Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

BİR FIKRAYLA SON

Sevgili Mekâncılar,

Mekânın çok heterojen vasfından dolayı, ilmî ve fikrî makaleler birbirinin içine giriyor; tuhaf hâttâ trajikomik eleştiriler geliyor.


Geçen gün, kendisi de çok hızlı yaşayan bir hastam “yeni kaşar, yeni kaşar” lâflarımı bir psikiyatri profesörüne yakıştıramadığını samimiyetle söyleyince aklım başıma geldi.

Kimlik karışımı söz konusu, doğru…

Burada Sâde Vatandaş Mehmet Kerem Doksat’ın, öbüründe de Psikiyatri Profesörü Mehmet Kerem Doksat’ın yazıları yer alacak.

Yeni bir Bilimsel Mekân hazırlanana kadar, burayı kullanmaya devam edeceğim ama o iş bitince de burada artık sâdece mütefekkir, felsefe ve politikadan magazine kadar geniş tecessüsümü paylaştığım makaleler yer alacak.

Ha, hem ilmî hem de fikrî mahiyette olanları her ikisine de koyarım tabii.

Bu kısa deklarasyonumu (ânında sözlük: bildirgemi) bir fıkrayla süsleyerek bitirmek istiyorum; eğer duymadıysanız epey gülebilirsiniz…

***

Adam trafikte “alçaktan uçarak” giderken polise yakalanır... Aracını kenara ve çeker arabadan iner: “Buyurun memur bey” der.

“Beyefendi, aşırı hız yaptığınız için sizi durdurmak zorundayım, ehliyetiniz lûtfen”?

“Ehliyetim yok, son yaptığım kazada ehliyetime el koydular memur bey”.

“Peki, aracınızın ruhsatını görebilir miyim”?

“Araba benim değil memur bey, çaldım ben bu arabayı”!

“Anlamadım, nasıl yâni, siz bu arabayı çaldınız öyle mi”?

“Evet memur bey, aa durun bir dakika, torpido gözünde ruhsat olacaktı, silâhımı oraya koyarken ruhsat gibi bir şey gördüm galiba”...

Polis iyice şaşırır: “Torpido gözünde silâh mı var”!

“Evet, memur bey, bu arabanın sâhibi olan kadını vurduktan sonra cesedi bagaja, silâhı da torpido gözüne koydum”...

“Bir de bagajda ceset mi var”?

“Evet memur bey”...

Trafik polisi bunu duyar duymaz âmirini arar, arabanın etrâfı bir anda polislerle dolar ve adamı sorguya alırlar... Ekipler âmiri adamın ehliyetini ister, adam ehliyetini çıkarır ki ehliyet geçerli, temiz, hiç bir anormâllik yok... Bunun üzerine, adamın ruhsatını ister, adam çıkarıp ruhsatı da verir, ekipler âmiri yine bakar ki araba adama âit. Derken, adamdan torpido gözünü açmasını ister, adam açınca ortaya çıkar ki orada da silâh filân yok... Ekipler âmiri bir de bagaja bakmak ister. Adam bagajı açar, orada da ne ceset ne bir şey var.

Bunun üzerine ekipler âmiri “çok garip” der... “sizi durduran memurun anlattığına göre, bu arabanın bir kadına âit olduğunu söylemişsiniz, kadını öldürüp cesedi bagaja, silâhı da torpido gözüne koymuşsunuz”.

Adam güler:

“İnanamıyorum... O şimdi, Allah bilir, benim için 'aşırı hızlı gidiyordu' da demiştir”...

   Hepinize hayırlı Cumaertesiler…

Mehmet Kerem Doksat – Tarabya – 20 Ekim 2012 Cumartesi

MEMLEKETİM, DUR GİTME!
FAŞİST ATATÜRK’ÜN BİR KÖTÜLÜĞÜ DAHA: AGOP MARTAYAN

Related Posts

 

Yorum

Already Registered? Login Here
Şu ana kadar herhangi bir yorum mevcut değil