Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

PETEK DİNÇÖZ'LE "ARIM BALIM PETEĞİM" PROGRAMI!

Dün telefonum çaldı, Yeliz isimli cici bici konuşan bir kız aradı.

Petek Dinçöz'ün sunduğu bir programa çağırıyordu. Israrla "medyum, cinci, kavga, gürültü var mı; yoksa ben gelmem" dedim. Bana garanti verdi, sebeb-i iştirakim de şizofren bir âile için 10 ilâ 15 dakikalık bilirkişilikti. Programı hiç seyretmemiştim, Petek Dinçöz hakkında da vasat bilgilerim vardı: Vasat bir yetenekle, daha ziyâde vizüel zevke hitaben şarkı söyleyen genç güzel bir kızcağız.

Kabûl ettim. Hay etmez olaydım!

Bir kere, stüdyo Ârâf'ta, ama bulduk. Bekleme odasında sağımda solumda her çeşit insan vardı, panayır yeri gibi.

Sıram geldi, yayın salonuna girdim.

2000'in epey üzerinde televizyon yayınına katıldım, bu kadar kaotik yer görmedim! Matrix'teki Apokaliptik âlem gibi. Ortalık puslu, acayip kalabalık, tribünlerdeki kadınlar ve az sayıda erkekler oynuyor, hopluyor, zıplıyor, bağıra çağıra konuşuyor. Hepsi profesyonel seyirci.

Neyse, bir türkücü, bir tiyatro san'atçısı ve yazar hanımefendi, aralarında benimle beraber oturtulan cingöz bakışlı kısa gri saçlı bir kadın, âmâ bir başka hanım, benim yanımda da ne iş yaptığını bilmediğim bir bey; sıralanıp oturduk.

Petek dalgın ve gergin, sebebini bilemem. Reklâm bitti, geri sayım başladı ve canlı yayına geçtik. Petek doğrudan şizofreniye girdi, 30 saniye kadar sonra beni hatırlayıp tanıttı; olur o kadar. Böyle durumlarda şâhin kesilip etrafı çok dikkatle tetkik ederim. Sıfır dendiği anda cingöz bakışlı gri kısa saçlı kadın bir anda ağlamaya başladı; âilemde ve muhitimde çok tiyatrocu vardır, epey tecrübeliyim, üstelik işim de psikiyatrlık; bu kadın bal gibi rol yapıyordu. Bu satırları programın kaydını iki kere daha seyrettikten sonra yazıyorum. Kocası şizofrenmiş, sonra alkolik olmuş, sonra da beyin hasarı geçirip evde yatar hâle düşmüş. Tanıtım filminde yatakta yatan bir adamın resmi, cingöz bakışlı gri kısa saçlı kadın ise gözyaşları seller olmuş, ağlıyor, haykırıyor, pes perişan; yan gözle bakıyorum, aynı ton ve şiddetle oturduğu yerde de ağlıyor. Efendim, bunların bir oğlu varmış, o da önce içki içip sonra şizofren olmuş ve sürekli olarak annesini babasını dövüyormuş, bu arada birtakım karanlık işlere de karışmış gâliba ama orası tam anlaşılamıyor. Ben sükûttayım, çevredeki herkes cingöz bakışlı gri kısa saçlı kadına acıyor ve gözyaşları içerisinde suâller soruyorlar. Her suâlde ağlaması küt diye kesilip, çok iyi çalışılmış olduğu belli cevapları takır takır yetiştiriyor, sonra gene seller sular gibi ağlıyor.

Cingöz bakışlı gri kısa saçlı kadının hikâyesi şöyle sürüyor: Artık dayanamayıp oğlunu şikâyet etmiş, daha önceden şizofreni raporu olan delikanlıyı da hapse atıvermişler! Durun, gerisi var, şimdi bu yaptığına çok pişman olan cingöz bakışlı gri kısa saçlı kadın 5400 YTL mi, 4600 YTL mi ne, onu bulursa oğlunu hapisten çıkaracakmış ve yeniden evde dayak yiyeceklermiş. Bu bilgileri verirken de kadıncağız helâk olmakta!

Nihâyet Petek bana dönüp soruyor ne düşündüğümü!

Söylediklerim şöyle: "Bu hikâyede gariplikler var. Bu kadar ağır bir şizofreni, hele raporu da varsa, asla hapse atmazlar, akıl hastânesine yatırırlar; bu bir. Bu hata bir şekilde olmuşsa da, bahsedilen paraya hiç gerek yoktur, basit bir dilekçe ile müracaat yeterlidir; bu da iki.

Ortalık buz kesiyor; cingöz bakışlı gri kısa saçlı kadın ânında müstehzi bir gülümsemeyle gözlerini dikip "siz beni anlamadınız diyor ve aynı saçmalıkları tekrarlıyor. Bu arada gittikçe ağlama ve hıçkırıklar crescendo yapıyor. Petek perişan, herkes de öyle. Tekrar lâfa girip paranın ne için gerektiğini sorduğumda kadın bana öfke kusuyor. Duygu sömürüsü Everest'in zirvesinde!

Ben de "bu bir şov, işin içinde başka hesaplar olduğu belli, bu anlatılanlar doğru olamaz diyorum. Ve. Ayvayı yiyorum.

Petek bana fırça atıyor ve gözü yaşlı bir anneyle böyle konuşamayacağımı haykırıyor! Ben de bunu kendisinden mi öğreneceğimi suâl eyliyorum. Bu arada cingöz bakışlı gri kısa saçlı kadının şovu öyle büyüyor ki, bağıra çağıra şovunu sürdürürken  tam dört kişi koluna girip salondan çıkarıyorlar. Seyircilerden birtakım kadınlar bana hakaret ediyor. Petek geri geldiğinde gene beni kınıyor ve konuşturmayacağını söylüyor! Ben de sükûnetimi koruyarak net bir şekilde konuşup söylediklerimin arkasında duruyorum. Petek reklâm arasına giriyor. Hemen kalkıp mikrofonumu çıkarıyorum, "hayatımda böyle terbiyesizlik görmedim diye söylenerek giderken "terbiyesiz sensin deniyor, söyleyen kim emin değilim ama muhtemelen Petek. Nitekim bana lâf yetiştirmeye devam ediyor ve "esas siz şov yapıyorsunuz diye bağırıyor. O anda sinirim geçip gülüyorum ve buna hiç ihtiyacım olmadığını, beni de kendilerinin çağırdığını, verilen sözleri hatırlatıyorum. Petek kayboluyor. O sırada âmâ hanım "hocam, size müteşekkirim, ortalığın aklını başına getirdiniz diyor ama ânında sağımdan hoş bir genç oğlan gene bana "terbiyesiz, senin yüzünden reklâma geciktik diye kızıyor; kolumun önünde ve o kadar çıtkırıldım bir şey ki, maazallah, öfkelenip itsem (vursam değil) ölebilir! Öfkelenip azıcık ona dönünce de geri kaçıyor.

Bekleme salonuna dalıp makyajımı sildikten sonra derhâl orayı terk ediyoruz. Sonradan seyrettim, arkamdan dedikodu ettirmiyor katılanlardan ikisi.

***

Merak edip resmî web mekânından araştırıyorum bu hâtun kişiyi. Petek Hanım Kızımız 29 Mayıs 1980'de İzmir'de dünyamızı teşrif etmişler, yâni 28 yaşında. Gene resmî web mekânında tahsilinin ne olduğu yazılmamış. Güzellik kraliçesi olmuş, dizilerde rol almış, şarkıcılık ve sunuculuk yapıyormuş.

25 senedir televizyonda, radyoda pek çok programa katıldım. Sert tartışmalara da katıldım ama böylesine rastlamadım.

Orta zekâlı birisinin dahi şarlatan, en azından gayrı samimi olduğunu anlayabileceği bir şovcuyla birlik olup da, bir bilim adamına hakaret eden, ona saygısızlık eden hiçbir sunucu görmedim. Tahsili, görgüsü ve CV'si muğlâk (öğrendiğime göre lise mezunu dahi değilmiş) 28 yaşında bir kızın, 51 yaşına gelmiş bir psikiyatri profesörüne böyle davranması ilk defa rastladığım bir vahamet!

Şarkıcılığın da, sunuculuğun da, san'atçılığın da bu kadar ucuzlaması memleketimizin anomisinin bir başka göstergesi. STAR TV'de Petek Dinçöz'le Arım Balım Peteğim programını ibret için seyredin diye herkese tavsiye ediyorum.

Ankara'dan arayıp da "Kerem Hocam, ben sizin hayranınızım, çocuğuma ve âileme sizin fikirlerinizi anlatırım. Ne olur öyle yerlerde görmeyelim sizi" diyen hanımefendi içime su serpti ama burukluk sinmedi.

BU ARADA, KANAL T'DE (DIGITURK 51, DİĞERLERİNİ BİLEMİYORUM) SEVGİLİ ÇİĞDEM TUNÇ'LA BERABER HER SALI SAYGI VE SEVGİ DOLU, ÇOK NİTELİKLİ KONUKLARIN GELDİĞİ  VE KONULARIN TARTIŞILDIĞI BİR PROGRAM YAPIYORUZ: ÇAY SAATİ.  

     Hepinizi salıları 17:30'da bekliyorum.
           Sunucu nasıl olurmuş görün hem; zarafetiyle, zekâsıyla, kültürüyle, saygısıyla.

Mehmet Kerem Doksat - İstinye - 22 Ekim 2008 Çarşamba

Güncelleme 06.01.2009: 1) Geçenlerde bu programa katılan bir "medyum" Zerrin Özer'in kocasının onu aldattığını söyleyince, Zerrin telefonla programa bağlanıp medyum bozuntusunu da, PD'ü de dümdüz etmiş. 2) Kanal T macerası 4 programda bitti çünkü kanalın sâhibi programı gece şovuna çevirdi...

Âdeta Bugünü Bilmiş... Hâlimizi Târif Etmiş!
AŞK HAKKINDA
 

Yorum 4

Already Registered? Login Here
Ulaş Çamsarı on Pazar, 12 Ağustos 2012 02:48
İyi ki varsınız !

Kerem Ağabey,
İyi ki varsınız, iyi ki yazıyorsunuz bunları.
Saygılar !
Ulaş

MKD: Sen de, sen de Sevgili Ulaş.

0
Kerem Ağabey, İyi ki varsınız, iyi ki yazıyorsunuz bunları. Saygılar ! Ulaş MKD: Sen de, sen de Sevgili Ulaş.
Guest - emin on Pazar, 12 Ağustos 2012 07:21
prim vermeyelim

Kerem Hocam,

Allah aşkına, o programları dünyâ âlem biliyor. Sizin gibi değerli bir bilim insanının (ki ben sizin eski bir öğrencinizim Cerrahpaşa'dan) o saçma yerlerde görülmesi o yetersizlerin meşrûlaştırılmasından başka bir işe yaramaz.

Sevgiler, saygılar.

0
Kerem Hocam, Allah aşkına, o programları dünyâ âlem biliyor. Sizin gibi değerli bir bilim insanının (ki ben sizin eski bir öğrencinizim Cerrahpaşa'dan) o saçma yerlerde görülmesi o yetersizlerin meşrûlaştırılmasından başka bir işe yaramaz. Sevgiler, saygılar.
Guest - canan özerden on Çarşamba, 19 Aralık 2012 18:33
petek dinçöz rezilliği

Yukarıda sözünü ettiğiniz programı ben de maalesef izlemiş ve şahsınıza yapılan saygısızlığa şâhit olmuştum. Ne tahsil aldığı belirsiz bu zavallı kıza acımak mı kızmak mı lâzım bilemem ama ne yazık ki bu ve bunun gibi şahıslar bu ülkede slikonlu göğüslerini sergileyerek hak etmedikleri paralar kazanıyorlar, diyecek bir söz bulamıyorum.

Başarılarınız dâim olsun Kerem Bey,
Saygılarımla...
Canan Özerden.

MKD: Bilmukabele efendim, saygımla...

0
Yukarıda sözünü ettiğiniz programı ben de maalesef izlemiş ve şahsınıza yapılan saygısızlığa şâhit olmuştum. Ne tahsil aldığı belirsiz bu zavallı kıza acımak mı kızmak mı lâzım bilemem ama ne yazık ki bu ve bunun gibi şahıslar bu ülkede slikonlu göğüslerini sergileyerek hak etmedikleri paralar kazanıyorlar, diyecek bir söz bulamıyorum. Başarılarınız dâim olsun Kerem Bey, Saygılarımla... Canan Özerden. MKD: Bilmukabele efendim, saygımla...
Guest - jane on Pazar, 25 Ekim 2015 20:46
osas

Londra Jane Campbell, ben tanıklık dinlemek
Kocamı geri aldım nasıl, biz evlenmek
7 yıldan fazla ve onlar iki çocuk var. madde
Onlar bizimle iyi gitti ve biz her zaman vardı
mutlu bir güne kadar kocam davrandığını başladı
Ben anlayamadık bir şekilde, çok karıştı
bu arada beni ve çocukları tedavi. Sonra o
Ay ben eve döndü beri
Tekrar o, o boşanmak istiyor beni aradı
O bunu hak yanlış yaptığını sordu
Onu, tüm o boşanmak istediğini söyleyerek olduğunu
ve benden nefret ediyor ve istiyor
hayatınızda beni tekrar görmek ve ben deli olduğunu
sinirli ne yapacağını bilmiyor, ben hasta oldu
Boşanma nedeniyle fazla 3 hafta. Seviyorum
Dolayısıyla o benim her onsuz oldu
hayatım eksik. Ben ablam söyledim ve o bana tavsiye
Bir döküm başvurun, tüm bu iman asla
bir şey üzerinde büyü. Ben sadece
Bir şey bunun dışında gelecek tekrar deneyin. Ben
DR.OKOLOSE kocam iadesi için temasa
ben, kocam alınmıştır anlattı
o ona bir büyü başka bir kadın
Benden nefret ediyor ve boşanmış istediği budur. sonra
Ben ona bir büyü var söylendi
Bana ve çocuklara geri alarak,
büyüyü ve üç gün sonra kocam beni aradı
ve ben onu affet dedi, diye başladı
Telefonla özür dilemek ve o hala beni seviyor söyledim etmek
O ne olur bilemedim
Ne o bana yaptı. Bu büyü Dr. Okolose kutsal oldu
Onu çevirmek yapılan onun hakkında dökme
Bana bugün ailem ve ben şimdi
Bugün yine mutlu. Teşekkürler DR. Için Okolose
Benim için yaptığın hiçbir şey olurdu
bugün onun büyük büyü olmasa. Ben istiyorum
Böyle geçiyor sen arkadaşlarım
eşleri dönmek sorununuz seviyorum ya
eski erkek arkadaşı ve kız arkadaşı İletişim
[email protected] ve sizin yanınızdaki olacak
sorunlar çözüldü. Dr Okolose ayrıca aşağıdaki sorunlardan herhangi biri için yardım ona ulaşabilirsiniz söyledi:
(1) sizin eski geri istiyorum.
(2) Hiç kabus varsa.
(3) makamında terfi etmek istiyorum.
(4) Do you kadın / erkek sonra çalıştırmak istiyorum.
(5) Bir çocuk istiyorum.
(6) Zengin olmak ister.
(7) olmak Kocanız / karısı tutmak istiyor musunuz
Sonsuza kadar senin.
(8) mali yardım gerekiyorsa.
(9) bakım bitkisel
Eğer karısını karşılamak mümkün değilse (10)
nedeniyle cinsel istek
Ereksiyon Artan.
(11) Eğer menstruasyon gelmek reddederseniz
Gün
ya da daha fazla akışları varsayalım.
Eğer ödemeyi reddetti if (12), halkın çünkü ?.
Yeryüzünün ve arka bir problem çözme (13).
(14) Denny sizi ailenizi mu senin
Değil mi?
Herhangi bir hastalık veya hastalık (15) Cure.

0
Londra Jane Campbell, ben tanıklık dinlemek Kocamı geri aldım nasıl, biz evlenmek 7 yıldan fazla ve onlar iki çocuk var. madde Onlar bizimle iyi gitti ve biz her zaman vardı mutlu bir güne kadar kocam davrandığını başladı Ben anlayamadık bir şekilde, çok karıştı bu arada beni ve çocukları tedavi. Sonra o Ay ben eve döndü beri Tekrar o, o boşanmak istiyor beni aradı O bunu hak yanlış yaptığını sordu Onu, tüm o boşanmak istediğini söyleyerek olduğunu ve benden nefret ediyor ve istiyor hayatınızda beni tekrar görmek ve ben deli olduğunu sinirli ne yapacağını bilmiyor, ben hasta oldu Boşanma nedeniyle fazla 3 hafta. Seviyorum Dolayısıyla o benim her onsuz oldu hayatım eksik. Ben ablam söyledim ve o bana tavsiye Bir döküm başvurun, tüm bu iman asla bir şey üzerinde büyü. Ben sadece Bir şey bunun dışında gelecek tekrar deneyin. Ben DR.OKOLOSE kocam iadesi için temasa ben, kocam alınmıştır anlattı o ona bir büyü başka bir kadın Benden nefret ediyor ve boşanmış istediği budur. sonra Ben ona bir büyü var söylendi Bana ve çocuklara geri alarak, büyüyü ve üç gün sonra kocam beni aradı ve ben onu affet dedi, diye başladı Telefonla özür dilemek ve o hala beni seviyor söyledim etmek O ne olur bilemedim Ne o bana yaptı. Bu büyü Dr. Okolose kutsal oldu Onu çevirmek yapılan onun hakkında dökme Bana bugün ailem ve ben şimdi Bugün yine mutlu. Teşekkürler DR. Için Okolose Benim için yaptığın hiçbir şey olurdu bugün onun büyük büyü olmasa. Ben istiyorum Böyle geçiyor sen arkadaşlarım eşleri dönmek sorununuz seviyorum ya eski erkek arkadaşı ve kız arkadaşı İletişim [email protected] ve sizin yanınızdaki olacak sorunlar çözüldü. Dr Okolose ayrıca aşağıdaki sorunlardan herhangi biri için yardım ona ulaşabilirsiniz söyledi: (1) sizin eski geri istiyorum. (2) Hiç kabus varsa. (3) makamında terfi etmek istiyorum. (4) Do you kadın / erkek sonra çalıştırmak istiyorum. (5) Bir çocuk istiyorum. (6) Zengin olmak ister. (7) olmak Kocanız / karısı tutmak istiyor musunuz Sonsuza kadar senin. (8) mali yardım gerekiyorsa. (9) bakım bitkisel Eğer karısını karşılamak mümkün değilse (10) nedeniyle cinsel istek Ereksiyon Artan. (11) Eğer menstruasyon gelmek reddederseniz Gün ya da daha fazla akışları varsayalım. Eğer ödemeyi reddetti if (12), halkın çünkü ?. Yeryüzünün ve arka bir problem çözme (13). (14) Denny sizi ailenizi mu senin Değil mi? Herhangi bir hastalık veya hastalık (15) Cure.