkabilen kaç yazar kaldı, bırakıldı? Ayrıca, ötekileştirmekse ötekileştirmek. Sen İzmir'e, Çeşme'ye gidince ne hissediyorsun bilemem ama ben gerçekten farklı bir diyâra gittiğimi hissediyorum. Eskiden de Türkiye'nin genelinden farklı idi, şimdi fersah fersah ötesinde. İnsanlıksa insanlık, vatanseverlikse vatanseverlik, medenîlikse medenîlik. Bireyin, birey olduğunun bilincinde olduğu ayrı bir toplum. İzmir'de kimse kimsenin inancına, tercih ettiği hayat tarzına karışmaz. Ramazan'da oruç tutmadın, içki içtin diye kimseye dayak atılmaz, kimseye neden başını örttün diye de sorulmaz. Eksiği, kusuru vardır elbet ama İzmir başkadır. Neslim Ablam seni henüz yeterince İzmirlileştirememiş anlaşılan. İzmirlileştiremediklerimizden misiniz? Öptüm :D MKD: Ben de zâten epey skrotal bir adamım Tâhirim, bilmiyor musun? Derdim İzmirlileşememek değil ama o medeniyet merkezinin temsil ve temessülünün böyle yapılması. Ben de öptüm :D.
Guest - Serkan Ertürk on Cuma, 24 Ağustos 2012 14:34
Keremciğim

Seni ne çok sevdiğimi bilirsin, ancak bir İzmirli olarak söylemeliyim ki, bu işe Erzincan'dan başlayıp Ankara'da devam eden birisinin durumu anlaması çok zordur (isterse psikiyatride 3 doktorası olsun).

Evet biz nâzik, kimseye karışmayan, birbirimize saygılı insanlarız, meselâ bir İzmirli'nin yanındaki kıza lâf atarsan hafifçe gülümseyip "çapraz kasların" yeterince sağlamsa gel al deriz. Güler geçeriz.

Ama evlerden uzak olsun, yanımızdaki kızın etek boyuna lâf edersen, görüp göreceğin obstetrics uzmanının patikasının tersten iz düşümü olur.

Yapımız bu, kimseye karışmaz , kimseyi kendimize karıştırtmayız, yeri geldiğinde Alsancaklı yeri geldiğinde Eşrefpaşalıyız.

Sözüm meclisten dışarı kalan nüfusun %90 ortalama zekâ ve altında olduğu için de onlarla iletişim kurmak için zaman zaman onların anlayacağı dilden konuşuruz.

Kimseyi ötekileştirmek için bir çaba sarfetmeyiz, ama "ben ötekiyim" diye bas bas bağıranların sesini kısmak için zaman zaman kırmızı top ikram ederiz. Onlar hoşlarına giden şekilde kullanırlar.

Bize elit diyemezsin çünkü hepimiz orta hâlli insanlarız. "Öteki"lerle tek farkımız düşünebiliyor olmamız ve yeri geldiğinde gerekli tepkiyi gösterebiliyor olmamız. Geri kalandan temel farkımız bu Sevgili Keremciğim.

Seni çok seviyor ve yanaklarından üç defa öpüyorum...

MKD: Gene İzmir Milliyetçiliği; ne gerek var?

Rahmetli eniştemin İamir'de yaşadığını ve çocukluğumla delikanlılığımın epey kısmında İzmir'e sık sık gittiğimi, 8 küsur senedir de İzmir'in üst kastından bir hanımla evli olduğumu, oraları her mânâda çok iyi tanıdığımı acaba daha kaç kere yazmam gerekiyor?

Öyle bir yazmışsınız ki, ben Anadolu'nun kırosuyu, siz asil İzmirli'leri anlamazmışım. Hele şu ifâdelere bir bakalım: "bu işe Erzincan'dan başlayıp Ankara'da devam eden birisinin durumu anlaması çok zordur (isterse psikiyatride 3 doktorası olsun". Psikiyatr zâten tıp doktorudur azizim.

İstanbul'da doğdum, sâdece babam askerliğini orada yaptığı için 6-6.5 yaşımdayken Erzincan'da bulundum. Memleketimde de gitmediğim pek az belde vardır.

Şu grandiyöziteyi aşabilseniz ne âlâ olacak...

0
Seni ne çok sevdiğimi bilirsin, ancak bir İzmirli olarak söylemeliyim ki, bu işe Erzincan'dan başlayıp Ankara'da devam eden birisinin durumu anlaması çok zordur (isterse psikiyatride 3 doktorası olsun). Evet biz nâzik, kimseye karışmayan, birbirimize saygılı insanlarız, meselâ bir İzmirli'nin yanındaki kıza lâf atarsan hafifçe gülümseyip "çapraz kasların" yeterince sağlamsa gel al deriz. Güler geçeriz. Ama evlerden uzak olsun, yanımızdaki kızın etek boyuna lâf edersen, görüp göreceğin obstetrics uzmanının patikasının tersten iz düşümü olur. Yapımız bu, kimseye karışmaz , kimseyi kendimize karıştırtmayız, yeri geldiğinde Alsancaklı yeri geldiğinde Eşrefpaşalıyız. Sözüm meclisten dışarı kalan nüfusun %90 ortalama zekâ ve altında olduğu için de onlarla iletişim kurmak için zaman zaman onların anlayacağı dilden konuşuruz. Kimseyi ötekileştirmek için bir çaba sarfetmeyiz, ama "ben ötekiyim" diye bas bas bağıranların sesini kısmak için zaman zaman kırmızı top ikram ederiz. Onlar hoşlarına giden şekilde kullanırlar. Bize elit diyemezsin çünkü hepimiz orta hâlli insanlarız. "Öteki"lerle tek farkımız düşünebiliyor olmamız ve yeri geldiğinde gerekli tepkiyi gösterebiliyor olmamız. Geri kalandan temel farkımız bu Sevgili Keremciğim. Seni çok seviyor ve yanaklarından üç defa öpüyorum... MKD: Gene İzmir Milliyetçiliği; ne gerek var? Rahmetli eniştemin İamir'de yaşadığını ve çocukluğumla delikanlılığımın epey kısmında İzmir'e sık sık gittiğimi, 8 küsur senedir de İzmir'in üst kastından bir hanımla evli olduğumu, oraları her mânâda çok iyi tanıdığımı acaba daha kaç kere yazmam gerekiyor? Öyle bir yazmışsınız ki, ben Anadolu'nun kırosuyu, siz asil İzmirli'leri anlamazmışım. Hele şu ifâdelere bir bakalım: "bu işe Erzincan'dan başlayıp Ankara'da devam eden birisinin durumu anlaması çok zordur (isterse psikiyatride 3 doktorası olsun". Psikiyatr zâten tıp doktorudur azizim. İstanbul'da doğdum, sâdece babam askerliğini orada yaptığı için 6-6.5 yaşımdayken Erzincan'da bulundum. Memleketimde de gitmediğim pek az belde vardır. Şu grandiyöziteyi aşabilseniz ne âlâ olacak...
Guest - Serkan Ertürk on Cumartesi, 25 Ağustos 2012 10:09
Günaydın...

Canım kardeşim güldürdün beni bu sabah.

Anlatmaya çalıştığım or(a)da doğup büyümediysen, ne yaparsan yap o algıyı anlamanın mümkün olamayacağıydı. Yazıyı yazan sen olduğun için sâdece senin geçmişini referans aldım. Tamamen durumsal l(û)tfen yukarıda yazdığım hiçbir şeyi şahsınla bağdaştırma.

İzmir Milliyetçiliği diye birşey yoktur ayrıca, olsa olsa denizin karşı tarafındaki buçuklukların yöreye has fant(e)zileri vardır. Her insan doğup büyüdüğü yeri sever, İzmir'in tek farkı orda doğup büyümeyenlerin onun rûhunu değiştirmesine izin vermemesidir. Istanbul'un rûhu Boğaz'da ve tarihinde yatarken, İzmir'in rûhu insanlarındadır.

Ayrıca İzmir'de Milliyetçilik olsa herkes birbirini tutar ve kayırırdı. Hâlbuki bizde hemşehricilik vs. yoktur, kimse karşısından destek, kayırma beklemez. Çünkü İzmir'de herkes kendi ayağının üzerinde durabilir. Gezdiğin illerde "İzmirliler Dayanışma Derneği" gördün mü hiç?

İşte bu yüzden vıcık vıcık hemşehricilik, çıkar ilişkileri, köylü kurnazlığı, cin olmadan adam çarpma gibi ma(â)lesef köyden kente göçmüş (A)nadolu ah(â)lisinde görülen habis beyin urları bizde mide bulantısı yapar.

Grandiyözite yerine arazöziyete terimini kullansan kire, çamura, paçalardan akan pisliğe karşı hassasiyetimizi daha iyi t(â)rif etmiş olurdun.

Yanaklarından öper, hemşireme selamlarımı iletirim...

Kardeşin...

MKD: Serkan Kardeşim, İzmirliler Dayanışma Derneği yoktur ve olamaz da zâten çünkü öyle bir kavram mevcut değildir İzmirliler'de ;-).

0
Canım kardeşim güldürdün beni bu sabah. :) Anlatmaya çalıştığım or(a)da doğup büyümediysen, ne yaparsan yap o algıyı anlamanın mümkün olamayacağıydı. Yazıyı yazan sen olduğun için sâdece senin geçmişini referans aldım. :) Tamamen durumsal l(û)tfen yukarıda yazdığım hiçbir şeyi şahsınla bağdaştırma. İzmir Milliyetçiliği diye birşey yoktur ayrıca, olsa olsa denizin karşı tarafındaki buçuklukların yöreye has fant(e)zileri vardır. Her insan doğup büyüdüğü yeri sever, İzmir'in tek farkı orda doğup büyümeyenlerin onun rûhunu değiştirmesine izin vermemesidir. Istanbul'un rûhu Boğaz'da ve tarihinde yatarken, İzmir'in rûhu insanlarındadır. Ayrıca İzmir'de Milliyetçilik olsa herkes birbirini tutar ve kayırırdı. Hâlbuki bizde hemşehricilik vs. yoktur, kimse karşısından destek, kayırma beklemez. Çünkü İzmir'de herkes kendi ayağının üzerinde durabilir. Gezdiğin illerde "İzmirliler Dayanışma Derneği" gördün mü hiç? İşte bu yüzden vıcık vıcık hemşehricilik, çıkar ilişkileri, köylü kurnazlığı, cin olmadan adam çarpma gibi ma(â)lesef köyden kente göçmüş (A)nadolu ah(â)lisinde görülen habis beyin urları bizde mide bulantısı yapar. Grandiyözite yerine arazöziyete terimini kullansan kire, çamura, paçalardan akan pisliğe karşı hassasiyetimizi daha iyi t(â)rif etmiş olurdun. Yanaklarından öper, hemşireme selamlarımı iletirim... Kardeşin... MKD: Serkan Kardeşim, İzmirliler Dayanışma Derneği yoktur ve olamaz da zâten çünkü öyle bir kavram mevcut değildir İzmirliler'de ;-).
Guest - Serkan Ertürk on Cumartesi, 25 Ağustos 2012 11:17
Çok haklısın kardeşim :)

Çünkü biz dayanışmamızı şahsi menfaatlerimiz için değil, ülkenin bütününü ilgilendiren konularda gösteririz. Gerektiğinde birey gerektiğinde tek yumruk oluruz. Tashihler için teşekkürler... (Mac klavyesinde inceltme işareti koymak işkence rahmetlinin kusuruna bakma )

MKD: Bravo, acaba servet paylaşımı ve âile içi çekişmeler sebebiyle adliyede neden o kadar çok var, anlaması basit: Aşırı medenîsiniz! Bu üstünlük yarışmasını daha ne kadar sürdüreceksiniz acaba...

0
Çünkü biz dayanışmamızı şahsi menfaatlerimiz için değil, ülkenin bütününü ilgilendiren konularda gösteririz. Gerektiğinde birey gerektiğinde tek yumruk oluruz. Tashihler için teşekkürler... :) (Mac klavyesinde inceltme işareti koymak işkence rahmetlinin kusuruna bakma ) MKD: Bravo, acaba servet paylaşımı ve âile içi çekişmeler sebebiyle adliyede neden o kadar çok var, anlaması basit: Aşırı medenîsiniz! Bu üstünlük yarışmasını daha ne kadar sürdüreceksiniz acaba...
Guest - Serkan Ertürk on Pazartesi, 27 Ağustos 2012 06:31
Yarışma yapmıyoruz...

Canım kardeşim , ben aşırı medeni değiliz demedim zaten. 28 sene İzmir'de yaşayıp 15 yıl İstanbul'da yaşadıktan sonra kendi ailemin bile bazen aşırı steril davranışlarını görebiliyorum.

Ve fakat:
Servet paylaşımı davaları istatistiği bir şehrin insanlarının biribirlerine karşı tutumlarının göstergesi midir ?

Bu istatistiki bilgiye nerden ulaştın ? Varsa lütfen diğer illerin de servet paylaşım davaları istatistiklerini paylaşırsan berhudar olacağım.

Bilahare,

Kadın Cinayetleri, taciz, çocuk tacizi, kamu dairesi başına düşen yolsuzluk oranı gibi istatistiklerimizi de paylaşırsan ak koyun kara koyun, Saruhanoğulları, Germiyanoğulları hepsi çıksın meydana...

Öptüm sevgiler...

0
Canım kardeşim , ben aşırı medeni değiliz demedim zaten. 28 sene İzmir'de yaşayıp 15 yıl İstanbul'da yaşadıktan sonra kendi ailemin bile bazen aşırı steril davranışlarını görebiliyorum. Ve fakat: Servet paylaşımı davaları istatistiği bir şehrin insanlarının biribirlerine karşı tutumlarının göstergesi midir ? Bu istatistiki bilgiye nerden ulaştın ? Varsa lütfen diğer illerin de servet paylaşım davaları istatistiklerini paylaşırsan berhudar olacağım. Bilahare, Kadın Cinayetleri, taciz, çocuk tacizi, kamu dairesi başına düşen yolsuzluk oranı gibi istatistiklerimizi de paylaşırsan ak koyun kara koyun, Saruhanoğulları, Germiyanoğulları hepsi çıksın meydana... Öptüm sevgiler...