Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

İLK KONGREMİZ

Posted by on in Genel
  • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
  • 1137 kez okundu
  • 0 yorum
  • Yazdır

Geçen benin, eski asistanım Prof. Dr Ayten Eroğan’ın ve karım Sevgili Neslim’in çabalarıyla ilk Çocuk Ergen ve Genç Psikiyatri kongresini başarıyla yaptık.

Cevahir Asya Oteli’ndeki kongreye pek çok değerli bilim adamı katıl. En ilginç konuşmalardan biri de din ve psikiyatri, sufizmin tedavisindeki konularındaydı.

Çocuk ve Erişkin Klinik Psikiyatri Derneği

Prof. Dr. Ayten Erdoğan

Prof. Dr. Mehmet Kerem Doksat

Prof. Dr. Orhan Doğan

Yrd. Doç. Dr. Neslim G. Doksat

Bu derneği kurmak için pek çok aşamadan geçtik ama başardık.

 ***

Kadim Dostum Prof. Dr. Mehmet Sungur’un çağırdığı yabancı konuşmacı da Katolik'ken Budizm’e geçmiş, mükemmel derecede İngilizce konuşan bir Profesördü. Din ve Psikiyatri konusunda verdiği konferans büyük ilgi topladı. Prof. Dr. Bayram Karasu'dan bahsettim ama tanımıyormuş. O da terapilerinde dini kullanır.

***

Ben Bipolar Bozukluk’taki gelişmeleri anlattım.

Prof. Dr. İlkin İçelli ve zarif karısı Sümer Hanım da oradaydılar, keyifli bir akşam yemeği yedik. Zarif kıları da onlarla beraber İzmir'den gelmişlerdi,i O da demansla ilgili mükemmel bir sunum yaptı.

 ***

Prof. Dr Engin Eker- halen Dünya Alzheimer Derneği başkanı- Demans ve tedavisi konusundaki yenilikleri anlattı.

 ***

Eski Karım Nurperi de güzel bir konuşma yaptı. İzmirli Sermin Kesebir de konusunu çok güzel anlattı.

Prof. Dr. Erdal Işık “dirençli depresyonu” başarıyla sundu.

Sevgili Prof. Dr. Nesrin Dilbaz da güzel bir konuşma yaptı. 

Düzenlemeden sorumlu Evren Bey önemsiz bir kaza geçirdi ama hemen toparlandı.

Bakırköy’den Doç. Dr Cüneyt Evren bağımlık konusundaki gelişmeleri anlattı. Her zamanki gibi hitabeti çok iyiydi.

Eski Asistanlarımdan Kıbrıslı Arzu da dinleyiciler arasında. O da köken olarak Cerrahpaşalıdır.

Yemekte bir anda Sevgili Profesör Dr. Mine Özmen ve kocasıyla karşılaştık. Eski günlerden söz ettik. Camiadaki üzücü gelişmelere hiç değinmedik, gerek yoktu.

*** 

Mehmet, zarif esi ve yabancı konuşmacı bizi Kolcuuğlu Kepaçısı'nda yemeğe davet ettiler. Çok sigara ve nargile içen vardı. Çok az bir şey yedim çünkü diyetteyim ama o bile doymama yetti.

***

Arabalarımıza atladığımız gibi otele döndük. Hemen hiç kimse alkollü içki içmedi. Portakal suyu, Diyet Cola ve Fanta yedik.

*** 

Köfteler ve rosto çok lezizdi. Neslim'in ısrarına rağmen sadece üç köfte yedim.

*** 

Düzenleme kurulu bize bir jest yaparak oda ve konaklama ücretimizi ödedi.

***

Herkes yorulmuştu, biz arabamızla İstanbul'a döndük.

***

Sonuçta katılan herkes memnun oldum.

Pek çok değerli bilim adamı başarıyla sunumlarını yaptılar.

Prof. Dr Köksal Alptekin tabii ki şizofreniyle ilgili gelişmeleri  anlattı.

***

Adalar manzarası pek güzeldi, Aklına Dalan Bey'in mavi gözleri geldi.

*** 

Bütün katılan bilim adamlarını teker teker selamladım ve sahneye çıkıp terik etti..

***

Hepsi de seneye tekrar geleceklerini söylediler. 

Bizler de bu aralar çok artan kogrrelerden bizimkine gelecekleri söylediler.

***

 

Dilerim bunların sayını daha da artsın ve bilim dünyamıza katkıda bulunmaya devam etsinler.

Herkese sağlık, esenlik ve barış dolu günler diliuyorum.

Sevgim ve saygımla...

Mehmet Kerem Doksat - Tarabya .26.09.2016

 

 

0
Mehmet Kerem Doksat’ın ÖZGEÇMİŞİ

5 Ağustos 1957’de İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Nöropsikiyatri Profesörü Recep Doksat’tı. Annesi Sümerbank'ta şeflikten emekli olmuştu.

İlkokulu Erzincan’da başlayıp Ankara’da bitirdi. Orta öğrenimini TED Ankara Koleji (Hazırlık-Lise 1 sonu) ve Özel Adana Koleji’nde (Lise 2-3) tamamladı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Çanakkale Biga’da mecburî hizmetini yaptı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. Diyarbakır’da askerliği (1991-1992: 1. Körfez Hârbi dönemi) müteâkip, Cerrahpaşa’ya döndü. 1993 yılında doçent, 1999 yılında profesör oldu.

Meslekî olarak yayınlanmış altı telif kitabı, ondan fazla kitapta bölüm yazarlığı, yurt içi ve dışında yayınlanmış 100’ün üstünde makalesi mevcuttur. İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce bölümlerinde ders vermiştir. İÜ Adlî Tıp Enstitüsü’nde 3 sene Cinsel Sapmalar dersi vermiş, Marmara Üniversitesi İngilizce Diş Hekimliği Fakültesi’nde 7 sene hocalık yapmıştır. Cerrahpaşa'da kurduğu Ağrı ve Akupunktur Polikliniği Türkiye'de bir ilktir ve sekiz sene hizmet vermiştir. Uluslararası sitasyonlu Yeni/New Symposium (davranış bilimleri, psikiyatri ve nöroloji) dergisinin editörü, sekiz bilimsel derginin de ko-editörü olup, 10 küsur derginin de danışma kurulundadır. Yurt içi ve dışındaki muhtelif bilimsel platformlarda binin üzerinde konferans vermiş, panel ve kurs eğitimlerine katılmıştır.

Türk(iye) Psikiyatri Derneği, Ağrı Derneği başta olmak üzere pek çok meslekî derneğe üyedir. American Psychiatric Association, International Psycogeriatric Association, International Society of Bipolar Disorders ve ASCAP üyesidir. Kliniğinin Duygudurum Bozuklukları Birimi’nin kurucusu ve yöneticisi olmuştur.

Bilimsel çalışmaları klinik psikiyatri, biyolojik psikiyatri, psikofarmakoloji, duygudurum bozuklukları, hipnoterapi, “psikiyatri ve inanç sistemleri”, “dil ve psikiyatri” konularında odaklanmıştır. “Ağrı ve psikiyatri” konusunda Türkiye’de kurucu rolü olmuştur; “Evrimsel Psikiyatri’yi” de ilk defa Türkiye’ye tanıtan bilim adamıdır.

Fenerbahçe Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Moda Deniz Kulübü, Levent Tenis Kulübü ve Klassis Golf and Country Club Silivri üyesidir.

53 yaşındayken, son politik baskılardan bıktığından dolayı üniversiteden emekliye ayrılmış olup, hâlen POLİMED Psikiyatri Merkezi’nde Çocuk Ergen ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Neslim G. Doksat’la beraber “Beşikten Üçüncü Bahara Ruh Sağlığı” düsturuyla hizmet vermekteler… Yakınlarda intisap ettiği Beykent Üniversitesi'nde de Psikoloji Bölümü'nde Psikoloji Profesörü olarak kariyerine devam etmektedir. Neslim G. Doksat da aynı fakültede Yardımcı Doçent olmuştur.

Yorum

  • Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. İlk yazan siz olun.

Yorumunuzu bırakın

Misafir Çarşamba, 21 Şubat 2018