Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

MEMLEKETİM VE GENÇ BİLİM ADAMLARI

Sevgili Mekâncılar,a

Alman Max Plank –Humboldt ödülünü ilk kazanan bilim adamı olan Profesör Dr. Ufuk Akçiğit, Merkez bankası için bir çalışma yaptı.

“Türkiye ekonomisinin ciddi bir potansiyel taşıdığını, kendi modelimizi geliştirmeliyiz, birçok ekonomi tetkik edildiğinde, ulusal şampiyon şirketleri süperstar şirketlerin varlığı dikkat çekiyor. Biz, süperstar şirketin nasıl yaratılacağının  modelini geliştirmenin peşindeyiz.” Dedi.  Akçiğit, kazandığı 1.5 milyon Avroluk fon fon ile,  Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinin sonuçlarını tetkik edecek…

***

Türkiye’de güzel şeyler oluyor hayat devam ediyor.

Artık daha huzurlu ve mutlu olmamamız için bir engel kalmayacak çünkü genç bilim adamlarımız birçok bilimsel yeniliklere  imza atıyor dünyamızda.

***

 Prof. Dr. Uğur Akçiğit, Koç Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunu ve halen, Chicago Üniversitesinde  öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

***

Kızım Ayşe Cânan Doksat’ın da mezun olduğu Koç Üniversitesini bitiren bu büyük bilim adamı hâlen Danimarka Bilim ve Teknoloji Bakanlığına, Uluslarası Para Fonuna ve Chicago Merkez Bankasına danışmanlık yapıyor. Aynı zamanda, çok tanınmış bir bilim adamı ve bu da bir Türk’e verilen çok önemli bir ödül.

Ek olarak bizim Merkez Bankamız için de araştırma yürütüyor ekibiyle. Nüfusumuzun artmasının ciddi bir tablo olduğunu gündeme getirmiş. Türkiye ile ilgili çalışmaları da tamamlanınca, ilgili kurumlara ciddi bir veri tabanı sağlayacağını düşündüğünü iletmiş.

Biz de kendi modelimizi geliştireceğiz dedikten sonra eklemiş: “Büyüme hikâyelerini etkileyen pek çok faktör var. Büyümeye bütünsel olarak bakmak lâzım. Bizim için en önemli şey “hâlâ ayakta duran ekonomimiz. Memleketin gelişmesi için biz kendi hikayemizi yazacağız”.

***

Bu genç bilim adamı daha sonra Vehbi Koç büstünün önünde poz verip gülümsemiş ve “memleketimizi iyi günlerin beklediğine dair” bir umut ışığı yansıtmış bizlere.

***

Evrimsel Psikiyatri, Rumuzdaki Fırtınalar ve Psikiyatri Tarihi 1, Atatürk, Anababaca gibi kitaplara yakında yenileri eklenecek.

***

Bu memleket için her şey daha güzel olacak.

***

Şimdi sizi merhume Ayten Alpman’ın seslendirdiği harikulâde bir melodiyle baş başa bırakmak istiyorum.

 

 Mehmet Kerem Doksat – Tarabya – 27 Ekim 2019

YILDIZ KENTER'İN İLGİNÇ HAYAT HİKAYESİ
NÂZIM HİKMET RAN
 

Yorum

Already Registered? Login Here
Şu ana kadar herhangi bir yorum mevcut değil