Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

HEKİMLİK UŞAKLIK GİBİDİR

Sevgili Mekâncılar,

Tababet, bir bilimden ziyade, bir sanattır ve icabında 24 saat telefonunuzu açık tutmanız gerekebilir. Neslim’inki ve benimkiler öyle…

Psikiyatrinin pratisyen hekimliğini yapıyoruz; bizi çok aşmayan durumlarda dâhilî veya nörolojik tablolara da el atıyoruz.


Bazılarımızın sekreteri vardır, ona müracaat etmeden ulaşamazsınız.

Bazılarımızın sekreteri telefonu açar, bir kısmımızın GSM numarası zaten mevcuttur ve herkes, her an ulaşabilir.

Bir kısmımıza derhal ulaşırsınız, bazılarımıza ise pek zor.

Bunlar çok gerekli ve tabii şeyler ve bugüne kadar bunun zararını görmedik.

İnternet’te dahi cep telefonları yazılı olan bizlerden başka kaç kişi var mı bilemiyoruz.

Bütün bunlar iyi hoş da, USD 2.68 TL olunca garip şeyler de vuku bulmakta.

İnsanlar fakirleşiyor ve satın alma güçleri de düşüyor.

Eskiden zam yapınca, müracaat eden hasta yahut danışan sayısı artardı, şimdilerde bu iş tersine döndü.

Düşünün, 30 yaşlarında dul bir kadın önce birkaç psikiyatra gidiyor ama çare bulamayınca, 2015 senesinde bir cinci hocaya müracaat ediyorlar ailece.

Peki, ne oluyor?

Bu “Hoca Efendi Hazretleri” bir güzel içindeki “üç harfliyi” çıkarmak için kadıncağızı eşek sudan gelinceye kadar dövüyor; hem de falakayla ve 1.000.000.000 TL (eski parayla Bir Milyar TL) alıyor.

Eh, cin çıkıyor mu?

d]

Tabii ki hayır!

Sonra ne oluyor?

Kadıncağız annesiyle birlikte soluğu POLİMED’de alıyor ve pazarlığa başlıyor: “Hocam, mutlaka size devam etmek istiyoruz ama bize indirim yapın”.

Hastanın iyiliği önce gelir diyoruz, Sekreterim Rukiye’ye de danışıyorum ve tekrar bir şarlatanın eline düşmesin diye tenzilat yapıyoruz.

Bu sayede ancak devam edebilecek. Alacağımız ücret çok düşük ve masrafı karşılamaz ama başka da çareleri yok.

Kişilik Testlerini istiyoruz, “paramız az, birini yaptıralım mı Hocam” diyorlar!

MMPI ve Rorschach kadar, Demans (Bunama) bataryası ve IQ (zekâ testlerinin de) icabında yapılması gerektiğini vurguluyoruz. Bunları zaten psikologlar yapıyor. Bizim iştigal sahamızda değil…

ed]

Hele Uyku Apne Sendromu, Huzursuz Bacak sorunu varsa mutlaka Polisomnografi de yaptırmak, EEG çektirmek şart. İyi donanımlı bir Uyku Laboratuvarında da bu işler birkaç milyarı bulabilir duruma göre (CİPAP aleti, birkaç gece yatma vs.).

Allah’tan bu hastada mevcut değil ama daha önce kullandığı bir nöroleptiğe bağlı olarak hafif Tardif Diskinezi de başlamış.

Hipnoza da hiç yatkın değil. Zaten böyle bir vakada hipnoterapi sadece sıkıntıyı (anksiyeteyi) azaltmakta işe yarayabilir…

Reçeteyi yazıyoruz ve en geç10 gün sonra gelmelerinin elzem olduğunu anlatıyoruz.

Bu sefer de “kontrol mü yoksa gene vizite alacak mısınız” diye sual ediyorlar.

“Efendim, üç beş dakikalık uğramalar hâricinde, bizim meslekte kon trol yoktur ama size mutlaka bir kolaylık sağlayacağız” diyoruz.

Minnetle, şükranla kabul ediyorlar da, aklımıza şu takılıyor: “Bizim emeğimizin karşılığı için bu hesabı yaparken, neden Cinci denen adama bu kadar parayı kaptırdınız”?

Tabii ki bunu sormuyoruz çünkü incinirler.

Garip zamanlarda yaşıyoruz ve bilhassa Devlet Hastanelerinde çok ucuza hasta bakıl(a)mıyor.

Vahşi Kapitalizm terk edinceye kadar ülkeyi, bakalım daha neler göreceğiz.

Rüya tabirleri tabii ki psikiyatride ancak bir derecede yer tutar.

Çoğu da saçma sapan şeylerdir.

Nadiren istiareye yatınca bir şeyler görülür ama bunlar hep sembolik, arketipal imgelerdir.

Tıpkı Ölün Ânı Yaşantıları gibi, bunlardan daha sonra da bahsedeceğim.

Bu aralar serum Lityum Düzeyi sehven yükselmiş olan bir hastamı telefonla takipteyim (ileri yaşına rağmen fazla almış bilmeden).

Dilerim bu karanlık günler geçer ve 2015’te hâlâ Cincilere kimse gitmez…

Herkese Sevgi ve Saygılarımızla…

Neslim & Mehmet Kerem Doksat – Tarabya – 14.04.2015

Bugün ONUNCU SENEMİZ
CANAN KARATAY KRİTERLERİ GELİYORMUŞ!

Related Posts

 

Yorum 1

Already Registered? Login Here
Guest - Baysungurozan on Salı, 14 Nisan 2015 21:28
Gecenin sabahı var...

Bu karanlık günler geçecek hocam, gerçek sonunda daima üstün gelir...Allah kesinlikle aceleci değil, adeta çatlatırcasına mühlet veriyor ama hükmü çok kesin ve mükemmel iş görüyor...

Memleketimizin en büyük meselesi cehalet ve yoksulluktur, bunlardan kurtulmadıkça hurafe kuyusundan çıkılmaz, bunları düşününce Türkiye'nin planlı bir şekil de dincilik tahakkümüne maruz kalması durumunu görüyor insan...Bu daima emperyalizmin sevk ve idaresinde oldu, bugün bunun azgınlaştığı, emperyalizmin gözünün döndüğü karanlık bir devri yaşıyoruz.Bu düzen çökecektir, müstebitlik hiç bir zaman tutunamadı, insanlık düşe kalka kendini aşacaktır, fakat zaman meselesi bu, Allah bunu kısa tutsun diliyorum saygım ve sevgimle hocam...

MKD: Haklısınız Dostum! Sevgim ve saygımla...

0
Bu karanlık günler geçecek hocam, gerçek sonunda daima üstün gelir...Allah kesinlikle aceleci değil, adeta çatlatırcasına mühlet veriyor ama hükmü çok kesin ve mükemmel iş görüyor... Memleketimizin en büyük meselesi cehalet ve yoksulluktur, bunlardan kurtulmadıkça hurafe kuyusundan çıkılmaz, bunları düşününce Türkiye'nin planlı bir şekil de dincilik tahakkümüne maruz kalması durumunu görüyor insan...Bu daima emperyalizmin sevk ve idaresinde oldu, bugün bunun azgınlaştığı, emperyalizmin gözünün döndüğü karanlık bir devri yaşıyoruz.Bu düzen çökecektir, müstebitlik hiç bir zaman tutunamadı, insanlık düşe kalka kendini aşacaktır, fakat zaman meselesi bu, Allah bunu kısa tutsun diliyorum saygım ve sevgimle hocam... MKD: Haklısınız Dostum! Sevgim ve saygımla...