Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

BÜYÜ, EZOTERİZM, MİSTİSİZM VE BENZERLERİ HAKKINDA

Geçen gece CNN TÜRK’te canlı yayında falcılık, büyücülük, ezoterizm, okültizm gibi konuları tartıştık.


Sunucu kadim dostum Prof. Dr. Sevil Atasoy’du, gene kadim dostum Adlî Tıp Profesörü Gökhan Oral ile beraberdik (her ne kadar branşı değilse de, psikoterapiyle ve psikanalizle ilgilenir).


Süre kısaydı ama buna da şükür.

Bu devirde bilimi savunmak için deli veya büyücü olmak icap ediyor.

İkisinden de nasiplenmişim nasıl olsa…

Hiçbir bâtıl itikadımın olamamasından dolayı hicap ediyorum.

Allah’a da inanmak hoşuma gidiyor.

O da Vahdet-i Vücûd hermeneütiğiyle.

   Hâttâ bâzen dua bile ederim,

      Bakalım ne zaman çarpılacağım!

         Lâ mevcude illâllah…

Mehmet Kerem Doksat – Tarabya – 13 Mart 2013 Çarşamba

DAHA NE BEKLİYORSUNUZ!
DÖNÜLMEZ AKŞAMIN UFKUNDAN

Related Posts

 

Yorum 3

Already Registered? Login Here
Guest - Hakan Özlen on Perşembe, 14 Mart 2013 16:55
Teşekkür

Tamamını dinledim. İrrasyonel düşüncelere karşı bilimi savunan sağlam duruşunuza hayranlık duyuyorum. Saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum...

MKD: Çok teşekkür ederim Sayın HÖ.

0
Tamamını dinledim. İrrasyonel düşüncelere karşı bilimi savunan sağlam duruşunuza hayranlık duyuyorum. Saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum... MKD: Çok teşekkür ederim Sayın HÖ.
Guest - Baysungurozan on Cuma, 15 Mart 2013 15:22
Teşekkür ediyor ve bu gibi iyi programlarda daha sık görmeyi diliyorum.

İlgi ile izledim hocam, izlerken birçok şey düşündüm adeta serbest çağırışım gibi... Çevremizde ne kadar fazla sayıda büyüsel inanışların ve bâtıl itikatların dolaştığını daha iyi fark ettim; bâtıl itikadım yok, etrafta bu kadar çoklarken ben de neden yoklar diye düşününce, bunlara ilgisizim, yakalayıp kendime yapıştırmadığım için bâtıl itikat sâhibi olamamışım. Bunu görüyorum. Benim için buna en yakın şey, yalnızken zifiri karanlıkta kalmaktan pek hoşlanmayışımdır; başka da bir şey yok. Ben de söylemek isterim ki, irrasyonel düşüncelerin karşısında ilim ve fenni savunup anlatmanızı hayranlık ve hürmet ile karşılıyorum, ayrıca dikkatten kaçmayacak şekilde inançlar, dinler üstü davranmanız da aynı şekilde sizi saygı ile zikretmeye sebeptir. Bu inançlar üstü tavrınız, günümüzde bilim adamları içerisinde hayli iman edeni bulunan Ateizm dini için de geçerli, her şeyin bilim ışığında araştırılması gerektiğini söylediniz. Hiçbir şeyi "hayır olmaz" diye kestirip atmadınız, şunu söylemek istiyorum ki; birçok bilim adamının buyurgan bir tavırla tepeden bakarak beğenmedikleri bir şeyi kestirip atışını gözlemlemek hiç zor bir şey değil, böyle davranılması insanları itip onları günümüzde etrafta bin bir çeşidi bulunan acayip inanışların inanılmaz derecede absürt bir sürü yeni dünyâ dininin kucağına daha çok itmez mi? İtici tavırlar ile işte böyledir diye buyuran bilim adamlarımız böyle yaparak esastan doğru oldukları yerlerde dahi, usûlden yanlış yapmıyorlar mı? Onlara da bunu hatırlatmak gerekmez mi? Bunu burada dile getirmeden edemedim.

Neticede klancılık ve ön kabûlllerden âzâde olan bir bilim adamı görmeyi ne kadar özlemişim, her aydın ve entelektüelimiz böyle olabilse keşke demekten kendimi alamıyorum ama nerede maaalesef. Bu bakımdan en azından benim görüp gözlemlediğim bilim adamları içerisinde tek siz varsınız bunu da söylemek istiyorum, sizin gibi bilim adamı ve aydınların sesinin daha çok çıkmasını çok istiyorum ve bunu çok önemli görüyorum. İnşallah bu dileğim bir gün gerçekleşir, bugünlerde dünyâda ve memleketimizde irrasyonel düşünceler kanser gibi etrafı sarıyor ama her şey değişiyor, aklıselîm mutlaka gâlip gelecektir; bizim görüp görmememiz önemli değil.

Saygı ve sevgilerimle; zihninize, fikrinize, klavyenize sağlık, çok teşekkür ederim.

MKD: Bilmukabele efendim...

0
İlgi ile izledim hocam, izlerken birçok şey düşündüm adeta serbest çağırışım gibi... Çevremizde ne kadar fazla sayıda büyüsel inanışların ve bâtıl itikatların dolaştığını daha iyi fark ettim; bâtıl itikadım yok, etrafta bu kadar çoklarken ben de neden yoklar diye düşününce, bunlara ilgisizim, yakalayıp kendime yapıştırmadığım için bâtıl itikat sâhibi olamamışım. Bunu görüyorum. Benim için buna en yakın şey, yalnızken zifiri karanlıkta kalmaktan pek hoşlanmayışımdır; başka da bir şey yok. Ben de söylemek isterim ki, irrasyonel düşüncelerin karşısında ilim ve fenni savunup anlatmanızı hayranlık ve hürmet ile karşılıyorum, ayrıca dikkatten kaçmayacak şekilde inançlar, dinler üstü davranmanız da aynı şekilde sizi saygı ile zikretmeye sebeptir. Bu inançlar üstü tavrınız, günümüzde bilim adamları içerisinde hayli iman edeni bulunan Ateizm dini için de geçerli, her şeyin bilim ışığında araştırılması gerektiğini söylediniz. Hiçbir şeyi "hayır olmaz" diye kestirip atmadınız, şunu söylemek istiyorum ki; birçok bilim adamının buyurgan bir tavırla tepeden bakarak beğenmedikleri bir şeyi kestirip atışını gözlemlemek hiç zor bir şey değil, böyle davranılması insanları itip onları günümüzde etrafta bin bir çeşidi bulunan acayip inanışların inanılmaz derecede absürt bir sürü yeni dünyâ dininin kucağına daha çok itmez mi? İtici tavırlar ile işte böyledir diye buyuran bilim adamlarımız böyle yaparak esastan doğru oldukları yerlerde dahi, usûlden yanlış yapmıyorlar mı? Onlara da bunu hatırlatmak gerekmez mi? Bunu burada dile getirmeden edemedim. Neticede klancılık ve ön kabûlllerden âzâde olan bir bilim adamı görmeyi ne kadar özlemişim, her aydın ve entelektüelimiz böyle olabilse keşke demekten kendimi alamıyorum ama nerede maaalesef. Bu bakımdan en azından benim görüp gözlemlediğim bilim adamları içerisinde tek siz varsınız bunu da söylemek istiyorum, sizin gibi bilim adamı ve aydınların sesinin daha çok çıkmasını çok istiyorum ve bunu çok önemli görüyorum. İnşallah bu dileğim bir gün gerçekleşir, bugünlerde dünyâda ve memleketimizde irrasyonel düşünceler kanser gibi etrafı sarıyor ama her şey değişiyor, aklıselîm mutlaka gâlip gelecektir; bizim görüp görmememiz önemli değil. Saygı ve sevgilerimle; zihninize, fikrinize, klavyenize sağlık, çok teşekkür ederim. MKD: Bilmukabele efendim...
Guest - Kaan Özsayıner on Pazartesi, 18 Mart 2013 08:50
Durduğunuz nokta bıçak sırtı ama yine de güven veriyorsunuz..

Hep söylerim, herkese söylerim Kerem Hoca çok ilginç bir bilim adamı. Ona desen ki "ben peygamberim." Olası düşüncesi bir hezeyanda olduğunuz ve %99.9999999 tedavi görmek zorunda olduğunuzdur. Ancak bilimsel bakış açısını o denli içselleştirmiş ki hiç bir komplekse kapılmadan onlarca meslektaşının önünde "bilimsel olarak hiç bir şeye ön yargı ile yaklaşılmaz" dedikten sonra %0,0000001'lik ihtimal dahilinde olan konulara dahi aynı titizlik ile yaklaşmaktadır.

Dün akşam izlediğim Cnnturk'te ki programda duruşu ile bunu çok net ortaya koydu. Meslektaşları tarafından başta Frued ile ilgili düşünceleri ile pek sevilmeyen Kerem Hoca'mız "köylü entellerin" vereceği itibar sizin olsun diyerek şövalye ruhu ile yıllarca bu sistemin içinde savaş vermiş bir bilim emekçisi. Sistemin köşebaşları ağababalar tarafından tutulduğundan, sokakları yine ağababaların dalkavukları tarafından çevrildiğinden, Kerem Hoca gibi bilim şövalyelerini çıkmaz sokakları reva gören bu sisteme en güzel tepkiyi Kerem Hoca "benden bu kadar" diyerek cevabı vermiştir.

Kendisini daha çok televizyon programlarında görmek istiyoruz, daha doğru bir söylemle, televizyonda Kerem Hoca'nın çıkıp konuşabileceği düzeyde içeriğe sahip daha çok program yayınlanmasını istiyoruz.

Sevgiyle Kerem Hocam...

0
Hep söylerim, herkese söylerim Kerem Hoca çok ilginç bir bilim adamı. Ona desen ki "ben peygamberim." Olası düşüncesi bir hezeyanda olduğunuz ve %99.9999999 tedavi görmek zorunda olduğunuzdur. Ancak bilimsel bakış açısını o denli içselleştirmiş ki hiç bir komplekse kapılmadan onlarca meslektaşının önünde "bilimsel olarak hiç bir şeye ön yargı ile yaklaşılmaz" dedikten sonra %0,0000001'lik ihtimal dahilinde olan konulara dahi aynı titizlik ile yaklaşmaktadır. Dün akşam izlediğim Cnnturk'te ki programda duruşu ile bunu çok net ortaya koydu. Meslektaşları tarafından başta Frued ile ilgili düşünceleri ile pek sevilmeyen Kerem Hoca'mız "köylü entellerin" vereceği itibar sizin olsun diyerek şövalye ruhu ile yıllarca bu sistemin içinde savaş vermiş bir bilim emekçisi. Sistemin köşebaşları ağababalar tarafından tutulduğundan, sokakları yine ağababaların dalkavukları tarafından çevrildiğinden, Kerem Hoca gibi bilim şövalyelerini çıkmaz sokakları reva gören bu sisteme en güzel tepkiyi Kerem Hoca "benden bu kadar" diyerek cevabı vermiştir. Kendisini daha çok televizyon programlarında görmek istiyoruz, daha doğru bir söylemle, televizyonda Kerem Hoca'nın çıkıp konuşabileceği düzeyde içeriğe sahip daha çok program yayınlanmasını istiyoruz. Sevgiyle Kerem Hocam...