Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

EDDIE MURPHY

Dünyaca ünlü komedyenlerden Edward Eddie Regan Murphy yâni bilinen ismiyle Eddie Murphy, 3 Nisan 1961'de dünyaya gelir. Rivayete göre doğduğunda ağlamamış, gülmüş ve güldürmüştür.

Babası daha o henüz 3 yaşındayken boşanınca, pek parlak olmayan aile ekonomisi iyice kötüye gider. Boşanmalarının beş yıl sonrasında, babası, annesinden sonra birlikte olduğu sevgilisi tarafından vurularak öldürülür.

Daha sonra bir de üvey babası olur. Fakirlik içinde büyür. Daha sonra Brooklyn’den Roosvelt’e taşınmak zorunda kaldığında, burada ırkçılık mücadelesi vermek yazılmıştır kaderine. 

Müthiş bir savunma geliştirir: Okuldaki bütün arkadaşlarını güldürür. Zâten çok yeteneklidir ve çok da iyi bir mimik ustasıdır.

İlk tecrübesini o yıllarda çok seyredilen Saturday Night Live programıyla yapar. 6 yıl süren Saturday Night Live’da milyonlarca insanı kahkahaya boğar. Delirious ve Raw gibi stand up gösterileri de insanları güldürür. Bill Cosby, Richard Pryor, Lames Brown gibi isimleri çok iyi taklit eder.

1980'lerde bir komedi albümünden sonra birkaç albüm çıkarır.

1993'deki “Love's Alright” albümünde özellikle Michael Jockson’la birlikte söylediği Whatzupwitu şarkısı dikkatleri çeker ve Murphy’nin son albümü olur; hâlâ filmlerde şarkılar söylemektedir. Michael Jackson’un Remember The Time klibinde de oynar. Shrek'te Ricky Martin hiti "Livin La Vida Loca" ve Smash Moutun "I'm Believer" şarkısını söyler. Bunun dışında Murphy Dreamgirls’te birçok şarkı söyler.

İlk filmi 1982 yılında Nick Nolte’yle oynadığı 48 Saat (48 Hours) olur. Ardından Dan Aykroyd’la Trading Places (Takas) ve Best Defense (En İyi Savunma) filmlerinde oynar.

Gittikçe ünlenen Murphy 1983 de Clint Eastwood’un geri çevirdiği rol Axel Foley rolüyle Beverly Hills Cop (Sosyete Polisi) filmiyle dünyaca tanınır.

Yapımcılık da yapan Murphy’nin film şirketi de vardır. Altın Çocuk ve Sosyete Polisi 2 gibi filmler o kadar sevilmese de yine de, Raw stand up gösterisiyle yine insanları güldürür. Another 48 Hours (Bir 48 Saat Daha) ve Harlem Nights (Harlem Geceleri) beklenen başarıyı vermese de, Murphy, Harlem Nights filminin hem senaryosunu yazmış hem de yönetmiştir. 1992 yılında The Distinguished Gentleman (Beyefendi) ve Boomerang filmleriyle komedi kralı lâkabı hâlâ ondadır. Bunun Boomerang filminde Martin Lawrence’de ilk defa üne kavuşur. Beverly Hills Cop 3 (Sosyete Polisi 3) beklenen başarıyı vermez ama yine de sevilir. Jim Carrey’in çıkmasıyla Murphy’nin ünü biraz düşer.

Vampire In Brooklyn (Brooklyn Vampiri) gibi filmler yapar. Nutty Professor (Çatlak Profesör) filminde tam 8 karakteri oynar. Daha önce Coming To America (Amerikan Rüyası) ve Vampire in Brooklyn’de de birçok karakteri oynamıştır. Nutty Professor gişe rekorları kırar. Bâzı Murphy filmleri gibi sâdece Oscar’a aday olarak yetinmez en iyi yeniden çevirim dalında Oscar alır.

O her şeydir, ilâhtır, tek başına bir ordudur. Herkes odur.

1997'de Metro aksiyon filmi ve Holy Man (Kutsal adam) başarılı olmaz ama ardından üç filme daha imza atar. Doctor Dollitle filminde hayvanlarla konuşurken güldürür. Peş peşe iki yıl üst üste iki komedyenle rol alır.

Life (Müebbet Kuşları) filmi Martin Lawrence ve Bowfinger (Çatlak Yönetmen) filmi Steve Martin’le çekilir. Mulan Animasyonu’nda Mush’u seslendiren Murphy 2000’li yıllara Doctor Dollitle 2 ve iki hârika komedi aksiyon filmleriyle başlar: Robert de Niro’yla Showtime ve Owen Wilson’la I Spy (Ben Casus) filmlerinde oynar. Shrek animasyonundaki Eşek’in sesi Murphy'nindir. Daha sonra Shrek 2 de çıkar; Shrek 1 Oscar alır.

Nutty Professor ün devam filminden sonra Haunted Mansion ve Daddy Day Care filmlerindede insanları güldüren Murphy, 2006 yılında oynadığı Dreamgirls (Rüya Kızlar) filmindeki James “Thunder” Early (James “Gök Gürültüsü” Early veya Jimmy Early) rolüyle dikkati çeker.

What's Alan Watching isimli TV filminden sonra The PJ's dizisinde calışır ve The Kid Who Loved Christmas filminin yapımcılığını üstlenir.

Dreamgirls filminin yeri ayrıdır çünkü bu filmde canlandırdığı karakterle ilk defa Oscar’a aday olur ve drama yönünün de iyi olduğunu gösterir.

Nichole Mitchell Murphy le evlidir ama 2006’da boşanırlar, 5 çocuğu vardır. Roby Givens, Halle Berry ve Whitney Houston gibi  ünlülerle yatırımsal düzeyde çıkar.

Genelde senaryoları kardeşi Charles Murphy'le birlikte yazar ve o da bir oyuncudur.

Arsenio Hall ve Murphy yakın arkadaştırlar. Star Trek ve Elvis Presley’e hayrandır. Ghost Busters’dakiWhiston rolünü geri çevirir, çünkü iyi bir yatırım değildir.

MTV video müzik ödüllerini ilk o sunar, grup yatırımı... 

Filmlerinin bâzılarında birçok karakteri birden oynar. Nutty professorda sekiz karakteri canlandırır.

Heat of state, Leathal Weapon 4 ve Bad Company gibi filmlerden oynayan komedyen Chris Rock’u o keşfeder.

Serlevha, Erinç ve İzzet Heritage hikâyesini hatırlatıyor musunuz?

Hâttâ “Serlevha’nın zencisi” denecek kadar da ona benzer. 

Velhasıl, hep iyi yatırımlar yapar ve çok para kazanır.

Ama yapayalnızdır!

Tıpkı perestişkârı olduğu Elvis gibi, Bill Cosky gibi, Michael Jockson gibi, gibi gibi...

   Sevmeyi öğrenememiştir.

     Hep “mış” gibi yaşar.

        Zor bir iş vesselâm…

Mehmet Kerem Doksat – Tarabya – 02 Temmuz 2013 Salı

Not: Bu, tamamen uydurma bir hikâyedir! 

HASAN ARAT: AMAN DİKKAT
BÖYLE BUYURDU ZERDÜŞT
 

Yorum 1

Already Registered? Login Here
Guest - Albert NAMET on Salı, 02 Temmuz 2013 19:10
KOMEDİ USTASI

Komedi Ustası JERRY LEWİS le yapılan bir röportajda benden sonra en iyi komedyen Eddie MURPHY olacak dedi...

Saygılar...

MKD:

0
Komedi Ustası JERRY LEWİS le yapılan bir röportajda benden sonra en iyi komedyen Eddie MURPHY olacak dedi... Saygılar... MKD: :D