Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

FUTBOLUN EVRİMİ

 

İngiltere’deki meyhanelerde birtakım adamlar toplanır ve ayakla oynanan bir topla mücadele etmeye karar verirler.

 

Bu yeni spor dalı önceleri çok nezih ortamlarda ve pek az seyircinin katımıyla icra edilirken, zamanla herkesin sevdiği bir spor dalı çıkar ortaya: Futbol.

***

Diego Armando Maradona kimdir? Diego Armando Maradona, 1960 doğumlu, dünyaca ünlü, Arjantin’li futbolcu. 

 

]

 ***

 

30 Ekim 1960’ta, Arjantin’in Villa Fiorito kentinde dünyaya gelen Maradona futbola, 5 Aralık 1970’te, Goyo Carrizo adlı bir arkadaşı tarafından, o dönemde Los Cebollitas takımını çalıştıran Francis Cornejo ile tanıştırılmasıyla başlar. Henüz 10 yaşındayken oynamaya başladığı Los Cebollitas, 136 maç boyunca yenilmez ve bir efsaneye dönüşür.

 

***

 

Daha sonra, 20 Ekim 1976’da, Argentinos Juniors takımıyla birinci ligdeki ilk maçına çıkan Maradona, 1979 FIFA Dünya Gençler Şampiyonası’na katılır. Boca Juniors takımında ilk olarak 22 Şubat 1981 tarihinde Talleres karşısında forma giyerek ilk lig şampiyonluğunu yaşar.

***

 

Maradona 1982’de, 12 milyon Dolar’lık rekor bir ücretle Barcelona’ya transfer oldu. Ünlü futbolcu, Nou Camp’taki ilk maçını 1982 Dünya Kupası açılışında, Belçika’ya karşı oynar.

 

 

Barcelona formasıyla başladığı sezonda, taraftarlarını hayal kırıklığına uğratan Maradona’nın peşini, yaşadığı sakatlık ve hastalıklar, 2. sezonda da bırakmaz.

 

***

1984’te, kendisini 1978 Dünya Kupası kadrosuna almayan Menotti’nin Barcelona’nın teknik direktörü olmasıyla, takımdan ayrılan Maradona, 1991’e kadar formasını giydiği, İtalya’nın Napoli takımıyla sözleşme imzalar.

***

Arjantin’in, Dünya Kupası’nı evine götürdüğü kupada, çeyrek finalde Maradona’nın İngiltere ağlarına eliyle gönderdiği gol, uzun yıllar boyunca tartışılmaya devam eder.

 

Golün yarattığı tepkilerin ardından, gölü attığı elini “Tanrı’nın eli” olarak tanımlayan Maradona’nın takımı, 1990 Dünya Kupası’nda finalde, Almanya’dan yenen penaltı golüyle mağlup olur ve kupayı alamadan evine döner.

***

1991 yılında bir İtalya lig maçı sonrası rutin bir doping kontrolünde kokain kullandığı ortaya çıkan ve Arjantin’e dönüşünde, polis tarafından uyuşturucu bulundurduğu gerekçesiyle göz altına alınan Maradona’nın kariyerindeki düşüş başlar.

***

 

Gözaltı günlerindeki saldırganca tavırlarıyla sürekli haberlere konu olan Maradona, kariyerinin sonuna geldiğini düşünenleri haksız çıkarır. 

***

1993 yılında, İspanya’nın Sevilla takımına transfer olan futbolcu, 1994 Dünya Kupası’nda oynar.

 

***

Ancak Amerika’da düzenlenen turnuvada yine yasadışı madde (kokain) kullandığı ortaya çıkan Maradona 15 ay ceza alarak kupadan diskalifiye edilir.

 

Cezalı olduğu bu dönem boyunca, Deportivo Mandiyu ve Racing Club gibi kulüplerde teknik direktörlük yapan Maradona, 1995 senesinde cezasının bitmesinin ardından, ilk takımı Boca Juniors’a oyuncu olarak döner.

***

Boca Juniors formasını terlettiği 2 sezonunun ardından Maradona, 1997’de spor hayatını çıkmaza sürükleyen kokain alışkanlığından kurtulamayınca, 37 yaşında faal futbol kariyerini sonlandırır.

 

***

Futbolu bıraktıktan sonra aşırı kilo alan, çeşitli sağlık problemleri yaşayan ve uyuşturucunun neden olduğu, kalbinden geçirdiği rahatsızlığın tedavisi için Küba’da geçirdiği, 22 aylık sürecin ardından, bir trafik kazası geçiren Maradona dizinden ufak bir operasyon geçirir.

***

İniş çıkışlarla dolu, dalgalanmalı hayatına karşın Maradona, 11 Aralık 2000’de yapılan bir törende, FIFA tarafından, Pele ile birlikte yüzyılın futbolcusu seçilir.

 

***

Törende kendi ödülünü almasının hemen ardından Pele’nin ödül almasını beklemeden salonu terk eden Maradona, ertesi gün yaptığı açıklamada, “kendi bedenime karşı saygısız olsam da işime devamlı saygılıydım; bu yüzden de dünyanın en iyisi benim” diyerek, eliyle attığı gole yaptığı “Tanrı’nın eli” açıklamasına benzer bir açıklama yapar.

***

Kulüp takımı formaları altında çıktığı 588 maçta, 311 gol atan ve 27 Şubat 1977’de Macaristan karşısında çıktığı ilk millî maçında, takımını 5 –1’lik skorla galibiyete taşıyan Maradona, Arjantin Millî Takımı forması altında oynadığı 91 maçta da 34 gol kaydederek, adını dünyanın en iyi futbolcuları arasına yazdırır.

***

Türkiye’de de Lefter, “Şenol Birol goool” gibi kafiyelerle oynanan futbol bütün dünyaya yayılır.

***

Bunun danışıklı dövüş gibi olanı Rugby’dir henüz Türkiye’de oynanmıyor.

***

Çocukken Halit Kıvanç’ın anlattığı maçlar hâlâ kulağımda, maçları melodik ve ritmik bir şekilde anlatırdı. Halen de hayatta.

 

embed]

***

Fenerbahçe’nin Başkanı Aziz Yıldırım’la bir türlü görüşemedik. Aslen Diyarbakırlıdır ve uzun süredir takımının yönetim kurulunda.

***

İlk fırsatta Fenerbahçe stadında bir maça geleceğiz.

***

Bu arada kısa bir Almanya turundan sonra, sözümü tutup Evrimsel Psikiyatri Kitabımı tamamlayacağım.

***

Pazar günü Büyükada’da Mehmet Tönük ve Gönül Tönük’e gideceğiz. Kendini insan sanan bir köpekleri var: Buda. Onunla resimler çektirip döneceğiz ama Büyükada’nın eskisi gibi olup olmadığını o zaman anlayacağız.

***

Bilim ve Ütopya’ya yazı yolluyorum, herhâlde yayımlamaya başlarlar.

***

Bu arada Büyük Sumerolog Muazzez İlmiye çığ hayatta ne mutlu ki hâlâ yazıyor ve konuşuyor.

***

Sevgiyle, bilimle ve evrimle kalın çünkü evrim devam ediyor.

***

Nişantaşı’ndan sevgim ve saygılarımla…

 

Mehmet Kerem Doksat – Tarabya - 16 Eylül 2017 Cumartesi

ZAMANDA SEYAHAT
POPÜLER ÇİZGİ KARAKTERLER VE ÇOCUK RUH SAĞLIĞI
 

Yorum

Already Registered? Login Here
Şu ana kadar herhangi bir yorum mevcut değil