Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

BOYALI DİREK ve YAŞAR NURİ'NİN SARMAŞIĞI!

Posted by on in Genel
  • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
  • 2927 kez okundu
  • 0 yorum
  • Yazdır

Öykü ve Berk ikizlerin sundukları Boyalı Direk programını nihâyet seyretmek nasip oldu bu gece TRT1'de (gece yarısı ilâ gece yarısını yarım saat geçe) ve kalakaldım! Aylarca CD'lerini arabamda dinlediğim ikili bunlar mı?

Bu gençleri herkes gibi önce Youtube'da seyredip çok beğenmiştim; sonra canlı yayınlanan bir televizyon programına beraber iştirak etmiştik ve takdirle methedip, istikbâl beklentilerimi de dile getirmiştim. Hâttâ "onlar kaybolup gitmez, çünkü müzikleri özgün ve özel" filân demiştim.

Şu ânda seyrettiğim şey ise kötü bir müsâmere.

Popülist, dolmuş/minibüs şarkısı tarzında şeyler söylüyorlar.

Bu gençlerin ikisi de eğitimli ve öğretimli, yâni tahsilli ve tâlimli; terbiyeli olmaları da tabiatıyla beklenir.

Öykü sanki kırk senelik ve eskimiş sahne zanaatkârları gibi davranıyor ve beceremiyor. Gevrek kahkahalar, ucuz ve "kafayı sıyırma" nev'inden espriler yaparak daha doğmadan ölüyor. Güzel kızım, sen Hülya Avşar mısın yoksa Gülben Ergen mi? Ol(a)madığın gibi, maâlesef başaramıyorsun onlar gibi gösteri yapmayı; en hafif ifâdeyle basit kaçıyor tarzın, üslûbun; bayağı demek istemiyorum!

Tahminim o ki "elitist mi popülist mi olsun" denmiş ve /muhtemelen özel kanallarla yarışabilmek için/ ikinciye karar verilmiş. Yok muydu bunun ortası?

Program da "lâ leyli, lili lili lili liiiiii, ay lili lili liiiii" filân olmuş.

Konukla sohbet edilmiyor, geyik yapılıyor; lâubalilik diz boyu.

Berk, tamam, Paco da hep "jean" filân giyer ama seninki eski, yağlı ve perişan duruyor. Bu kılık "entellik" bile değil evlât!

TRT'nin rast gelebildiğim bütün programlarında artan bir lümpenleşme, kalite düşüşü var. Ya "cemaâtten" ya da "onlardan" bir sürü insan program yapıyor, sunuyor veya uzman diye çağrılıyor.

Öykü ve Berk program yapacaklar diye işittiğimde sevinmiştim; bir seviye ve kalite rüzgârı esecek diye.

Heyhat!

***

Bu arada, Yaşar Nuri Öztürk yaptı yapacağını tam da Allah ile Aldatmak kitabı müthiş satarken, kalktı karısını Şâhane Müftüoğlu ile aldattığı zehabını doğurarak biz fânileri şaşırttı. Karısı Cânan da ne yapsın, "içine düştüğü tuzak" filân deyip duruyor. Bu ne demek? Acaba elde video filmi filân mı var? Yoksa büyü mü yapmışlar? Allah korusun, O (cc) aldatılamaz ve Çıplak Uyarıcı YNÖ'e de büyü müyü sökmez. Çıplak dediyse çıplaktır (kral değil yâhu, YNÖ)!

Her seferinde esip kükreyen YNÖ, Yaşar Okuyan bile alenen bu sebeple partiden istifa ederken ve "arkamdan Halkın Yükselişi Partisi MYK'nun yarısından fazlasının da istifa edeceğini düşünüyorum" derken neden orada burada Şâhane'yi savunuyor? 20 yaşındaki bu kızın Türkiye hakkındaki hangi muazzam ve muhteşem tezlerinin olduğunu öğrensek, pek usûlünce ve makamında okuduğu Türk Musıkîsi eserlerini de Boyalı Direk'te şöyle bir geçse, Öykü de "heya" diye coşsa, Berk de aslında aşkın Acemce (programda "Farsça" dedi, doğrusu ya "Farisî" ya da "Acemce" olmalı) sarmaşık mânâsına gelip onların nasıl sarmaştıklarına dâir Arabesque bir doğaçlama attırıverse...

Ne şenleniriz yâhu!

Mehmet Kerem Doksat - İstanbul - 23 Ağustos 2008 Cumartesi

0
Mehmet Kerem Doksat’ın ÖZGEÇMİŞİ

5 Ağustos 1957’de İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Nöropsikiyatri Profesörü Recep Doksat’tı. Annesi Sümerbank'ta şeflikten emekli olmuştu.

İlkokulu Erzincan’da başlayıp Ankara’da bitirdi. Orta öğrenimini TED Ankara Koleji (Hazırlık-Lise 1 sonu) ve Özel Adana Koleji’nde (Lise 2-3) tamamladı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Çanakkale Biga’da mecburî hizmetini yaptı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. Diyarbakır’da askerliği (1991-1992: 1. Körfez Hârbi dönemi) müteâkip, Cerrahpaşa’ya döndü. 1993 yılında doçent, 1999 yılında profesör oldu.

Meslekî olarak yayınlanmış altı telif kitabı, ondan fazla kitapta bölüm yazarlığı, yurt içi ve dışında yayınlanmış 100’ün üstünde makalesi mevcuttur. İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce bölümlerinde ders vermiştir. İÜ Adlî Tıp Enstitüsü’nde 3 sene Cinsel Sapmalar dersi vermiş, Marmara Üniversitesi İngilizce Diş Hekimliği Fakültesi’nde 7 sene hocalık yapmıştır. Cerrahpaşa'da kurduğu Ağrı ve Akupunktur Polikliniği Türkiye'de bir ilktir ve sekiz sene hizmet vermiştir. Uluslararası sitasyonlu Yeni/New Symposium (davranış bilimleri, psikiyatri ve nöroloji) dergisinin editörü, sekiz bilimsel derginin de ko-editörü olup, 10 küsur derginin de danışma kurulundadır. Yurt içi ve dışındaki muhtelif bilimsel platformlarda binin üzerinde konferans vermiş, panel ve kurs eğitimlerine katılmıştır.

Türk(iye) Psikiyatri Derneği, Ağrı Derneği başta olmak üzere pek çok meslekî derneğe üyedir. American Psychiatric Association, International Psycogeriatric Association, International Society of Bipolar Disorders ve ASCAP üyesidir. Kliniğinin Duygudurum Bozuklukları Birimi’nin kurucusu ve yöneticisi olmuştur.

Bilimsel çalışmaları klinik psikiyatri, biyolojik psikiyatri, psikofarmakoloji, duygudurum bozuklukları, hipnoterapi, “psikiyatri ve inanç sistemleri”, “dil ve psikiyatri” konularında odaklanmıştır. “Ağrı ve psikiyatri” konusunda Türkiye’de kurucu rolü olmuştur; “Evrimsel Psikiyatri’yi” de ilk defa Türkiye’ye tanıtan bilim adamıdır.

Fenerbahçe Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Moda Deniz Kulübü, Levent Tenis Kulübü ve Klassis Golf and Country Club Silivri üyesidir.

53 yaşındayken, son politik baskılardan bıktığından dolayı üniversiteden emekliye ayrılmış olup, hâlen POLİMED Psikiyatri Merkezi’nde Çocuk Ergen ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Neslim G. Doksat’la beraber “Beşikten Üçüncü Bahara Ruh Sağlığı” düsturuyla hizmet vermekteler… Yakınlarda intisap ettiği Beykent Üniversitesi'nde de Psikoloji Bölümü'nde Psikoloji Profesörü olarak kariyerine devam etmektedir. Neslim G. Doksat da aynı fakültede Yardımcı Doçent olmuştur.

Yorum

  • Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. İlk yazan siz olun.

Yorumunuzu bırakın

Misafir Çarşamba, 21 Şubat 2018