Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

Krizde Dikkat Edilmesi Gereken 40 Altın Kural

1-Miktarı ne kadar olursa olsun bankadaki nakit paranızı likit fon veya kısa vâdeli mevduatta değerlendirin.

2-Kredi kartıyla mecbur kalmadıkça alışveriş yapmayın. Özellikle de uzun vâdeli taksitli kampanyalara katılmak için acele etmeyin.

3-İnternet, telefon gibi sâbit giderlerinizi minimuma indirecek çözümler üretin. Yakında abone kapma yarışına girecek telefon şirketlerinin kampanyalarını yakından takip edin.

4-Çok zarurî olmadıkça dayanıklı tüketim mâlzemelerini yenilemeyin, evinizle ilgili tâdilat yapmayın.

5-Kredi kartınızın asgarî miktarını bile ödeyemiyorsanız, hemen bir bankaya gidip bireysel kredi alarak borcunuzu kapatın ve borcunuz bitene kadar kartınızı kullanmayın.

6-Bankadan kredi alarak araba veya ev almayın, bu ihtiyaçlarınızı piyasalardaki dalga bitene kadar erteleyin.

7-Her ay başında bir bütçe yaparak gelecek ayın harcama plânını çıkarın, bunu yaparken de eğlence masraflarınızı kisin.

8-Yeni cep telefonu almak için bir süre daha bekleyin.

9-Kış öncesi evinizin cam ve kapılarının izolasyonunu yaptırın.

10-Sıradan bir televizyon çalışırken ortalama 100 Watt elektrik tüketir. Televizyonu kapatıp da prizden çekerseniz, tüketim 2 Watt düşer.

11-Cep telefonları veya MP3 ses cihazlarının ve diğer şarj adaptörü kanalı ile şarj edilen âletlerinin de kullanılmadıklarında fişten çekin.

12-Çamaşır makinelerini tam doluyken çalıştırın. Çamaşırları yıkarken sıcak su yerine ılık su kullanarak çamaşırlarınızı daha düşük ısıda yıkayın.

13-Küçük alışverişler için büyük marketlere gitmeyin.

14-Evin diğer fertlerine de muhtemel krize karşı hazırlıklı olunması gerektiğini anlatın ve harcamalarını kısmalarını talep edin.

15-Eğer varsa tasarruflarınızı yönlendirdiğiniz yatırım araçlarını yeniden gözden geçerin. Banka veya aracı kurumlardan bu konuda uzman portföy yöneticilerinden destek alın.

16-Kullanmadığınız kredi kartları varsa, hemen iptâl edin. Kredi kartı sayınızı minimuma indirin.

17-Bankacılık işlemlerinde internet ve ATM'leri kullanın. Bu sâyede havâle ve EFT gibi işlemlerde önemli miktarlarda tasarruf sağlamış olursunuz.

18-Alışverişe çıktığınızda sâdece ihtiyacınız olanları alın. Özellikle de evde bir liste yaparak markete gidin. Raflarda her gördüğünüzü sepete atmayın.

19-Marketlerde alışveriş yaparken kredi kartınızı kullanmayın, çünkü cebinizden ânında nakit çıkmadığı için gereksiz birçok ürün alabilirsiniz. Markette nakit parayla yapacağınız alışveriş masraflarınızın azalmasında etkili olacaktır.

20-Zarurî dayanıklı tüketim ihtiyaçlarınızda ise kredi kartına uygulanan uzun vâdeli kampanyaları tercih edin.

21-Mağazalardaki yeni sezon ürünlerini almak yerine birkaç ay sonra başlayacak indirimli kampanyaları bekleyin.

22-İndirim yapılıyor diye bir ürün almayın, bu dönemde sâdece zarurî ihtiyaçlarınız için alışveriş yapın.

23-Aracınıza benzin alırken, kredi kartı kampanyalarından yararlanın. Aynı firmadan üst üste yapılan alışveriş sâyesinde önemli oranlarda para puan kazanabilirsiniz.

24-Kredi kartlarından elde ettiğiniz para puanları da alışverişte kullanmayın. Birçok banka uçak bileti alımlarında para puanları iki veya dörtle çarpıyor.

25-Bireysel emeklilik sistemine üyeyseniz, tasarruflarınızın değerlendirildiği enstrümanları bir kez daha gözden geçirin. Eğer siz uyarmazsanız, birçok şirket yatırım plânında değişiklik yapmaz. Bu dönemde fonlarınızın daha defansif yatırım araçlarına yönlendirilmesini sağlayın.

26-Tüm harcamalardan vazgeçin ama aracınızın kaskosu ve sağlık sigortanızdan vazgeçmeyin.

27-Çok mecburî olmadıkça dışarıda yemek yemeyin.

28-Hemen bir servis çağırarak kış gelmeden kombinizin bakımını yaptırın. Çok soğuk günlerde kombinizi kapatmak yerine düşük ayarda sürekli çalıştırın.

29-Sebze ve meyveleri musluktan akan suda değil, bir kabın içerisinde yıkayın.

30-Varsa sigara ve alkol kullanım miktarını azaltın. Eğer bırakamıyorsanız fiyatı daha ucuz sigaraları tercih edin. En azından kriz dönemi atlatılana kadar kullanacağınız daha ucuz sigaralar bütçenize önemli katkı sağlayacaktır.

31-Otopark masrafları da dikkate alındığında, kendi aracınız yerine toplu ulaşım araçlarını tercih edin ve özellikle de büyük şehirlerde 'akbil' gibi belediyelerin daha ucuza sağladığı ulaşım imkânlarını kullanın.

32-Eğer kirada oturuyorsanız, konut fiyatlarındaki düşüşü de değerlendirerek çevrenizde daha az kira ödeyebileceğiniz alternatifleri araştırın. Ancak depozito ve taşınma masraflarını da hesaplayın. Özelikle kriz dönemlerinde insanların nakde daha fazla ihtiyacınız olacağını unutmayın.

33-Kısa vâdede tatile çıkmayı plânlıyorsanız iptâl edin. Hem kafanız rahat olmayacağı için tatilden bir zevk almazsınız, hem de yapacağınız masraf kriz döneminde çok önemli ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olabilir.

34-Birikmiş paranızla geçmişten gelen düşük fâizli borçlandığınız taksitleri kapatmaya kalkmayın. Çünkü kriz dönemlerinde fâizler daha fazla yükseldiği için mevcut paranızı daha yüksek bir fiyattan satma fırsatı yakalayabilirsiniz.

35-Sâdece evde değil yaşadığınız apartmanda tasarruflu ampûllerden tutun da asansör kullanımına kadar birçok alanda tasarruf yapılması için çevrenizdekileri ikaz edin. Bu sâyede apartmanın ortak giderleri azalır.

36-Yemek pişirirken düdüklü tencere kullanın, büyük bir ateşin üzerine küçük kap koymayın. Yemekleriniz ağzı açık kaplarda pişirmeyin.

37-Market alışverişlerinizde özellikle hafta içi ve hafta sonunda indirim yapılan günleri tercih edin.

38-Kış gelmeden önce aracınızı bakıma sokun ve yakıt masraflarını azaltacak tedbirler alın.

39-Çok zorunlu olmadıkça "kara gün" için biriktirilen altın benzeri yastık altı tasarruflarınızı bozdurmayın. Bozdurmanız gerekirse de sâdece ihtiyacınız olan miktarını elden çıkarın.

40-Tasarruflu ampûl kullanmaya dikkat edin.

41-Çevrenizdeki insanlar kendilerini çok övüyor ve yere göğe koyamıyorlarsa, kendilerinden menkûl asalet ibare ve ifadeleriyle bir saplantı hâlinde kabarıp duruyorlarsa, aman çok dikkat edin.

42-Durduk yerde "birileri bize iftira edebilir" diyen yakınlarınıza karşı güvenmezlik yapmasanız da, mülahazat hânesini açık bırakın. Bunlar ne kadar artarsa, ortalık o kadar yakinen karışabilecek demektir. Garantili iş yapın, esrarınızı ve ısrarınızı kimselerle paylaşmayın. 

43-Kimselere haset etmeyin ve lâf geçirmeyin. Şarlatana öyle olduğunu sakın söylemeyin.

44-Üçkâğıtçılar her yerde bulunabilir ama gıyaplarında bundan bahsetmeyin...

EVRİMSEL PSİKİYATRİ
KARALAMA DEFTERİ
 

Yorum

Already Registered? Login Here
Şu ana kadar herhangi bir yorum mevcut değil