Bu yazıda MKD'nin bir fikri yok; sâdece aktarıyorum.

Ferâsetinize bırakıyorum değerlendirmeyi de.

***

The Economist, AKP hükûmetinin Kürtlerin desteğini kazanmak için İslâm'ı kullandığını da dile getirerek, partinin Fethullah Gülen cemaâtinin de desteğini aldığını ileri sürdü.

AKP'nin "Ne Mutlu Türküm diyenin" yerine "Ne mutlu Müslümanım diyeni" tercih edebileceğini öne süren dergi, "Din, ılımlı İslâmî AKP'nin en güçlü silâhı hâline geldi. Din, Diyarbakır'ın kontrolünü elde etmeye çalışan ılımlı İslâmî AKP'nin en güçlü silâhı hâline geldi yorumunu yaptı. Kentteki varoşlarda AKP'ye sempatinin büyüdüğünü dile getiren dergi, partinin bedava kömür ve okul kitapları dağıttığına da dikkat çekerek, "Bu 'cömertçe harcamalar' ve 'mütevâzı reformlar' sâyesinde AKP'nin son seçimlerde bölgede oyların yüzde 50'sinden fazlasını aldı sözlerine yer verdi.

"Türkiye'nin en zengin İslâmî cemaâti" olarak adlandırdığı Fetullah Gülen cemaâtinin, AKP'ye daha fazla Kürt oyunu kazanmaya yardım ettiğini öne süren dergi, cemaat üyelerinin Kurban Bayramı sırasında 60 bin âileye et dağıttığına dikkat çekti.

Aynı cemaatten çok sayıda doktorun Kürt bölgelerinde hastalara 'bedava check-up ve tedavi' teklif ettiğini de dile getirdi.

***

Küçücük bir akıl yürütme: ABG ve AB'yi arkasına almış bu gücün aynı yardımları sâdece o bölgeye mi münhasırdır?

Siz onlar olsanız, sâdece bu kadarla mı yetinirdiniz?

Mehmet Kerem Doksat - İstinye - 02 Şubat 2008 Cumartesi