Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

TURHAN ÇÖMEZ: YENİ BİR LİDER Mİ DOĞUYOR?

Operatör Dr. Turhan Çömez'le birkaç ay önce tanıştık, bir buçuk saat kadar sohbet ettik. Çok açık, net ve düzgün bir adam olduğu intibâını aldım. Aşağıdaki açıklamaları da bunu destekliyor:

***

10 Nisan 2008 Perşembe 18:21

AK Parti'den ihraç edilen Turhan Çömez'den gündemi derinden sarsacak açıklamalar.

AKP Merkez Disiplin Kurulu'nun partiden ihraç ettiği Balıkesir eski Milletvekili Dr. Turhan Çömez, AKP'nin kapatılma davasından büyük üzüntü duyduğunu, ancak hazırlanan iddianamede güçlü deliller olduğunu söyledi. Ergenekon soruşturmasının da bir tiyatro olduğunu öne sürdü.

AKP Merkez Disiplin Kurulu'nun partiden ihraç ettiği Balıkesir eski Milletvekili Turhan Çömez, Türk Ocakları Uşak Şûbesi'nin davetlisi olarak katıldığı panelde konuşma yaptı. Konuşmasında AKP'nin kapatılma davasından büyük üzüntü duyduğunu söyleyen Çömez, "Ben bu davanın açılmasından büyük üzüntü duyuyorum. Çünkü bunun mağduriyetini oynayacak siyasî aktörler bundan zarar görmeyecek. Bırakın kim suçluysa halka hesap versin. Bu millet neyin doğru neyin yanlış olduğu görsün. Siyasî partiler sandıkta hesap vermeli. Ancak, Türkiye bu davayla karşı karşıya... Sayın Başsavcı'nın güçlü delilleri var. Türkiye böyle süreçlerden yara almadan çıkmalı. Türkiye Amerika ve AB'nin talimatlarıyla hareket etmemeli dedi.

İki kilo baklava çalan çocukları içeri atanların kravatlı çetelere müdahale etmeleri gerektiğini ifâde eden Çömez, "Devlet içerisine nüfuz eden çetelerin varlığı yıllardır biliniyor. Çeteleri anlamak için geçmişe bakmak yeterli. NATO'nun plânladığı oyunlara bakmak lâzım. Sağcıları öldüren silâhlarla solcuları öldüren silâhların aynı olduğunu bilmeli bu halk. Kanlı 1 Mayıs eylemlerinde silâhları kimlerin doğrulttuğunu, Maraş olaylarında toplumu çatıştıran otoriteyi bilmeli. Bir de kendine çete süsü vermiş uzantılar var. Devlet otoritesini yitirdiğinde yerine güç odakları çıkar. Bunu Susurluk'ta gördük diye konuştu.

Bugün gelinen noktada 8/10 aydır devam eden bir tiyatro oynandığını bunun içinde Türkiye'nin de olduğunu öne süren Çömez şunları söyledi:

"Ergenekon diye bir oyun sahneleniyor. Sekiz aydır iddianamesi hazırlanmamış bir dava. 84 yaşında devletin iki koruma verdiği adam gözaltına alınıyor, ertesi gün pardon deyip bırakılıyor. Birilerini gözaltına alarak gözdağımı verilmek isteniyor. Bu ülkede temiz eller operasyonu yapacaklar, ellerini yüzüne sürüp aynaya bakma cesareti olanlardır. 'Üç çocuk yapın' demekle olmuyor. Benim üçüncü çocuğum İngiltere'den burs alabilecek mi, gemi alabilecek mi bunları söylemek lâzım millete. Başbakan ilk bakanlar kurulu toplantısında, sayın bakanlara 'Birinizin yolsuzluğa bulaştığınızı görürsem sizi Kızılay Meydanı'nda sallandırırım' deseydi bugün Mâliye Bakanı Unakıtan ortada bu edasıyla dolaşamazdı.

BAKAN ŞİMŞEK CIA'NIN YEMİNLİ TERCÜMANIYDI

Türkiye'nin en zengin krom rezervlerinin Hakkâri'de olduğuna dikkat çeken Çömez, "Dünyanın en zengin çimento ham maddesi Gabar Dağı'nda, dünyanın en zengin altın rezervleri Van'ın Artos Dağı'nda. Kimsenin bundan haberi yok. Avustralyalı firmalar gelmiş taş çekiyoruz diye ülkeyi sömürüyor. Yıllarca İngiliz Tuzu diye bor mâdenleri kaçırıldı. Ben beni Ankara'ya gönderen iradeye yâni halka ihânet etmedim. İngilizler ve Yunanlar Kurtuluş Savaşı'nda silâhla yapamadıklarını şimdi Edirne'de çiftçiyi kendi bankalarına borçlandırarak 65 bin dönüm araziyi ipotek ederek yapıyor. Çünkü Türkiye tarımda girdi mâliyeti en yüksek ülke hâline geldi. Çiftçi artık arazisini satıyor. Türkiye'ye bu yıl Çin'den 40 milyon çift ayakkabı girdi. Peki, bizim ayakkabı firmalarımız ne olacak? Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek CIA'nın yeminli tercümanlığını yapmıştır. Bütün bunlar Büyük Ortadoğu Projesi'nin bir sonucudur. Büyük Ortadoğu Projesi, Sevr'in devamıdır. Bu proje Kürt devleti kurdurmak için hazırlanmıştır diye konuştu.

***

Ben bu adamı sevmekteyim her geçen gün daha fazla.

Dürüst.

Net.

Müdanâsız konuşuyor.

Bildiğim kadarıyla hiç açığı yok (olsaydı canına okurlardı çoktan).

Boylu poslu ve sağlam bir duruşu var. Şık giyiniyor, usûl erkan biliyor.

Belki tek eksiği, biraz az gülümsemesi ve mütevâzı olmadığını zannettiren bir tavrı var.

Onu da kısa zamanda yontacaktır eminim ki.

***

Ne dersiniz?

Türkiye'nin en büyük ihtiyacı olan şey mi oluyor?Yeni ve güvenilir, toy olmayan ama genç ve peşin hükümlerden uzak, kırmızı noktaları sarih olan bir lider!

Turhan Çömez o olabilir mi?

Göreceğiz.

Mehmet Kerem Doksat - İstinye - 17 Nisan 2008 Perşembe

MKD: Güncelleme - 01 Mart 2009: Yâhu, neden Türkiye'ye gelmiyorsun be arkadaş? Babalar gibi gel, Ergenekon'dan içeri gir, aklanıp paklanıp kahraman ol! Hangi gelirle ve imkânla Avrupa'da yaşıyor, yaşattırılıyor veya ikamet izni alabiliyorsun?

Yâni, ben yukarıdakileri boşuna mı yazdım!

ALLAH NEDİR?
KARIKOCALARA KISACIK TAVSİYELER

Related Posts

 

Yorum

Already Registered? Login Here
Şu ana kadar herhangi bir yorum mevcut değil