Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

SUSANNA SEN SUSSANA

Nasıl olsa ne yaparsak yapalım bir şey değişmiyor.

Ne söylersek söyleyelim, suya yazıyoruz.

Güneşteki kutupların yer değiştirmesi banal ve 11 ilâ 13 senede bir görülen doğal bir şey ama yarışmayı en yağlı anlatan açılımlı kazanıyor.

Schuman rezonansı da nâfile çünkü Voyager 1, Güneş Sistemi'ni terk etti. İkiz yıldızlı Alfa Cenrturi'ye varması, ışık hızında bile gitse, 21 milyar sene sürer.

]

]

Kaçan çoraplar hâlâ dikiş tutmuyor, Trabzon'da da, Of'ta da bir şey değişmiyor.

Kur'ân'la yatıp kalka kalka kalka, neyle yatıp kalkacağını şaşıran Adnan Hoca, karşısındaki kızcağızı baydırıp işi İsrailiyat düşmanlığına getirecek de, "reklâm arası" diye mâni olmak için çırpınıyor zavallı. Zâten unutuyor da ve aynen Devletlû gibi, sürekli olarak "biz" diyor.

Artık sus be adam, bırak sahneyi de bu Aziz Millet seni minnetle ansın. Diyoruz ya, Türkliük ve İsrailiyat'ın göbekleri bağlıdır.

ed]

Yok, haydi bre efeler...

ed]

Hepimiz horon tepmeliyiz ama Allegro ma non troppo.

Ankara'da gene biber gazı ve can pazarı var...

ed]

Piu Spirituoso

ed]

Maestroso...

***

SİGARAYA BİR BÜYÜK YASAK DAHA GELİYOR!

Bilim adamları sigara tiryakilerine sesleniyorlar:

”Her bir sigara içimi ömrünüzden on dört dakika, bir saniye alıyor. Bu durumda bir paket sigara içildiğinde ömrünüzden beş saat yok oluyor”... seslenmesine sesleniyorlar da, bu uyarı kimin umurunda?

Sözüm ona 1996 yılında halk deyimiyle "kapalı alanlarda sigara içme yasağı ve cezası” ile ilgili 4207 sayılı yasa yürürlüğe girmişti. Lâf aramızda, yürürlüğe girmişti de ne olmuştu? Eşinizle dostunuzla her hangi bir lokantanın kapalı bölümünde bir iki saat geçirmeye görün. Benim gibi 20 seneyi aşkındır sigara kullanmıyorsanız, ne demek istediğimi iyi anlarsınız.

İtiraf etmeliyim ki, bendeniz de zamanında sigara içtim. Neş’elendim bir tâne yaktım, kederlendim bir tâne tüttürdüm. Paketi tam buruşturup atacakken, arada bir sigaranın daha sıkıştığını görüp sevindiğim… Paris’in göbeğinde hiç tanımadığım bir insandan sigara dilendiğim günlerim oldu. Ama tütünün, sevdiğim insanlarda yaptığı büyük tahribatı gördükçe aklımı, irademi devreye sokarak bu mereti(!) bıraktım… fakat tedricen değil, derhâl… “bırakacağım” dedim ve bıraktım. Neyse… 

Geçenlerde Alaçatı’nın en gözde mekânlarından birine gittik. Yaz sezonu geçtiği hâlde salonda hatırı sayılır bir kalabalık vardı. Görevlinin buyur ettiği masaya oturduk, siparişimizi verdik. Birkaç zaman sonra yan masadan gelen bir sigara kokusu ve duman ile irkildik. 8-10 kişilik masanın en az yarısı sigaralarını tellendirmişlerdi. Etrafıma şöylesine bir bakma gafletinde bulundum. Her masada pür neş’e sigara tüttüren, böylece sigara içme yasağını hiçe sayan yurttaşlar bulunuyordu. İşin daha da acı tarafı neydi biliyor musunuz? O mekânda, yörenin en etkin ve yetkin, topluma örnek olması gereken bâzı şahsiyetleri de sigara yasağını ihlâl ediyorlardı. Mekân sahibinin yanına gittim, sıkıntımı anlattım. Verdiği yanıt düşündürücüydü: “Ağabey sigara içilmesine izin vermezsek, mekânımız sinek avlar. Bir önlem almayı düşünüyoruz. Sigara içmeyenler için ayrı bir bölüm(!) yapacağız”...

Doğru söze(!) ne denirdi.

Tâbiri yerindeyse, süklüm püklüm masamızı terk ettik ve mekânın en izbe ama sigara dumanından uzakça bir köşesinde bizim için donatılan yeni yerimizde, kötü şartlar altında yemeğimize devam ettik. Yâni 4207 sayılı kanun gereği “herkesin temiz hava soluyabilmesi hakkı” o mekânın yetkililerince bizlere sağlanamadı.

Özetle, açık alanda neyse ama kapalı alanda içilen sigara, tütün kullanmayan insanları olumsuz etkiliyor ve o mekâna gelip geleceğinize pişman oluyorsunuz. 

Geçenlerde gazetelerde yeni bir haber yer aldı. Sağlık Bakanlığı, Ulusal Tütün Kontrol Programı doğrultusunda, 2014-2018 dönemlerini kapsayan yeni bir eylem planı tasarlıyormuş. Sigara içme yasağı, açık alanlara da taşınacakmış!!! Allah Allah! Taslağa göre artık çocuk parkı, hastane ve cami bahçesinde bile sigara içmek yasak(!) olacakmış. Mekânların açık alanlarında içmeyenlere yer ayrılacakmış… 

Sevgili okur, üzülerek belirtiyorum…

1996 yılından beri yürürlükte olan ceza, pratikte nasıl deliniyorsa, yeni tasarı da kanunlaşıp yürürlüğe girse bile, uygulanmayacak. Böylece sigara içmeyen, sigara içenin kölesi(!) olmaya devam edecek. Dolayısıyla, HADİ CANIM SİZ DE! 

Hamiş: tütün kullanan dostlarımı üzdüğümün farkındayım… hoş görsünler.

ALI RIZA SAYSEN, Yon.

GAROTE pest control

HALK SAĞLIĞINI KORUMA AMAÇLI HAŞERE KONTROLÜ RAPORLAMA, EĞİTİM, DANIŞMANLIK VE PEST CONTROL EKİPMANLARINI SAĞLAMA HİZMETLERİ ŞTİ.

www.garote.com 

***

Farkında mısınız, bütün alanlarda ortalığı siyahî insanlar kaplıyor.

Neden mi?

Bunun teleolojik, majik yâhut tesadüfî bütün cevapları aynı noktada kesişiyor: İnsanoğlu, yabancılaştığı Öz'üne, kendi aslına dönüyor.

Ayrılık gayrılık bitiyor.

Sömürülen, perişan edilen Afrika haykırıyor: "Geri dönün, bekliyorum" diye el sallıyor.

t":"300"}[/embed]

t":"300"}[/embed]

t":"300"}[/embed]

t":"300"}[/embed]

Kendisini böyle görünce mutlu oluyoruz, içimiz Saadet'le doluyor!

t":"300"}[/embed]

PORTRELER
TÜRKİYE’DE 30 BİNE YAKIN KİŞİ ORGAN BEKLİYOR
 

Yorum

Already Registered? Login Here
Şu ana kadar herhangi bir yorum mevcut değil