PANDEMİDE RAMAZAN BAYRAMI

PANDEMİDE RAMAZAN BAYRAMI

M. Kerem Doksat      26 Mayıs 2020 Salı      1196

Sevgili Mekâncılar,

Bizim cephede her şey yolunda, Beykent’teki derslerimizi uzaktan veriyor ve sınavlarımızı uzaktan eğitimle gerçekleştiriyoruz.

Bu bayramda bizi benim nice yeni ve  eski öğrencilerim, dostlarımız ve arkadaşlarımız aradı.

Sağlığımız yerinde çok şükür. Sosyal medyayı da aktif olarak kullanarak güncel şartlara yeni  uyumumuzu sağlıyoruz.

***

Ramazan Bayramımızı  kutlayan herkese şükranlarınızı sunuyoruz.

***

Ben küçükken eski Bayramlarımızda; rahmetli Babam Profesör Dr. Recep Doksat’ın ve Annem Fatma Neclâ Doksat’ın mutlaka elini öper, ellerini başımın üstüne koyardım. Covid-19 bu geleneksel yaklaşımlarımızı bir süre askıya aldı ne yazık ki…Bu bayramda kızım Avukat Ayşe Cânan Doksat da ne yapsın, uzaktan elimi öptü. Onun mutlu olduğunu ve sağlığının yerinde olduğunu bilmek bizim için en değerli nimet.

***

Bu sosyal mesafe denen şeyi basit bir deneyle ölçmek mümkündür: Erişkin bir insanı duvara yanaştırın ve size bakmadan gözlerini size dikmesini söyleyin. Sonra yavaşça ona doğru yaklaşın ve tedricen aranızdaki mesafeyi azaltın. Siz yaklaştıkça, bu kişinin bir süre sonra tedirgin olduğunu, akabinde huzursuzlaştığını ve sonunda ciddi derecede geriye doğru kaçmak istediğini fark edersiniz. Ancak arkasında duvar olduğu ve kaçamadığı için panik yaşadığını fark edersiniz. İşte bu şekilde sosyal mesafe, kişisel mesafe ve mahrem mesafe alanlarını test ederiz.

***

Sosyal mesafe kavramı da tamamen evrimseldir ve bütün hayvanlarda da insanlarda da aynıdır.

***

Pandemi günlerinde bütün köşe yazarlarını okumaya özen gösteriyor, özellikle sevgili manevi kardeşim Mustafa Morgil’in ekonomi yazılarını dikkatle takip ediyorum.

***

Evimizde güven altındayız. Burası güvenli limanımız. Elektrik ve su kesilmedikçe sorun yok. Hayat da devam ediyor. Burası da bir eko sistem ve evimiz Tarabya’nın (terapi kelimesinin kökeni) tam göbeğinde.

***

Elbet korona virüs Pandemisi (Dünya çapında salgın) de geçecek ve özgürce evlerimizden çıkıp tekrar lokantalara ve parklara, kafelere gideceğiz.

***

Ders çalışmaya ve okumaya devam. Sevgili Karım Doç. Dr. Neslim Güvendeğer Doksat ve ben eskisinden daha fazla devam ediyoruz. Sevgili Neslim ek olarak mutfak işlerine de merak salmış durumda…

Hepinizin Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, sağlıklı ve huzurlu günler temenni ediyorum.

Mehmet Kerem Doksat – Tarabya – 26.05. 2020

Paylaş Paylaş
Yeni Eklenen Yazılar

ADNAN ZİYALAR da VEFAT ETTİ

Hocayı ilk defa asistanlık senelerimde yakinen tanımıştım ama aslında kendisi de uzun süre hocalığımı yaptı. Adnan Zi...

BEYKENT ve BİZ

  Uzunca bir süredir Beykent'te ders veriyoruz ve ikimiz de pek memnunuz. Tabii ki epey yoruluyoruz ve stres de y...

UNUTULMAYACAK BİR KAATİL

Adolf Hitler    Bu da KAVGAM! Adolf Hitler Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi...

PARLA ve NAZAR ŞENOL

Biz, Parla ile ta Büyük Ankara Oteli’nde tanışmıştık. O zamandan beri de birbirimizi didikler dururuz ama çok da sever...

BİLİM, GENLER, KARMA ve KADER HAKKINDA…

Bu blog tam olarak kaç yaşında, vallahi bilemiyorum ve iyi de hatırlamıyorum. İlk macera www.tnn.net’teki bir fasilit...