Hür Tartışma Mekânı

Burada alenen suç veya hakaret içeren, Atatürk ilke ve İnkılâplarına hakaret eden, İnsanlık veya Nefret Suçu ihtiva eden yorumlar veya yazılar konulamaz.

KİMDİR BANU AVAR?

Posted by on in Genel
  • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
  • 15955 kez okundu
  • 1 yorum
  • Yazdır

Vikipedi’den tashihle naklediyorum…

Banu Avar (BA) (18 Temmuz 1955, Eskişehir) Türk milliyetçisi, yazar, gazeteci, program yapımcısı ve sunucusu.

Hayatı

Gazetecilik hayatına Süreç dergisinde başladı. 1980′li yıllarda Günaydın, Dünya, Vatan gazetelerinde dizi yazılara imza attı, muhabir olarak çalıştı.

London City University’de yüksek lisans yaptı.

Londra’da BBC Türkçe bölümünde radyoda çalışırken, BBC televizyonu belgesel kurslarına katıldı. Ardından TRT Londra muhabirliğine getirildi.

TRT’de yayınlanan 32. Gün programının ilk yıllarında Londra muhabirliğini yaptı. Kıbrıs Belgeseli, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı ve araştırmacı olarak görev aldı. 1985 yılından beri yapımcı ve yönetmen olarak çalışıyor.

1999’da TRT1 ve TRT2′de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği Mozaik, Kaleydeskop gibi programları yayınlandı.

Ayrıca I. Ceasar, Crimean War, The Great Game ve Troy gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin Türkiye prodüktörü olarak görev aldı.

1999′da TV8’in Belgesel Bölümü’nü kurdu, 2004’e kadar belgesel bölümünde yönetmen olarak birçok belgesele imza attı. 2004 yılında TV8 belgesel bölümü kapandıktan sonra görevinden ayrılarak, TRT1′de Sınırlar Arasında isimli haber belgesel programın yapımcı ve yönetmenliğine başladı.

Kendi dediğine göre İsrail ve ABG başkonsolosluklarının baskısı sonucu kapatılan programından dolayı Avrasya TV’de program yapma kararı aldı. Programın ismi “Banu Avar’la Dünya Düzeni” olarak adlandırıldı. İlk programı 25 Şubat Çarşamba günü 21:45’de yayınlandı. Yeni programını şu şekilde tanımladı: Bu kez son derece sıkışık koşullar altında olduğumuzdan bir sponsor bulana kadar, sınırlar arasında programındaki gibi çekimler yapamayacağız. Ama masa başında da olsa bilgilendirici belgesellerle sizlerle buluşacağız.

Filmografisi

                    Deniz (1999)

                    Hayatım Müzik (Mayıs 1999 – Ocak 2000)

                    Önemli müzik adamlarının yaşam öyküleri (15 Bölüm)

                    Depremle Yaşamak (2000) ( 10 Bölüm )

                    Unutulan Yıllar (2000)

                    Denizciler Belgeseli (2000-2001)

                    Deniz kuvvetleri Komutanlığı desteğiyle Türkiye’nin denizcilik tarihi

                    Deniz Kuvvetleri, Deniz Ticareti ve Deniz Sporunun tarihi ve bugünü (9 Bölüm)

                    Türkiye Sevdalıları (2000 – 2001)

                    Afganistan: Devlerin Savaş Alanı (2002)

                    Ohri Ohri Güzel Ohri (2002)

                    Artık Biz De Varız (2002)

                    Atletin Adı: Süreyya (2002)

                    Bir Zamanlar Kıbrıs’ta (2003)

                    Unutulan Yıllar (2003)

                    Kafkaslarda Politik Bir Satranç Ustası: Rıza Oğlu Haydar Aliyev (2004)

                    Sınırlar Arasında (2004 – 2008)

Kitapları

                    Sınırlar Arasında – Hüznün Toprağı Balkanlar’dan Geleceğin Gücü Avrasya’ya

                    Avrasyalı Olmak

                    Hangi Avrupa?

                    Böl ve Yut

                    Hangi Dünya Düzeni

Epey de ödülü var Sayın BA’ın

Kendi web mekânı ise http://www.banuavar.com.tr/ adresinde emirlerinize âmâde. İletişim adresi Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. ve Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. da diğer adresi…

Attilâ İlhan’ın dahi ismini mekânında yanlış yazmış, videolarında da aynı yanlış devam ediyor (Attila diyor, â uçmuş) ama rahmetliye perestişi, hâttâ büyük bir sevdâsı olduğu (o TV8’e üç kere kart bıraktım değişik programlar için gittiğimde, Attilâ İlhan’la tanışabilmek için)…

Zahmet buyurup mukabele dahi etmedi! Bunun iki sebebi olabilirdi: 1) Soyadım, 2) farklı fikirde olmam. Bu hanımda da aynı davranış kalıbı var!

***

Attilâ İlhan'ın kendi sesinden meşhûr şiiri:

belli:  

Acaba çifte açmaz mı, ne dersiniz?

Mehmet Kerem Doksat – İstinye – 27 Eylül 2010 Pazartesi

0
Mehmet Kerem Doksat’ın ÖZGEÇMİŞİ

5 Ağustos 1957’de İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Nöropsikiyatri Profesörü Recep Doksat’tı. Annesi Sümerbank'ta şeflikten emekli olmuştu.

İlkokulu Erzincan’da başlayıp Ankara’da bitirdi. Orta öğrenimini TED Ankara Koleji (Hazırlık-Lise 1 sonu) ve Özel Adana Koleji’nde (Lise 2-3) tamamladı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Çanakkale Biga’da mecburî hizmetini yaptı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. Diyarbakır’da askerliği (1991-1992: 1. Körfez Hârbi dönemi) müteâkip, Cerrahpaşa’ya döndü. 1993 yılında doçent, 1999 yılında profesör oldu.

Meslekî olarak yayınlanmış altı telif kitabı, ondan fazla kitapta bölüm yazarlığı, yurt içi ve dışında yayınlanmış 100’ün üstünde makalesi mevcuttur. İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce bölümlerinde ders vermiştir. İÜ Adlî Tıp Enstitüsü’nde 3 sene Cinsel Sapmalar dersi vermiş, Marmara Üniversitesi İngilizce Diş Hekimliği Fakültesi’nde 7 sene hocalık yapmıştır. Cerrahpaşa'da kurduğu Ağrı ve Akupunktur Polikliniği Türkiye'de bir ilktir ve sekiz sene hizmet vermiştir. Uluslararası sitasyonlu Yeni/New Symposium (davranış bilimleri, psikiyatri ve nöroloji) dergisinin editörü, sekiz bilimsel derginin de ko-editörü olup, 10 küsur derginin de danışma kurulundadır. Yurt içi ve dışındaki muhtelif bilimsel platformlarda binin üzerinde konferans vermiş, panel ve kurs eğitimlerine katılmıştır.

Türk(iye) Psikiyatri Derneği, Ağrı Derneği başta olmak üzere pek çok meslekî derneğe üyedir. American Psychiatric Association, International Psycogeriatric Association, International Society of Bipolar Disorders ve ASCAP üyesidir. Kliniğinin Duygudurum Bozuklukları Birimi’nin kurucusu ve yöneticisi olmuştur.

Bilimsel çalışmaları klinik psikiyatri, biyolojik psikiyatri, psikofarmakoloji, duygudurum bozuklukları, hipnoterapi, “psikiyatri ve inanç sistemleri”, “dil ve psikiyatri” konularında odaklanmıştır. “Ağrı ve psikiyatri” konusunda Türkiye’de kurucu rolü olmuştur; “Evrimsel Psikiyatri’yi” de ilk defa Türkiye’ye tanıtan bilim adamıdır.

Fenerbahçe Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Moda Deniz Kulübü, Levent Tenis Kulübü ve Klassis Golf and Country Club Silivri üyesidir.

53 yaşındayken, son politik baskılardan bıktığından dolayı üniversiteden emekliye ayrılmış olup, hâlen POLİMED Psikiyatri Merkezi’nde Çocuk Ergen ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Neslim G. Doksat’la beraber “Beşikten Üçüncü Bahara Ruh Sağlığı” düsturuyla hizmet vermekteler… Yakınlarda intisap ettiği Beykent Üniversitesi'nde de Psikoloji Bölümü'nde Psikoloji Profesörü olarak kariyerine devam etmektedir. Neslim G. Doksat da aynı fakültede Yardımcı Doçent olmuştur.

Yorum

  • Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. İlk yazan siz olun.

Yorumunuzu bırakın

Misafir Çarşamba, 21 Mart 2018