Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

İSMİNİ GİZLİ TUTMAK İSTEYEN BİR DOSTUMUN DÜNYA EKONOMİSİ TAHLİLİ

Posted by on in Genel
  • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
  • 2712 kez okundu
  • 0 yorum
  • Yazdır

Bu sabah radyoda bir şey duydum, dudağım uçukladı.

Dünyâdaki ülkelerin toplam dış borcu 50 trilyon Dolar'mış (bunu az çok biliyordum).

Bu toplamda ABG 12.5 trilyon Dolar'la başı çekiyormuş (bunu da biliyordum).

Şimdi sıkı dur: İkincilik 10 trilyon Dolar'la kimdeymiş bil bakalım?

Bilebildin mi?

Bir daha düşün.

Majesteleri Birleşik Krallığı'ymış.

Dolayısı ile ikisininki birlikte toplam dünyâ dış borcunun %45'i ediyormuş.

Hadi ABG, Dolar'ı kendisi basıyor, dolayısı ile borç yiyen kesesinden yiyor da, bu İngiltere ne şeyimi yiyor?

Boşuna değil birlikte aynı çanağa işeyip durmaları...

Bu aşağıdaki durumu düşündükçe sinirlerim oynuyor yâhu.  Düşünsene, iki haydut ülke resmen dünyâyı haraca bağlamışlar.  Habire dünyâdan mal ithâl edip deftere yazdırıyorlar. İki millet zevk-u safâ içinde, dünyânın orasında burasında günde 1 Dolar'a çalışan garibanların kıçlarından kan damlayarak ürettiklerini bir güzel âfiyetle yiyip keyfini sürüyorlar.

O ülkelere gidip, onların başarılı şirketlerini, menkûl ve gayrimenkûllerini satın alıyorlar. Petrolü, mâdenleri alıp tüketiyorlar.

Karşılığı ne?

ABD'den veya İngiltere'den alacak olarak defterde yazılı. İstersen matbaada basıp nakit olarak da öderler, yersen.

Ara sıra birinin gözü açılıyor, "ben petrolü dolarla değil Euro'yla satacağım kardeşim" filân demeye kalkıyor, hemen ikisi birlik olup o ülkeye demokrasi götürüyorlar, gidip herifi ibret-i âlem için bir güzel pataklayıp ümüğünü sıkıyorlar ki başkalarının da sesi çıkmasın.

Resmen haraç yâni!

Ya güzellikle verirsin, ya da biz gelir alırız.

Asfalt Rıza'yla Süleyman Sırrı!

Sıkıysa karşı çık.

Eskiden SSCB varken farklı bir yöntem uygulanıyordu: Mafya'nın "Protection Racket sistemi (koruma parası: "Abi, buraları pek tekin değildir. Etrafta bir sürü it, uğursuz var, senin dükkânı soymaya filân kalkarlar, biz seni koruyalım, karşılığında da sen bize makûl bir aylık ödeme yap) çalışıyordu.  Millet Rusya'dan korkusundan ..ke ..ke altlarına yatıyordu.

Şimdi bu bahane kalmayınca terbiyesizliği iyice ele aldılar, artık alenen soyuyorlar.

Ulan benim başım da belâya girecek yakında.

Ya Ergenekon'dan alacaklar içeri, ya da başıma bir kaza filân gelecek.

Ne demiş atalarımız: 

Düşünen kafalara zararlı fikirler üşüşür.

Büyüklerimiz her şeyi bizden iyi düşünür.

Neyimize lazım, at bir ufak kâğıt, gir altına.

     MKD: Yâhu...

           Öldürdün beni kara mizahınla.

             Sen çok yaşa e mi?

Mehmet Kerem Doksat - İstinye - 02 Şubat 2009 Pazartesi

0
Mehmet Kerem Doksat’ın ÖZGEÇMİŞİ

5 Ağustos 1957’de İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Nöropsikiyatri Profesörü Recep Doksat’tı. Annesi Sümerbank'ta şeflikten emekli olmuştu.

İlkokulu Erzincan’da başlayıp Ankara’da bitirdi. Orta öğrenimini TED Ankara Koleji (Hazırlık-Lise 1 sonu) ve Özel Adana Koleji’nde (Lise 2-3) tamamladı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Çanakkale Biga’da mecburî hizmetini yaptı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. Diyarbakır’da askerliği (1991-1992: 1. Körfez Hârbi dönemi) müteâkip, Cerrahpaşa’ya döndü. 1993 yılında doçent, 1999 yılında profesör oldu.

Meslekî olarak yayınlanmış altı telif kitabı, ondan fazla kitapta bölüm yazarlığı, yurt içi ve dışında yayınlanmış 100’ün üstünde makalesi mevcuttur. İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce bölümlerinde ders vermiştir. İÜ Adlî Tıp Enstitüsü’nde 3 sene Cinsel Sapmalar dersi vermiş, Marmara Üniversitesi İngilizce Diş Hekimliği Fakültesi’nde 7 sene hocalık yapmıştır. Cerrahpaşa'da kurduğu Ağrı ve Akupunktur Polikliniği Türkiye'de bir ilktir ve sekiz sene hizmet vermiştir. Uluslararası sitasyonlu Yeni/New Symposium (davranış bilimleri, psikiyatri ve nöroloji) dergisinin editörü, sekiz bilimsel derginin de ko-editörü olup, 10 küsur derginin de danışma kurulundadır. Yurt içi ve dışındaki muhtelif bilimsel platformlarda binin üzerinde konferans vermiş, panel ve kurs eğitimlerine katılmıştır.

Türk(iye) Psikiyatri Derneği, Ağrı Derneği başta olmak üzere pek çok meslekî derneğe üyedir. American Psychiatric Association, International Psycogeriatric Association, International Society of Bipolar Disorders ve ASCAP üyesidir. Kliniğinin Duygudurum Bozuklukları Birimi’nin kurucusu ve yöneticisi olmuştur.

Bilimsel çalışmaları klinik psikiyatri, biyolojik psikiyatri, psikofarmakoloji, duygudurum bozuklukları, hipnoterapi, “psikiyatri ve inanç sistemleri”, “dil ve psikiyatri” konularında odaklanmıştır. “Ağrı ve psikiyatri” konusunda Türkiye’de kurucu rolü olmuştur; “Evrimsel Psikiyatri’yi” de ilk defa Türkiye’ye tanıtan bilim adamıdır.

Fenerbahçe Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Moda Deniz Kulübü, Levent Tenis Kulübü ve Klassis Golf and Country Club Silivri üyesidir.

53 yaşındayken, son politik baskılardan bıktığından dolayı üniversiteden emekliye ayrılmış olup, hâlen POLİMED Psikiyatri Merkezi’nde Çocuk Ergen ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Neslim G. Doksat’la beraber “Beşikten Üçüncü Bahara Ruh Sağlığı” düsturuyla hizmet vermekteler… Yakınlarda intisap ettiği Beykent Üniversitesi'nde de Psikoloji Bölümü'nde Psikoloji Profesörü olarak kariyerine devam etmektedir. Neslim G. Doksat da aynı fakültede Yardımcı Doçent olmuştur.

Yorum

  • Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. İlk yazan siz olun.

Yorumunuzu bırakın

Misafir Çarşamba, 21 Mart 2018