Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

ALPET'TEN SONRA ATATÜRK DE HİZMETİNİZDE!

Bu çok kısa bir yazı olacak çünkü uzatırsam alenen sövebilirim. ALPET rezâletine bir yenisi eklendi.

Sayın okuyucum Ahmet Yasin Yeşiltepe'nin katkısında belirttiği gibi, bu reklâmın hâlâ oynatılmasında ısrarcı olunması çok mânidardır. Tıpkı Türk ve Türklük düşmanı, Batı'nın kuklası, Vehhabî Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın emri üzerine Türkiye Cumhuriyeti tarihinde asla görülmemiş bir haysiyetsizlikle Başbakanımız'ın ve Cumhurbaşkanımız'ın huzuruna çıkmaları, üstüne üstlük bir de madalya takmaları gibi.

***

Mr. Halûk Bilginer'e de zamanında boşuna takılmadığım gene ortaya çıktı; kokuyu doğru almışım. Muhteşem bir oyunculukla rahmetliyi âdeta reenkarne etmiş, gözlerim doluyor ama bir bakıyoruz, işin sonunda mamûl reklâmı var (bunun İş Bankası olması hiç fark etmez). İmdi, Mr. Halûk Bilginer'e kendi vicdanına sorması için iki suâl:

1) Bu yeteneğinizi neden beynelmilel sermâyenin ve yeni sömürge düzeninin emrine verdiniz, onun hayatını anlatan muhteşem bir belgesel çekmek varken bu kepazeliği neden kabûl ettiniz! Her şey bir tarafa, nasıl oldu da içinize sinip bu reklâmda oynamayı kabûl ettiniz?

2) Hemen herkesin düştüğü vahim bir Türkçe hatasını haydi senarist, yönetmen vs. fark etmedi, siz nasıl "uyanmadınız"?

Türkçe'de iki olumsuz ifâde arka arkaya kullanırsa bir olumlu yaratır. Şöyle ki, "Ne benim dediklerimi unut, ne de yaptıklarımı unut" denir. "Ne benim dediklerimi unutma, ne de yaptıklarımı unutma" denmez.

Bir bakın reklâma, göreceksiniz.

Türkçe'yi en güzel kullanan adamlardan biri olarak tarihe geçmiş bir Ulu Önder'i hatalı konuşturuyorlar.

Ben de bunun sehven olduğuna kat'iyen inanmıyorum.

   ALPET reklâmı için kullandığım nidâyı tekrarlamıyorum.

      Anlayanın anlayacağını biliyorum.

         Dişlerimi sıkarak bu yazıyı da sonlandırıyorum.

Mehmet Kerem Doksat - İstinye - 11 Kasım 2007 Pazar

AVRASYA TELEVİZYONU'NDA NURİYE ATABEY İLE GÜNDEME ...
ANTİKACI
 

Yorum

Already Registered? Login Here
Şu ana kadar herhangi bir yorum mevcut değil