Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

İSRAF

İsraf ne demekti? Gereksiz harcama, gereksiz tüketim, savurganlık, tutumsuzluk. Peki müsrif? Bütün bu gereksiz harcamaları yapan, har vurup harman savuran, tutumsuz kişi…

 

Müsrif deyince kim geliyor aklınıza? Tabii ki başta halkımız. Mesela güzel ülkemizde necip milletimiz günde 12 milyon ekmeği çöpe atıyormuş. Merhum babacığım, hâli vakti yerinde bir ailenin lideri olmasına rağmen, sofraya ekmek keserken, ekmek tahtasının üzerinde biriken ekmek kırıntılarını büyük bir özenle avucuna doldurur ve şükrederek ağzına atardı. Ya biz ne yapıyoruz?

 

Su kaynakları kıt olan bir ülkeyiz. Ama maşallah bir diş fırçalamak, el yüz yıkamak için bile, musluğu açık bırakıp, onca suyun boşa akmasına neden oluyoruz. Musluk icat edildi, tasarruf bozuldu. Oysa İslâm Peygamberi Hz. Muhammed’in bir hadisi bile var: “Nehrin yanında bile olsanız suyu israf etmeyin.” Haberiniz var mı bilmem, 2030 yılında Türkiye su kıtlığı çekecek ülkeler arasında sayılacakmış.

 

Gereksiz harcamaya, binlerce örnek verebiliriz. En önlerde araç israfı da geliyor. Adamın başını sokacak evi yok, son model araçla yollarda caka satıyor. Böylece israfın yanına bir de şaşaa ekleniyor. Yâni görkem, gösteriş.

 

Araç konusunda en büyük israfı ve şaşaayı da maalesef ve maalesef başta devlet büyüklerimiz olmak üzere kamu personeli yapıyorlar. İzmir gibi, devlet büyüklerimizin her zaman uğramadıkları bir şehirde oturduğumuz için belki de kendimizi şanslı addetmeliyiz. Öyle ya Ankara’yı, İstanbul’u gözlemliyoruz. Bir devlet büyüğü bir yerden bir yere gitmeye kalktığında, kendilerine onca araç refakat ediyor. Hepsi de birbirinden lüks araçlar. Aslında sıkışık olan trafik, daha da arap saçına dönüşüyor.

 

Başbakan Binali Yıldırım geçen gün müjdeyi vermişti ama. Ne demişti? Tasarrufa önce kamudan başlayacaklarını söyleyerek, “Şaşaa, debdebe bitiyor…” demişti. Bu kemer sıkma mesajını umarız ve dileriz başta kamu olmak üzere, necip milletimiz dikkate alır.

 

 

Ali Rıza SAYSEN

ATATÜRK
MADONNA ve TARKAN
 

Yorum

Already Registered? Login Here
Şu ana kadar herhangi bir yorum mevcut değil